Takto vyzerali Vianoce na Slovensku kedysi. Ktoré zvyky sa zachovali dodnes?

Aj maličké Slovensko sa môže pochváliť bohatým a pestrým zoznamom zvykov.

Zdroj: Tatratea, Shutterstock

Môže to znieť ako klišé, ale v minulosti naozaj prevládal duchovný charakter Vianoc. Ľudia sa tešili, že po ťažkej každodennej práci (pracovalo sa aj v sobotu, mnohí robili aj v nedeľu), budú môcť stráviť pár dní oddychom a rozjímaním v kruhu najbližších.

Kedysi toho Slováci fakt nemali veľa a naši predkovia sa v detskom veku jedinému cukríku dokázali potešiť viac, ako sa súčasné deti tešia z nového telefónu. Darčeky boli prevažne len symbolické a každý z rodiny bol rád, ak sa mu podarilo akýmkoľvek spôsobom prispieť k príprave výzdoby či sviatočných jedál.

Zvyky sa menia, ale aj zostávajú

Zároveň platí, že vianočné sviatky sa prísnejšie riadili tradíciami. Každá domácnosť alebo obec si dala záležať na tom, aby Vianoce prebehli podľa dlhoročných zvyklostí. Dokonca aj na našom malom Slovensku sa v každom kraji objavili iné zvyky a vďaka tomu má naša krajina naozaj bohatý repertoár tradícií.

Tatratea

Časy sa menia a niekedy sa objavujú nepredvídateľné situácie. Pandémia koronavírusu neobišla ani Slovensko sa pripravila nás o mnohé, čo máme radi. Možno toto je ten správny podnet na to, aby sme sa zamysleli nad tým, čo je pre nás skutočne dôležité a či potrebujeme drahé darčeky, dokonalú výzdobu a kopy jedla.

Vianočný stromček visel zo stropu

Ako sme už spomenuli, väčšina bežných obyvateľov dnešného Slovenska žila v skromných pomeroch. Dôsledkom toho bolo napríklad to, že vianočný stromček bol zavesený na strope. V malých domovoch, ktoré veľakrát tvorila len jedna miestnosť na všetko, sa takýmto spôsobom dal ušetriť vzácny priestor.

Tatratea

Výzdoba bola takmer výhradne tvorená podomácky vyrobenými ozdobami – sušenými jabĺčkami, klinčekmi, ozdobenými medovníkmi, ozdobami vystrihnutými z papiera alebo jednoduchými salónkami. Výroba domácich ozdôb môže byť aj v dnešnej dobe veľká zábava a skvelá psychohygiena. Prečo to so svojimi blízkymi neskúsiť?

Ako má vyzerať poriadna večera?

Veľká časť vianočných zvyklostí vychádza z náboženských predpisov. Zaujímavosťou je napríklad to, že kým katolíci nesmeli pred polnocou jesť mäso, evanjelici si na ňom pochutnať už mohli.

Jedným z najrozšírenejších zvykov je dodržiavanie pôstu. Hovorilo sa, že ak dieťa vydrží do večera bez jedla, tak uvidí zlaté prasiatko alebo zlatú podkovu.

Tatratea

Samozrejme, každá rodina na stôl priniesla len to, k čomu sa dalo dostať. Na Slovensku dobre vidieť regionálne rozdiely v pestovaných plodinách. Okrem kapustnice sa na Slovensku varila šošovica, fazuľa či bôb.

Tatratea

Napriek veľkej obľube štedrovečerného kapra toto jedlo vôbec nemá dlhoročnú tradíciu a na našich stoloch sa objavilo pomerne nedávno. Hlavným chodom boli kedysi múčne jedlá ako pirohy, opekance či rezance.

Tatratea

Rovnako ako dnes, ani v minulosti nesmeli chýbať na Vianoce oblátky s medom. Ďalším pretrvávajúcim rituálom sa stal vianočný prípitok. Pripíjalo sa tým, čo bolo poruke a občas to bolo napríklad víno, inokedy hriate.

Tatratea

Symbolické zvyky

Doteraz sa dochovali viaceré symbolické zvyky, ktoré mali rodine zabezpečiť zdravie a šťastie. Sem patria napríklad peniaze ukryté pod obrusom v rohu stola alebo nohy stola previazané reťazou, ktoré mali držať rodinu pohromade po celý rok. Krájanie jabĺčka zasa malo prezradiť, či rodina bude zdravá.

Tatratea

Tento obsah vznikol v spolupráci s KARLOFF s.r.o.

 

 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
24
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
14
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Milovník videohier musel predať PlayStation 5. Jeho žena odhalila, že nejde o zvlhčovač vzduchu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME