Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Knihy sú médiom, ktoré je v porovnaní s ostatnými používané oveľa menej. Každý si ale nájde nejaký žáner, ktorý obľubuje a rád si ho prečíta. Tento článok opisuje typické dievča v takmer každej populárnej knihe pre mladých. Je už menej častým javom, aby sme našli každý z týchto bodov na jednej postave, no minimálne jeden z nich nájdeme pri väčšine kníh pre mladých.

Asi jednou z najnudnejších ženských postáv je Bella Swan, ktorá priam vytvorila nových druh ženskej postavy. Samozrejme, nie každá kniha sa zhoduje s týmito bodmi.

Nízke sebavedomie

Typická vlastnosť takmer každej hrdinky je nízke sebavedomie. Nikto nie je dokonalý, a práve preto ani naša hlavná ženská postava nemôže pôsobiť sebavedomo. To je pravidlo, ktorým sa autori často riadia. Cítime sa bližšie k človeku, ktorý ma nedostatky a ktorý má také isté komplexy z týchto nedostatkov ako my. Jej nízke sebavedomie je často vyobrazené tým, aká je nešikovná. O všetko zakopne, všetko jej padá a celkovo to pôsobí veľmi zle.

No napriek tomu, že jej to sebavedomie často chýba, chalani z nej šalejú. Často k sebe pritiahne toho najkrajšieho chlapca, akého kedy videla a o ktorom ženy po nociach snívajú. „Ty nemáš ani poňatia, aká si krásna“ je klasická veta v týchto prípadoch a niekedy neostáva nič iné iba nad tým prekrútiť očami. Takýto obsah platí pre knihy pre dievčatá v puberte, ktoré si želajú, aby sa im niečo také stalo v reálnom živote.

Aviron Pictures / moviestillsdb.com

Zbožňuje knihy

Spisovatelia sú ľudia, ktorí majú radi knihy a vo voľnom čase radi čítajú. To je dôvod, prečo si myslia, že takmer každý tínedžer alebo starší človek rád číta a chce sa stať spisovateľom. V knihách často vidíme nejakého nerda, s ktorým sa sám autor často stotožňuje. Pravdou je, že máloktorý mladý človek obľubuje knihy v takom rozsahu.

Známym faktom je aj to, že oproti chalanom sú dievčatá vídané s knihami častejšie. Čo je viac príťažlivejšie ako vidieť dievča čítať knihu? Je to niekedy práve takáto nereálna situácia, do ktorej sa jej vysnený chalan zaľúbi.

Warner Brothers / moviestillsdb.com

Romantický trojuholník

Najpodstatnejším príbehom, čo sa našej hlavnej hrdinky týka, je romantická zápletka. Ťažké rozhodnutie vybrať si správneho frajera trvá niekedy aj celú knihu. Svet mimo neho ani neexistuje. Nemá kamarátov, žiadne záľuby a nevidí nič iné okrem neho. Každý konflikt, ktorý v diele vznikne, sa buď týka toho, či spolu ostanú, alebo nejak ovplyvňuje ich vzťah.

Hermiona je príkladom ženskej postavy, ktorá síce obľubuje knihy a je troška nesebavedomá, no jej romantická zápletka s Ronom nie je jediné, v čom vyniká. Žiaľ, to sa v novodobých bestselleroch až tak často nevidí.

Lionsgate / moviestillsdb.com

Musí niečím vynikať

Naša hrdinka musí byť niečím špeciálna. Či už to je jej oblečenie, ktoré je úplne odlišné od toho, čo majú oblečené ostatné dievčatá, alebo má nejaké nadprirodzené schopnosti. Jej cieľom je vynikať z davu, mnohokrát nie tým zaujímavým spôsobom.

Málo charakteru

Mladé hrdinky sú často opisované ako outsiderky. Nemajú rady spoločnosť a sú úplne introvertné. Kamarátov si vytvárajú veľmi ťažko. Dodržujú pravidlá, nechodia na žiadne party, sú úplne obyčajné. Meniť sa to začne až časom, po nejakej zápletke, keď sa dostaneme k rozvoju tejto postavy.

Tieto vlastnosti dievčenských postáv boli a sú často kritizované. Existuje mnoho diel, kde sa takýto stereotyp mení a vidíme sebavedomejšie a silnejšie ženy, ktoré by mali ísť mladému publiku príkladom. Všetky tieto črty slúžia na to, aby sme sa s postavou vedeli lepšie stotožniť, no niekedy je namáhavé si takúto nudnú osobu predstaviť. Samozrejme, záleží na autorovi, do akého diela sa pustí a ako sa rozhodne postavy vytvoriť.

Summit Entertainment / moviestillsdb.com

Viac zaujímavostí zo sveta kníh a knižných noviniek nájdeš tu.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.