Ak niečo na cesty skutočne nepatrí, tak je to alkohol. Riadenie pod jeho vplyvom predstavuje nebezpečenstvo nielen pre teba, ale aj pre všetkých ostatných účastníkov premávky. Koľko času by však malo uplynúť, ak si si už teda niečo vypil, než si opäť sadneš za volant? O tejto téme písal aj portál Autobild a odpoveď môže slovenských vodičov prekvapiť.
Mnohí si totiž myslia, že „pár“ drinkov nič neznamená a riadenie vozidla bez problémov zvládnu. Skutočnosť však býva iná. Alkohol sa z tela odbúrava pomaly – pečeň zvládne za hodinu spracovať asi 0,02 litra čistého alkoholu, čo zodpovedá približne jednému malému panáku. Samozrejme, záleží aj na type a sile alkoholu.
Ďalšie faktory, ako telesná hmotnosť či pohlavie, tiež zohrávajú rolu. Pre lepšiu predstavu, telo odbúra pollitrové pivo zhruba za dve hodiny, pri veľkom pohári vína to môžu byť až tri hodiny. Je teda jasné – čím viac alkoholu skonzumuješ, tým dlhšie potrvá, kým budeš opäť fit na šoférovanie.
Podstatné sú aj iné faktory
Medzi hlavné faktory ovplyvňujúce odbúravanie alkoholu patria vek, pohlavie, telesná hmotnosť a aj to, či si pred pitím jedol. Významnú rolu zohráva aj rýchlosť, akou si alkohol konzumoval. S pribúdajúcim vekom sa schopnosť tela spracúvať alkohol znižuje, keďže dochádza k prirodzeným zmenám v organizme. Pohlavie je takisto dôležité – ženy metabolizujú alkohol odlišne ako muži. Môžu za to fyziologické rozdiely, ako nižší podiel vody v tele, hormonálne faktory a menšie množstvo určitých enzýmov v pečeni.
Telesná hmotnosť má na hladinu alkoholu v krvi taktiež veľký vplyv. Ľudia s vyššou hmotnosťou majú alkohol rovnomernejšie rozptýlený, čo môže viesť k nižšej koncentrácii v krvi. Naopak, ľudia s nižšou hmotnosťou môžu dosiahnuť vyššiu hladinu alkoholu rýchlejšie – aj keď vypijú rovnaké množstvo.

Veľký rozdiel robí aj jedlo. Konzumácia jedla pred alebo počas pitia môže spomaliť vstrebávanie alkoholu do krvi. Rovnako dôležitá je aj rýchlosť pitia – ak vypiješ veľké množstvo alkoholu naraz, môže dôjsť k preťaženiu pečene, ktorá potom nestíha alkohol spracovávať dostatočne rýchlo.
Ako je to s tým triezvením?
Určite si už aj ty premýšľal, ako zistiť, či si po pití alkoholu schopný sadnúť za volant. Existujú rôzne pomôcky, ako napríklad osobné alkohol testery, no tie merajú len hladinu alkoholu v krvi (BAC). Nedokážu jednoznačne určiť, či si spôsobilý riadiť vozidlo. Kľúčovým faktorom pri vytriezvení je čas – iba ten umožní telu, aby alkohol prirodzene odbúralo.
Ak teda plánuješ navštíviť akciu, kde budeš piť, počítaj s tým, že nasledujúcich niekoľko hodín šoférovanie neprichádza do úvahy. Triezvenie sa nedá výrazne urýchliť, no existujú spôsoby, ktoré ti môžu mierne pomôcť. Dôležité je prijímať dostatok tekutín, najlepšie takých, ktoré obsahujú minerály. Pomôcť môže aj jedlo – doplní potrebné živiny a podporí regeneráciu organizmu. Vhodným doplnkom môže byť aj vitamín C, ktorý podporuje celkovú vitalitu.