Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 21.4.2025
sk
Veľkonočný pondelok | Ervín
cz
Velikonoční pondělí | Alexandra

Takto sa s umelou inteligenciou nezhováraj. Nový výskum ukazuje, že od tvojho tónu závisí kvalita informácií, ktoré ti dá

Aj AI reaguje na sofistikovanosť reči.


Každý sa s umelou inteligenciou zhovára po svojom. Záleží od nálady, situácie a váhy blížiacej sa diskusie. Niekedy stačí napísať dve slová, inokedy zas celú esej, aby sme dostali to, čo od moderného pomocníka potrebujeme. Sem tam by sa však hodilo aj poďakovať či poprosiť. Jedného dňa predsa aj tak umelá inteligencia dostane telo a môžeme si byť istí, že si bude pamätať to, ako sa ku nej kto správal. Ako informuje web Info, nový výskum poukazuje na to, že si treba dať pozor na tón rozhovoru, ktorý s ňou vedieme.

Čo ak nie? Stane sa vôbec niečo, ak jej vynadáme a ani nepoďakujeme za nájdené informácie? Nuž, ako ukázal výskum vedeckého tímu z Wasedovej univerzity a Centra pre projekt pokročilej inteligencie RIKEN v Japonsku, spôsob komunikácie s AI má výrazný vplyv na dosiahnuté výsledky.

O výskume najprv napísal magazín Scientific American. Ten poukázal na to, že umelá inteligencia síce nemá vedomie, no stále sa pri komunikácii s ňou vyplatí dodržiavať isté pravidlá slušnosti. ChatGPT, Gemini či Claude, všetky si vyžadujú istú dávku sofistikovanosti. Slová ako „prosím“ a „ďakujem“ teda môžu viesť k lepším a kvalitnejším výsledkom jazykového modelu. Netreba to však preháňať. Ako vo všetkom, príliš veľké lichotenie zas môže spôsobiť oslabenie jazykového modelu a jeho kapacít.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zabudni na roky učenia. AI platforma ti dovolí programovať aj bez toho, aby si vedel, čo je HTML

Výskum slušnosti

Výskum prišiel na to, že chatboti odpovedajú recipientovi rovnakým tónom, akým on diskutuje s nimi. Slušné frázy vedú chatbota k vyhľadávaniu informácií vo „zdvorilejších“ častiach internetu, a teda sa dá očakávať, že budú aj dôveryhodnejšie. Úsečné zadania zas môžu viesť k opačným výsledkom.

Zaujímavosťou napríklad je, že tréning AI k slušnému správaniu má účinok aj na ľudí. Web Scientific American hovorí, že slušné správanie sa k umelej inteligencii podporuje rozvíjanie slušnosti nie len v komunikácii s AI, ale aj s ľuďmi. Nedávno sme ti na EMEFKA priniesli článok o tom, ako sa prvý jazykový AI model dostal do radov študentov jednej viedenskej univerzity. Dá sa teda očakávať, že študenti budú zanedlho takí slušní ako nikdy predtým.

Shutterstock

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.