O komfort astronautov sa starajú erudovaní inžinieri, ktorých úlohou je zabezpečiť praktickosť a použiteľnosť vecí prispôsobených pobytu v kozme. Samozrejmosťou sú špeciálne skafandre, pohodlné vyprázdňovanie, základná hygiena a ďalšie človečie potreby. Keď im bolo oznámené, že do vesmíru sa chystajú ženy, dali hlavy dokopy a podumali. Čo môžu ženy vo vesmíre potrebovať? No predsa mejkap!
Podľa výskumníkov z NASA sa žiadna žena nezaobíde bez dekoratívnej kozmetiky. Preto v roku 1978 navrhli súpravu na líčenie. Veď keď pristanú a zahltia ich blesky fotoaparátov, budú chcieť byť pekné. To dáva logiku.
Make-up kit
Môžeme si len predstaviť diskusie medzi inžiniermi prevažne mužského pohlavia o tom, čo by mal obsahovať vesmírny mejkap. Od 60. rokov 20. storočia boli astronauti vybavení hygienickou súpravou, ktorá zahŕňala mydlo, zubnú pastu a kefku, pleťovú vodu, dezodorant, hrebeň, holiaci strojček a ďalšie podobné predmety. Namiesto tradičného šampónu používajú bezoplachový, pôvodne vyvinutý pre hospitalizovaných pacientov, ktorí sa nemôžu sprchovať.
Líčenie (make-up kit), ktoré malo potešiť vznášajúce sa ženy, bolo zabalené v priehľadnom puzdre s priehradkami. Obsahovalo očné linky, maskaru, očné tiene, odstraňovač očného mejkapu, lícenku a lesk na pery.
Na sklamanie oduševnených vývojárov ženy v zbore astronautov NASA nemali záujem o mejkap a táto súprava nikdy neopustila Zem. Väčšina sa ani v bežnom živote veľmi nelíči. Dermatológovia vo všeobecnosti odporúčajú vyhnúť sa silnému mejkapu počas letu, kvôli stresu, meniacemu sa tlaku a nedostatku vlhkosti. Dekoratívna kozmetika bola zbytočná, nepraktická až komická. Hoci tam boli špeciálne priehradky na očné tiene, chýbali hydratačné krémy a prípravky starostlivosti o šokovanú pleť.
Astronautka Rhea Seddon prezrádza, že jednotlivé položky zostavili zamestnanci oddelenia Crew Systems. „Pravdepodobne niekoho poslali do obchodu s mejkapom. Dali mu na výber viaceré značky, z ktorých mohol vybrať. Pozerali na ingrediencie a celkové zloženie, ktoré muselo prejsť procesom tzv. shake and bake. Produkty mali dobre znášať výkyvy extrémnych teplôt, nenarobiť neporiadok a neroztopiť sa.“
Koľko krvi mienite stratiť?
Nikdy nevycestovaná skrášľovacia súprava nebola jediným prípadom, keď NASA narazila na problém pochopiť potreby žien. Preslávili sa otázkou astronautke Rideovej na počet tampónov pre týždňový pobyt. „Je 100 správne číslo?“ spýtali sa. „Nie. To by nebolo správne číslo,“ odpovedala. Tampóny boli zabalené a spojené šnúrkami ako klobása, aby neodplávali.
Američania nie sú jediní, kto sa musí vyrovnávať s rodovo podmienenými dilemami. V roku 2015 dokončila posádka šiestich ruských vedkýň osemdňový experiment, pri ktorom boli zavreté v simulovanej kozmickej lodi. Žien sa pýtali, ako prežijú tých osem dní bez mužov, mejkapu a neupravených vlasov. Členka posádky Anna Kussmaulová so silnou vrstvou sarkazmu odpovedala: „Neviem, ako prežijeme bez šampónu. Pretože aj v tejto situácii naozaj chceme vyzerať pekne.“
O niečo nevydarenejší bol experiment z roku 2000, ktorého cieľom bolo simulovať potenciálnu misiu do vesmíru. Skončil katastrofou, keď sa tam dvaja muži pobili a jeden sa pokúsil pobozkať ženskú členku posádky.