Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 25.6.2024
sk
Tadeáš
, Olívia
cz
Ivan

Takto by vyzerali slovenské frázy, ak by sme ich brali doslovne (2. časť)

Nechceli by ste, aby bol niekto samé ucho.


Naše zamyslenie nad tým, ako by niektoré slovenské frázy vyzerali, ak by sme ich brali doslovne, sa vám páčilo, preto sme si pre vás pripravili pokračovanie. Keďže rôznych slovenských fráz, ktoré sú v doslovnom znení poriadne vtipné, je dosť veľa, pozreli sme sa na ďalšie najobľúbenejšie z nich.

Náš ilustrátor Artcavemaniac vám vo svojich uletených ilustráciách zobrazil, ako by to dopadlo, ak by sme tieto slovenské frázy brali doslovne. Odporúčame neskúšať to doma.

Lezieš mi na nervy

Alebo poznáme ešte aj frázu “žerieš mi nervy“, tú zväčša od niekoho počujeme, keď už ho začíname naozaj poriadne štvať. Prípadne ich najčastejšie hovoria mamičky svojim deťom, ktoré im s niečím pília uši natoľko, že už im s tým aj žerú nervy. Existuje ešte obmena s frázou „piješ mi krv“, všetky však znamenajú jedno a to isté – že už s niekým strácaš trpezlivosť.

Artcavemaniac / EMEFKA

Trhni si nohou

Azda najčastejšia hláška malých detí, keď im nesplníte želanie. Alebo ich nejakým iným spôsobom naštvete. Objavuje sa však aj v slovníku nás dospelých, a to práve v momente, keď sa napríklad niekto nechce o niečo podeliť, prípadne si z nás už príliš robí žarty. Ako malí sme raz za čas túto hlášku brali doslovne a nohou sme naozaj trhli, mysliac si, že človeka, ktorý nám to povedal, to rozčúli.

Artcavemaniac / EMEFKA

Chodiť okolo horúcej kaše

Táto fráza je ideálna v momente, keď sa niekto nevie vykoktať a namiesto toho, aby úprimne povedal, o čo ide, motá sa okolo horúcej kaše. Teda, zbytočne nehovorí to, čo je vo veci, ale akoby sa povedalo inou frázou, kým sa vykecá, tak to dotyčnému ide ako “v lete na saniach“. 

Artcavemaniac / EMEFKA

To si píš

Povieš vždy, keď niekoho potrebuješ presvedčiť o nejakej pravde. Aj keď to pravda niekedy nie je. Naozaj nikto vtedy nevyťahuje papier a pero, ale občas by to bolo dosť vtipné, ak by sme to brali doslovne. Aspoň by sme potom mohli túto vec na dotyčného po čase vytiahnuť.

Artcavemaniac / EMEFKA

Padol mi do oka/niečo mi padlo do oka

V niektorých prípadoch, ak by ti všetko, čo sa ti zapáči, naozaj padlo do oka, by to mohlo byť dosť nepríjemné. Hlavne v prípade nejakých ostrých predmetov. A vôbec, žiadne predmety padnuté v oku nie sú príjemné.

Artcavemaniac / EMEFKA

Vziať nohy na plecia

Len čo ťa začne naháňať zúrivý pes, alebo ti pred očami uteká posledný spoj, neostáva ti nič iné, iba vziať nohy na plecia. Hej, poniektorí by sme boli naozaj rýchlejší, ak by sme vzali nohy na plecia v porovnaní s tým, čomu hovoríme beh. Prípadne sa tak cítime, ak náhodou vyvinieme aktivitu nazývanú rýchly beh.

Artcavemaniac / EMEFKA

Skákať niekomu do reči

A občas ti niekto skočí aj do úsmevu, ale to znamená niečo úplne iné. Nikto nemá skákanie do reči rád, aj napriek tomu, že naozaj nikto po nikom neskáče.

Artcavemaniac / EMEFKA

Lámať si hlavu

Tí, ktorí majú problém s matematikou, majú často pocit, že si naozaj doslova lámu hlavu, keď majú niečo vypočítať. Lámať si hlavu však môžeš aj nad bežnými životnými problémami, ktoré nevieš vyriešiť. Každý si raz za čas láme hlavu nad niečím iným.

Artcavemaniac / EMEFKA

Mať niečoho plné zuby

Napríklad, toho zeleného uvrešťaného mimozemšťana, keď sa schyľuje k Vianociam. Alebo reklám politikov, keď sa schyľuje k voľbám. Okrem toho, že môžeš mať plné zuby jadierok z malín či maku, môžeš mať plné zuby svojej práce alebo čohokoľvek iného, čo ťa trápi.

Chvalabohu, že to nie je doslovné, lebo naozaj nikto by nechcel mať plné zuby napríklad Fica. Okrem babiek, čo rady dostávajú červené karafiáty.

Artcavemaniac / EMEFKA

Som samé ucho

Hneď ako počuješ nejaké horúce pikošky, o ktorých by si mal jednoznačne vedieť. Ešteže je to len fráza, lebo keby zrazu ľuďom narastie samé ucho na tele, keď nás začne počúvať, mohlo by to byť poriadne desivé.

Artcavemaniac / EMEFKA

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.