Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Takto sa dostaneš k novému bývaniu bez hypotéky. Na Slovensku ožíva zastaraný model bytov

Pri tomto spôsobe získania bytu obídeš banku.


Bývanie bez hypotéky? Možno sa ti to zdá nereálne, no jeden z developerov oprášil zastaraný model bytov známy ešte zo socializmu. Ide o družstevné byty, píše portál TVNoviny.sk.

Získanie nového bytu týmto spôsobom ti umožní obísť banku, keďže splátky za nehnuteľnosť budeš platiť priamo družstvu. Odborníci vnímajú túto alternatívu ako výhodné riešenie v dobe, keď sú hypotéky čoraz drahšie. Môže to podľa nich prispieť k oživeniu realitného trhu.

Družstevné bývanie je známe najmä staršej generácii, ktorá si ho dobre pamätá z obdobia socializmu. Vtedy to bol jeden z najčastejších spôsobov, ako získať nový byt. Stačilo zaplatiť vstupný poplatok, stať sa členom družstva a už ste mohli bývať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš poslednú šancu. Vyhraj e-bike v hodnote 3 800 eur, s ktorým si užiješ každú jazdu

Zastaraný koncept opäť ožíva a pilotný projekt spúšťa v Bratislave jeden z developerov. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že úver alebo hypotéku na byt si neberieš ty osobne, ale namiesto toho si ju berie bytové družstvo. Hoci úrokové sadzby sú podobné tým dnešným pri hypotékach, výhodou je, že dlžníkom nie si ty, ale družstvo. Banka tak nemusí ani preveriť tvoju finančnú situáciu.

Aby si sa stal členom družstva, stačí zaplatiť časť kúpnej ceny nehnuteľnosti a zvyšok budeš splácať družstvu. Po úplnej úhrade tejto sumy máš právo prevziať byt od družstva do osobného vlastníctva.

TASR

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.