Každý sa s umelou inteligenciou zhovára po svojom. Záleží od nálady, situácie a váhy blížiacej sa diskusie. Niekedy stačí napísať dve slová, inokedy zas celú esej, aby sme dostali to, čo od moderného pomocníka potrebujeme. Sem tam by sa však hodilo aj poďakovať či poprosiť. Jedného dňa predsa aj tak umelá inteligencia dostane telo a môžeme si byť istí, že si bude pamätať to, ako sa ku nej kto správal. Ako informuje web Info, nový výskum poukazuje na to, že si treba dať pozor na tón rozhovoru, ktorý s ňou vedieme.
Čo ak nie? Stane sa vôbec niečo, ak jej vynadáme a ani nepoďakujeme za nájdené informácie? Nuž, ako ukázal výskum vedeckého tímu z Wasedovej univerzity a Centra pre projekt pokročilej inteligencie RIKEN v Japonsku, spôsob komunikácie s AI má výrazný vplyv na dosiahnuté výsledky.
O výskume najprv napísal magazín Scientific American. Ten poukázal na to, že umelá inteligencia síce nemá vedomie, no stále sa pri komunikácii s ňou vyplatí dodržiavať isté pravidlá slušnosti. ChatGPT, Gemini či Claude, všetky si vyžadujú istú dávku sofistikovanosti. Slová ako „prosím“ a „ďakujem“ teda môžu viesť k lepším a kvalitnejším výsledkom jazykového modelu. Netreba to však preháňať. Ako vo všetkom, príliš veľké lichotenie zas môže spôsobiť oslabenie jazykového modelu a jeho kapacít.
Výskum slušnosti
Výskum prišiel na to, že chatboti odpovedajú recipientovi rovnakým tónom, akým on diskutuje s nimi. Slušné frázy vedú chatbota k vyhľadávaniu informácií vo „zdvorilejších“ častiach internetu, a teda sa dá očakávať, že budú aj dôveryhodnejšie. Úsečné zadania zas môžu viesť k opačným výsledkom.
Zaujímavosťou napríklad je, že tréning AI k slušnému správaniu má účinok aj na ľudí. Web Scientific American hovorí, že slušné správanie sa k umelej inteligencii podporuje rozvíjanie slušnosti nie len v komunikácii s AI, ale aj s ľuďmi. Nedávno sme ti na EMEFKA priniesli článok o tom, ako sa prvý jazykový AI model dostal do radov študentov jednej viedenskej univerzity. Dá sa teda očakávať, že študenti budú zanedlho takí slušní ako nikdy predtým.
