Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Takto ušetríš v marci stovky eur. Slováci dokážu jednoduchým trikom využiť daňové priznanie vo svoj prospech

Pozri sa, ako na to.


Pre veľa Slovákov marec symbolizuje obdobie, keď sa musí podať daňové priznanie za minuloročné príjmy. Táto povinnosť zasahuje rôzne skupiny ľudí vrátane živnostníkov a SZČO.

Napriek tomu existuje jednoduchý spôsob, ako ušetriť stovky eur, čo platí pre určité kategórie daňových poplatníkov, píše portál Interez.

„Fyzická osoba podáva daňové priznanie k dani z príjmov vždy za kalendárny rok, a to v termíne do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí príslušného roka, a to na ktoromkoľvek daňovom úrade alebo na pobočke daňového úradu, alebo na kontaktnom mieste daňového úradu,“ uvádza na svojom webe Finančná správa.

Koho sa to týka?

Živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby na Slovensku môžu jednoduchým odsunutím podania daňového priznania ušetriť niekoľko stoviek eur. Stačí len oznámiť príslušnému daňovému úradu, že si želáš predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o 3 mesiace. Výhodu majú tí, ktorí získavajú príjmy aj zo zahraničia, tí majú možnosť predĺženia až o 6 mesiacov, uvádza portál Podnikám.

V tejto záležitosti je dôležité brať do úvahy podmienky a dôkladne sa oboznámiť s tým, komu sa oplatí podávať odklad daňového priznania a komu nie. Odloženie povinnosti podania daňového priznania z marca na koniec apríla, mája alebo júna sa nevypláca pre živnostníkov a SZČO, ktorí momentálne platia do Sociálnej poisťovne vyššie ako minimálne odvody a v roku 2023 dosiahli nižší zisk ako v roku 2022.

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš vedieť, kedy si začneš užívať dôchodok na Slovensku? Zistíš to pomocou tejto kalkulačky

Ďalšou skupinou, ktorej sa nevyplatí odklad daňového priznania, sú SZČO, ktorých príjem za minulý rok nepresiahol sumu 7 824 eur a ktorí momentálne už platia odvody do Sociálnej poisťovne. Ak ich celkový príjem neprekročil túto finančnú hranicu, zaniká ich povinnosť platiť sociálne odvody.

Žiadosť o odklad daňového priznania je potrebné podať prostredníctvom oficiálneho webu Finančnej správy, kde nájdeš príslušný formulár. Stačí informovať príslušnú finančnú inštitúciu a splniť potrebné podmienky, aby si mohol v priebehu niekoľkých mesiacov ušetriť značnú sumu peňazí.

Shutterstock

Okrem toho, odkladom podania daňového priznania odložíš aj termín platby dane. Dôležité je si uvedomiť, že daňové priznanie musí byť podané do konca marca, pričom žiadosť o odklad musí byť predložená najneskôr 15 dní pred týmto termínom. Preto si dávaj pozor na prípadnú nedochvíľnosť.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.