Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Vo svete umenia, kultúry a zábavy asi neexistuje žiadne ocenenie, ktoré by malo taký silný cveng ako Oscary americkej Akadémie filmových umení a vied. Odovzdávanie zlatých sošiek každoročne patrí medzi tie najsledovanejšie podujatia.

Ikonická trofej má sama osebe veľmi zaujímavý príbeh a históriu. Oficiálne je známa ako Academy Award of Merit, už od konca tridsiatych rokov minulého storočia jej ale ľudia hovoria Oscar. Zvláštne je, že nikto nevie jednoznačne povedať, odkiaľ sa tento názov vzal a svedectvá o pôvode mena sa výrazne líšia.

profimedia

Prvé odovzdávanie Oscarov

Cena bola prvýkrát odovzdávaná 16. mája 1929 v dvanástich kategóriách. V priebehu desaťročí sa odovzdalo vyše 3 000 sošiek a v súčasnosti je kategórií dvadsať štyri. Ako ale vzniká samotná soška, ktorú si úspešní filmoví tvorcovia odnesú?

Originál bol vytvorený v roku 1928 Georgeom Stanleym podľa návrhu Cedrica Gibbonsa. Oscar vo svojich rukách zviera meč, pretože má zobrazovať križiackeho rytiera, ktorý bojuje v prvej línii filmového priemyslu. Sošky sú vysoké 34 centimetrov a vážia takmer 4 kilogramy.

Materiály sa rokmi menili

Materiál, z ktorého sa vyrábajú trofeje, sa často menil. Počas druhej svetovej vojny, keď bol nedostatok kovov, umelci dokonca dostali len „napodobeninu“ z omietkového materiálu, ktorú si po vojne mohli zameniť za kovového Oscara. V súčasnosti je Oscar vyrobený zo zliatiny británium a pokrytý je 24-karátovým zlatom.

profimedia
profimedia

Výroba trvá 10 dní

Oscary sa pôvodne vyrábali v meste Batavia, Illinois, pred vyše tridsiatimi rokmi sa ich produkcia presunula do továrne R. S. Owens & Company v Chicagu. Výroba jednej sošky údajne trvá desať dní a výrobné náklady sa pohybujú okolo 400 dolárov (cca 330 eur).

Každoročne sa vyrobí viac Oscarov, ako je ich udelených. Je to tak kvôli riziku krádeže (stalo sa v roku 2000) alebo napríklad pre prípad viacerých víťazov v jednej kategórii. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že štítky s menom víťaza sa na sošky dorobia až po vyhlásení víťazov, aby sa tak predišlo možným únikom výsledkov.

profimedia
profimedia
profimedia

Zdroj: Profimedia


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.