Možno si sa už aj ty niekedy zamyslel, ako by to asi vyzeralo, ak by sme niektoré zaužívané frázy brali doslovne. Napríklad také zbalenie niekoho by bolo miestami oveľa jednoduchšie, stačil by ti vhodný baliaci papier, kúsok lepiacej pásky a bolo by to hotové. Horšie by to už len bolo v prípade, keď by si bral doslovne frázu vy*er sa na to.
Spolu s naším šikovným ilustrátorom sme popustili uzdu fantázii a predstavili sme si, ako by to dopadlo, ak by sme niektoré z týchto obľúbených fráz brali naozaj doslovne.
Zbaliť niekoho
Niekto sa ti páči, povieš o tom kamošom a oni ti dajú tú najlepšiu radu pod slnkom. Zbaľ ju/zbaľ ho. Keby to však bolo také ľahké. Hoci balenie darčekov je zväčša pre všetkých poriadnou výzvou, ak ide o balenie ľudí, tak by sme ich naozaj balili radšej do toho baliaceho papiera.
Predstav si to: ľudia by sa možno nechávali zbaliť podľa toho, aký kreatívny budeš pri ich balení. Ak by si použil vlastnoručne vyrobený baliaci papier, tak by si mal určite veľké plus. V prípade, že by to bolo ešte aj eko, tak by si veľmi rýchlo zbalil nejakú ekologicky zmýšľajúcu slečnu.
Zlom väz
Občas u nás počujeme aj toto slovné spojenie, hlavne v momentoch, keď chceš niekomu popriať šťastie. Ak by sme ho však mali brať doslovne, čo by to znamenalo? Máme my niekomu zlomiť väz, alebo ho máme zlomiť sami sebe?
V prípade, že by šlo o nejakú súťaž, tak by sme tie väzy mohli lámať súperom, no to by sa potom asi podobalo skôr gladiátorským zápasom. A to by sme si predsa nemohli dovoliť.
Držím ti palce
Podobne ako pri lámaní väzu, aj pri držaní palcov sa snažíme ľuďom vyjadriť, že im prajeme šťastie. Predstav si, ako by to vyzeralo na nejakých maturitách či štátniciach, ak by ti naozaj niekto držal palce.
Namiesto podávania rúk by ti vždy niekto chytil pre šťastie palec. Nevieme sa však ešte rozhodnúť, či by to bol palec na nohe alebo na ruke. Možno by záležalo na dôležitosti veci, pre ktorú ti niekto tie palce chce držať. Vieš, podľa toho, koľko šťastia by ten človek potreboval.
Vykašli sa na to
V dobe koronavírusu je toto slovné spojenie trošku riskantné. Keď niečo nestojí za tvoje starosti, tak dostávaš radu, že by si sa na to mal vykašľať. Možno by to aj pomohlo, ak by si sa na vec reálne vykašľal. Občas niekomu pomôže nejaký podobný fyzický akt. Avšak, koronavírus je tu stále s nami a momentálne je akékoľvek kašľanie mimo svojho súkromia dosť nebezpečné.
Zniesť modré z neba
Ak máš niekoho naozaj rád, tak by si mu zniesol aj modré z neba. Aj napriek tomu, že nemáš poňatia, čo to vlastne je. Ešteže už existuje taká bonboniéra. Inak by sme museli vystúpiť zrejme na ten najvyšší vrchol zeme a uchmatnúť si kúsok z oblohy.
Aj keď, to je niečo dosť ťažko dosiahnuteľné, takže si nevieme úplne dobre predstaviť, prečo by sme mali niekomu sľubovať práve niečo takéto. Radšej by sme mali hovoriť, že by sme niekomu zniesli aj sneh z Mount Everestu!
Píliť niekomu uši
Niekomu natoľko nedáš pokoj, že mu doslova píliš uši. Ak by sme si však naozaj vzali do rúk pílku a niekomu uši pílili, tak by nás už nemohol počúvať. Čo by tak trochu nedávalo zmysel, lebo by sme mu už nemali aké uši píliť. Každopádne, mohol by to byť minimálne fajn námet na horor, predstav si, ako niekoho naháňaš s pílkou, lebo mu chceš píliť uši. Zábavné.
Mať okno
Nejeden z nás to už zažil na vlastnej koži. Trošku (trošku viac) si to prehnal s alkoholom a na druhý deň si mal okno. Niekto dokonca máva aj výkladnú skriňu, ako sa zvykne hovoriť. Skrátka, nepamätáš si, čo sa v určitom časovom úseku stalo.
Vieš si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby sa partia ľudí stretla po brutálne žúrke a každý by si so sebou niesol nejaké okno? Niekto by mal menšie, také ako býva na toaletách či v špajzi, niekto poriadne veľké, iní by mali možno dokonca vitrážové.