Videl si už druhú Dunu? Pokiaľ nie, tak okamžite upaľuj do kina. Denis Villeneuve totiž natočil prvotriedny sci-fi epos, ktorý ťa zarazí do sedačky a ktorý si vyžaduje veľké plátno. Ak si ale film videl (prípadne aspoň trailery), tak si iste pamätáš, že na púštnej planéte Arrakis dokáže kmeň Fremenov „osedlať“ obrovských púštnych červov. Za ich pomoci sa následne presúvajú po planéte.
Ako píše portál ScreenRant, film nám aj ukáže, ako na tieto červy Fremeni „naskakujú“ a ako ich ovládajú. To zaujalo aj uznávaného astrofyzika Neila deGrasse Tysona. V talk show Stephena Colberta podotkol, že hoci podobné „surfovanie“ na obrovských červoch vo filme vyzerá efektne, z fyzikálneho hľadiska nie je vôbec hodnoverné.
V prvom rade sa oprel do malých tlmičov, ktoré Fremeni využívajú. Tie vydávajú dunivé zvuky a lákajú k sebe červov. Tyson ale vysvetlil, že v realite by to nefungovalo. Kvôli izolačným vlastnostiam by totiž piesok nedokázal prenášať zvuk na takú veľkú vzdialenosť.
Podal si aj jazdenie Fremenov na veľkých červoch. „Jedným z rituálov Fremenov je, že jazdia na červoch,“ povedal. „Fajn. Ale je to červ, ktorý ide rýchlo a len dopredu. Videli ste niekedy hada, ktorý by vás prenasledoval úplne vyrovnaný? Nie! Musí sa krútiť, tým pohybom sa posúva vpred. Presne na to krútenie je.“ Následne s úsmevom dodal, že červy možno rýchlo vyprázdňujú stolicu, a to ich ženie tak dopredu.
Samozrejme, stále sa bavíme o sci-fi filme, takže nás príliš nemusí trápiť, či zobrazovaný dej spĺňa všetky fyzikálne zákony. Aj sám Tyson, napokon, podotkol: „Nebudem sa v tom príliš rýpať, pretože nebyť tohto, tak nemáme žiadny film.“ Ako dodal, Duna: Časť druhá sa mu páčila a označil ju za „poriadny epos“.