Skutočný herecký majster dokáže zahrať čokoľvek. Pokojne aj postavu iného pohlavia. Práve to bol prípad týchto 10 herečiek, ktoré si zahrali mužské postavy. A zvládli to naozaj bravúrne.
1. Cate Blanchett (I’m Not There)
Hudobná dráma I’m Not There od Todda Haynesa rozpráva príbeh inšpirovaný životom kultového speváka Boba Dylana. Toho stvárnilo dovedna šesť hercov, medzi nimi aj skvelá Cate Blanchett (okrem nej sa objavili aj Christian Bale, Marcus Carl Franklin, Richard Gere, Heath Ledger a Ben Whishaw).
Cate Blanchett bola od mladého Dylana prakticky na nerozoznanie a jej výkon bol parádny. Samotný film tiež dopadol veľmi dobre a možno ho odporučiť každému, kto hľadá netradične vyrozprávanú biografickú drámu.
2. Hilary Swank (Chlapci neplačú)
Hilary Swank si v roku 1999 zahrala hlavnú rolu v skvelej dráme Chlapci neplačú. Skutočný príbeh rozprával o transmužovi Brandonovi (Swank), ktorý sa snaží nájsť vo svete lásku a svoje miesto. Snímka je poriadnou emocionálnou jazdou, ktorá si nezakrýva oči pred predsudkami, nenávisťou a viacerými brutálnymi scénami.
Kritici ju privítali s nadšením a podľa nich išlo o jeden z vôbec najlepších filmov roku 1999. Hilary Swank bola v úlohe Brandona dokonalá a odniesla si aj sošku Oscara (nomináciu si odniesla aj Chloë Sevigny, ktorá stvárnila Brandonovu priateľku Lanu).
3. Tilda Swinton (Suspiria)
O novú verziu kultového hororu Suspiria z roku 1977 sa postaral Luca Guadagnino. Do akej miery ide o remake, je ale diskutabilné, tvorcovia sa pôvodným filmom skôr len inšpirovali. Príbeh sa točí okolo mladej Susie (Dakota Johnson), ktorá prichádza do Berlína študovať na tanečnej škole. Dostane sa ale na stopu temného tajomstva a nadprirodzených síl.
Tilda Swinton si v snímke zahrala hneď tri úlohy: riaditeľku školy Madame Blanc, matku Helenu Markos, a aj mužskú postavu psychiatra Dr. Jozefa Klemperera. Tvorcovia sa rozhodli pre menšiu mystifikáciu a v titulkoch a propagačných materiáloch uvádzali, že Klemperera si zahral istý Lutz Ebersdorf. V skutočnosti ho však bravúrne stvárnila práve Tilda Swinton.
4. Blanca Portillo (Kapitán Alatriste)
Dobrodružný historický film Kapitán Alatriste od Agustína Díaza Yanesa sa odohráva v Španielsku 17. storočia. Hlavným hrdinom je vojak a šermiar Alatriste (Viggo Mortensen), ktorý sa ale zapletie do udalostí plných intríg, v ktorých pôjde o život.
Snímka sa u nás nedočkala príliš vrelého prijatia (hoci v zahraničí si odniesla niekoľko cien), ale zaujímavé je na nej minimálne to, že herečka Blanca Portillo v nej stvárnila inkvizítora Emilia Bocanegru. A bola naozaj výborná.
5. Elle Fanning (Tri generácie)
Nezávislá dramédia Tri generácie od Gaby Dellal sa zamerala na niekoľko postáv rôzneho veku. V prvom rade je tu tínedžer Ray (Elle Fanning), ktorý prechádza zmenou pohlavia, potom jeho matka Maggie (Naomi Watts), ktorá nevie, čo od života vlastne chce, a svojrázna babička Dolly (Susan Sarandon), ktorá ťažko nesie problémy svojej dcéry a vnuka.
Tri generácie síce nepozbierali príliš žiarivé recenzie, ale za pozretie zrejme stoja. Už len kvôli skvelým hercom na čele s Elle Fanning, ktorá Raya stvárnila s absolútnym prehľadom.
