Piatok 3.12.2021
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Medzi februárom až aprílom prebehlo niekoľko razií v okolí malajzijského letiska Miri. Polícia zasiahla na základe podnetu od energetickej spoločnosti, ktorá mala podozrenie, že niekto v oblasti načierno čerpá nemalé množstvo elektrickej energie. Na prípad upozornil web Kotaku.

Podozrenia sa potvrdili a polícia zadržala 1069 počítačov od ilegálnych ťažiarov kryptomien. Stroje v celkovej hodnote asi milión eur čakal nepekný osud – boli rozdrvené masívnym cestným valcom:

Výsledkom razie bolo aj osem zadržaných osôb, z ktorých šesť už bolo obvinených. Treba zdôrazniť, že muži sa do problémov so zákonom dostali kvôli ilegálnemu kradnutiu elektriny, nie kvôli samotnému ťaženiu kryptomien. To je v krajine povolené (ak platíš za spotrebované energie).

Podobné prípady ako tento sa odohrávajú vo všetkých častiach sveta. Tisíce ľudí veria, že vďaka virtuálnej mene sa im podarí vysekať sa z chudoby a zarobiť poriadny balík. Ťažba kryptomien však zanecháva deštruktívnu stopu v životnom prostredícelosvetová ťažba Bitcoinu spotrebuje rovnaké množstvo elektrickej energie, ako stredne veľká európska krajina. Ilegálne pripojenia na elektrickú sieť sú tiež častým zdrojom požiarov.

Viacerí ľudia si kladú otázku, či zničenie zabavených počítačov malajskou políciou bol ten správny krok. Stroje by sa totiž určite dali využiť na iné činnosti alebo mohli byť zrecyklované. Zo strany polície teda zrejme išlo o ukážku sily a teatrálnu oslavu svojho víťazstva.

Zdroj: kotaku.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť