V roku 2010 vtedajší taliansky premiér Silvio Berlusconi vyhlásil, že ilegálni prisťahovalci z Albánska nie sú v krajine vítaní, avšak pre pekné ženy by sa dali vybaviť nejaké výnimky. Dlhoročný predseda vlády počas svojho pôsobenia vo funkcii opakovane šokoval mnohými sexistickými vyjadreniami, ktoré niekedy viedli až k diplomatickým roztržkám.
Napriek tomu (alebo možno práve preto?) si Berlusconi dokázal udržať vysokú popularitu a na premiérskej stoličke strávil celkovo deväť rokov. Taliansko je jednoducho krajina, ktorá má pre mužsko-ženské interakcie odlišné štandardy od zvyšku Európy. Mnohí Taliani nevidia nič zlé na správaní, ktoré by sa v iných častiach sveta považovalo za sexizmus či obťažovanie. Prah citlivosti v týchto otázkach majú inde.
V súčasnosti talianska verejnosť vášnivo debatuje o soche, ktorá bola odhalená v Sapri na juhu krajiny, informuje Vice. Sochár Emanuele Stifano vyhotovil sochu ženy, rozprávačku básne La Spigolatrice di Sapri. V klasickom diele talianskej poézie táto žena rozpráva príbeh o troch stovkách revolucionárov, ktorí zahynuli po neúspešnom pokuse zvrhnúť neapolského kráľa.
Kontroverzná socha
Pri pohľade na sochu je jasné, že hlavným bodom verejnej debaty tentoraz nie je poézia ani história, ale neprehliadnuteľné masívne pozadie postavy, ktoré chabo zakrývajú tenké šaty.
Only in Italy a statue of an agrarian laborer, in memory of a massacre of 300 ppl, could take this form. 2021 in #Sapri pic.twitter.com/N9K1XDqZVk
— Francesca Piazzoni (@f_piazzoni) September 26, 2021
Text básne nijakým spôsobom nepopisuje zadnicu tejto dámy a mnohí preto takéto vyobrazenie považujú za nevhodné, hlúpe a zbytočné. To, že jednoduché roľnícke dievča je zbytočne sexualizované, nazývajú viacerí politici (hlavne političky) sexizmom a objektifikáciou ženského tela. Poslankyňa Laura Boldrini hovorí o „urážke všetkých žien a histórie“. Stratu 300 ľudských životov by sa dalo pripomenúť aj iným spôsobom.
Autor diela všetky obvinenia odmieta
To, že odev nezodpovedá historickým faktom, Stifano odbil tým, že forma znázorňuje „všeobecný ženský ideál“, ktorý nie je poznačený časom. Sochár sa zároveň vyjadril, že najviac by mu vyhovovalo, ak by sochu mohol znázorniť úplne nahú. Hovorí, že „miluje ľudské telo“ a rád tvorí nahé postavy bez ohľadu na ich pohlavie.
Dá sa povedať, že téma sochy je možno trocha zbytočne nafúknutá (rovnako ako jej pozadie) a spolitizovaná. Na druhej strane sa vôbec nemôžeme čudovať, že fotografia, na ktorej niekoľkí politickí predstavitelia, vrátane bývalého premiéra Conteho, postávajú pri riťatej soche, sa stala v Taliansku virálnym hitom. Ak by na Slovensku odhalili podobnú sochu Adele Ostrolúckej alebo Sládkovičovej Maríne, naše reakcie by neboli iné.