6. Meryl Streep (Anjeli v Amerike)
Miniséria Anjeli v Amerike je adaptáciou oceňovanej divadelnej hry Tonyho Kushnera. Odohráva sa v roku 1985, keď zúri epidémia AIDS, a sleduje osudy niekoľkých postáv (vymyslených, ale aj historických), ktoré zápasia s predsudkami, drogovou závislosťou, chorobami a strachom z odlišnosti. Zároveň príbeh pracuje aj s náboženskými motívmi.
Anjeli v Amerike sú pomerne náročná záležitosť, ale stojí za to ju absolvovať. Máme tu totiž prepracovaný, mnohovrstvový scenár, plno parádnych hercov (Al Pacino, Meryl Streep, Mary-Louise Parker, Jeffrey Wright, Patrick Wilson) a silné emócie. V priebehu minisérie hrajú rôzni herci rôzne postavy, pričom si to divák často ani nevšimne. Podobne, ako to je v prípade Meryl Streep, ktorá si zahrala postavy Hannah Pitt, Ethel Rosenberg a dokonca sa mihla aj v úlohe starého židovského rabína.
7. Krystyna Feldman (Môj Nikifor)
Biografickú poľskú drámu Môj Nikifor, ktorú natočil Krzysztof Krauze, možno nepoznáš, ale rozhodne stojí za to venovať jej čas. Rozpráva príbeh Nikifora Krynického, zdravotne a psychicky postihnutého maliara, ktorý sa stal jedným z najväčších objavov naivného a outsiderského umenia.
Samotného Nikifora úžasne stvárnila herečka Krystyna Feldman. A ver, že pri sledovaní ti vôbec nenapadne, že sa v skutočnosti dívaš na ženskú herečku. Klobúk dolu!
8. Tilda Swinton (Orlando)
O Tilde Swinton sme už v tomto článku hovorili, táto výborná herečka však má na konte viacero zaujímavých rolí. Jednou z nich je aj postava Orlanda z rovnomenného filmu z roku 1992 od Sally Potter. Film vznikol podľa významného románu Virginie Woolf a rozpráva príbeh mladého šľachtica Orlanda, ktorý putuje naprieč storočiami.
Už samotná spisovateľka sa vo svojom diele pohrávala s témou pohlavia a Sally Potter sa to zaujímavým spôsobom podarilo preniesť do filmovej reči. Netreba snáď dodávať, že Tilda Swinton nesklamala a podala parádny výkon. Snímka si odniesla nominácie na Oscara za výpravu a kostýmy.
9. Susan Sarandon (Atlas mrakov)
Spletitý a mimoriadne komplexný sci-fi film Atlas mrakov od Lany a Lilly Wachowských a Toma Tykwera je tiež tým typom snímky, kde viacero hercov hrá rôzne postavy. Celý film sa odohráva v rôznych historických obdobiach (od 19. storočia až po ďalekú budúcnosť) a do popredia stavia prepojenosť motívov, postáv a činov naprieč časom a priestorom.
Nás zaujíma hlavne Susan Sarandon, ktorá si vo filme zahrala aj postavu Yosoufa Suleimana. Svoju rolu zvládla výborne, ako aj zvyšok hercov (napr. Ben Whishaw, Halle Berry, Jim Broadbent či Tom Hanks).
10. Linda Hunt (Rok nebezpečného života)
Romantickú vojnovú drámu Rok nebezpečného života natočil Peter Weir. Príbeh sa odohráva v Indonézii roku 1965. Krajinou vrie nepokoj a revolúcia je na spadnutie. Austrálsky novinár Guy Hamilton (Mel Gibson) si však aj napriek striktným podmienkam vlády dokáže zachovať kontakty, ktoré ho dovedú k šokujúcim zisteniam.
Vo filme si okrem Gibsona zahrali aj Sigourney Weaver, Michael Murphy či Joel Lamangan. Herečka Linda Hunt v tejto snímke zase brilantne stvárnila postavu Billyho Kwana, ktorý hlavnému hrdinovi neraz pomôže. Hunt si za svoj výkon zaslúžene odniesla aj sošku Oscara.