Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Shutterstock

Takýto bol život v Sovietskom zväze. Špióna spoznali už na hraniciach vďaka sponkám v pase

Pivo sa nepovažovalo za alkohol, auto vydržalo celý život a homosexualita bola považovaná za dôvod na väzbu.

Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR) fungoval od roku 1922 do roku 1991. Bol vždy veľkým rivalom USA, a to od druhej svetovej vojny až do konca 80. rokov.

Aký bol každodenný život v Sovietskom zväze? V mnohých smeroch presne taký, ako ste možno už počuli. Z pohľadu našej dnešnej úrovne života bol život v bývalom ZSSR nepredstaviteľným rozdielom.

Pivo nebolo považované za alkohol

Znie to divoko, ale trvalo to až do roku 2011. Dovtedy nebolo pivo v Rusku definované ako alkoholický nápoj. Predtým ho legislatíva klasifikovala ako „potravinu“, čo znamená, že sa mohol predávať rovnako ako nealkoholický nápoj. To okrem iného znamenalo, že sa mohlo „nasávať“ takmer na akomkoľvek verejnom mieste v krajine.

Už Michail Gorbačov to chcel zmeniť. A historici si myslia, že jeho pokus zakázať alkohol urýchlil jeho politický koniec.

Shutterstock

Sovietski hipsteri

Od konca 40. do začiatku 60. rokov existovala v Sovietskom zväze skupina jeho občanov, ktorá si obľúbila západnú kultúru a dokonca vyrábala nelegálne LP platne. Nazývali sa stilyagi („lovci štýlu“). Nosiče sa vyrábali z recyklovaných röntgenových snímkov, takže ich LP platne mali na sebe snímky kostí.

Pepsi prišla do ZSSR pred Colou alebo McDonaldom

McDonald’s a Coca-Cola sú dve americké spoločnosti s najväčším celosvetovým vplyvom a dosahom v potravinárskom priemysle. Ale Pepsi sa dostala do ZSSR ako prvá. V Sovietskom zväze sa objavila 21 rokov pred oboma lídrami trhu.

Malo to veľa spoločného s Pepsi vystúpením na výstave v moskovskom parku Sokolniki v roku 1959. Tam sa nápoj rozdával zadarmo v jednorazových papierových pohároch. Sovieti uzavreli dohodu s Pepsi o desať rokov neskôr. V dohode boli zahrnuté aj distribučné práva na vodku.

Shutterstock

Autá mali vydržať celý život

Podľa ruského autora Alexandra Kabakova boli majitelia áut v Sovietskom zväze veľmi hrdí. A to predovšetkým na to, že ich vozidlá vydržali v niektorých prípadoch aj celý život.

Kontrola kvality bola obrovskou súčasťou výroby. Kovové časti boli také hrubé, že vraj vychádzali z linky doslova „odolné voči korózii“.

Odporúčame prečítať:

Slovensko nekončí Košicami! Poď s nami objaviť Horný Zemplín a vyhraj skvelé ceny

Stalin chcel spoločné jedálne

Sovietske úrady v časoch Stalina považovali súkromné ​​kuchyne, jedálne a dokonca aj byty za nebezpečné pre režim. A tak sa objavil nápad prinútiť ľudí jesť v spoločných bufetoch. Takzvaná „kuchynská politika“ bola takou hrozbou, že sovietski vodcovia chceli domy bez kuchýň. Nebolo to len o zabránení ľuďom v práve na súkromie. Nosná myšlienka bola „odbremeniť gazdinku od každodenných povinností, aby sa mohla rozvíjať ako osobnosť“.

Myšlienka sa ale nepresadila.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.