Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.7.2024
sk
Margita
cz
Markéta, Margot
, Margareta, Margit

Tam hore chcú byť astronautky určite pekné. Tak im vyrobili vesmírne šminky

NASA (ne)má jasno, čo ženy vo vesmíre najviac potrebujú.


O komfort astronautov sa starajú erudovaní inžinieri, ktorých úlohou je zabezpečiť praktickosť a použiteľnosť vecí prispôsobených pobytu v kozme. Samozrejmosťou sú špeciálne skafandre, pohodlné vyprázdňovanie, základná hygiena a ďalšie človečie potreby. Keď im bolo oznámené, že do vesmíru sa chystajú ženy, dali hlavy dokopy a podumali. Čo môžu ženy vo vesmíre potrebovať? No predsa mejkap!

Podľa výskumníkov z NASA sa žiadna žena nezaobíde bez dekoratívnej kozmetiky. Preto v roku 1978 navrhli súpravu na líčenie. Veď keď pristanú a zahltia ich blesky fotoaparátov, budú chcieť byť pekné. To dáva logiku.

Make-up kit

Môžeme si len predstaviť diskusie medzi inžiniermi prevažne mužského pohlavia o tom, čo by mal obsahovať vesmírny mejkap. Od 60. rokov 20. storočia boli astronauti vybavení hygienickou súpravou, ktorá zahŕňala mydlo, zubnú pastu a kefku, pleťovú vodu, dezodorant, hrebeň, holiaci strojček a ďalšie podobné predmety. Namiesto tradičného šampónu používajú bezoplachový, pôvodne vyvinutý pre hospitalizovaných pacientov, ktorí sa nemôžu sprchovať.

Líčenie (make-up kit), ktoré malo potešiť vznášajúce sa ženy, bolo zabalené v priehľadnom puzdre s priehradkami. Obsahovalo očné linky, maskaru, očné tiene, odstraňovač očného mejkapu, lícenku a lesk na pery.

Na sklamanie oduševnených vývojárov ženy v zbore astronautov NASA nemali záujem o mejkap a táto súprava nikdy neopustila Zem. Väčšina sa ani v bežnom živote veľmi nelíči. Dermatológovia vo všeobecnosti odporúčajú vyhnúť sa silnému mejkapu počas letu, kvôli stresu, meniacemu sa tlaku a nedostatku vlhkosti. Dekoratívna kozmetika bola zbytočná, nepraktická až komická. Hoci tam boli špeciálne priehradky na očné tiene, chýbali hydratačné krémy a prípravky starostlivosti o šokovanú pleť.

Astronautka Rhea Seddon prezrádza, že jednotlivé položky zostavili zamestnanci oddelenia Crew Systems. „Pravdepodobne niekoho poslali do obchodu s mejkapom. Dali mu na výber viaceré značky, z ktorých mohol vybrať. Pozerali na ingrediencie a celkové zloženie, ktoré muselo prejsť procesom tzv. shake and bake. Produkty mali dobre znášať výkyvy extrémnych teplôt, nenarobiť neporiadok a neroztopiť sa.“

Koľko krvi mienite stratiť?

Nikdy nevycestovaná skrášľovacia súprava nebola jediným prípadom, keď NASA narazila na problém pochopiť potreby žien. Preslávili sa otázkou astronautke Rideovej na počet tampónov pre týždňový pobyt. „Je 100 správne číslo?“ spýtali sa. „Nie. To by nebolo správne číslo,“ odpovedala. Tampóny boli zabalené a spojené šnúrkami ako klobása, aby neodplávali.

Američania nie sú jediní, kto sa musí vyrovnávať s rodovo podmienenými dilemami. V roku 2015 dokončila posádka šiestich ruských vedkýň osemdňový experiment, pri ktorom boli zavreté v simulovanej kozmickej lodi. Žien sa pýtali, ako prežijú tých osem dní bez mužov, mejkapu a neupravených vlasov. Členka posádky Anna Kussmaulová so silnou vrstvou sarkazmu odpovedala: „Neviem, ako prežijeme bez šampónu. Pretože aj v tejto situácii naozaj chceme vyzerať pekne.“

NASA, vesmír, astronaut, žena, makeup kit
Profimedia

O niečo nevydarenejší bol experiment z roku 2000, ktorého cieľom bolo simulovať potenciálnu misiu do vesmíru. Skončil katastrofou, keď sa tam dvaja muži pobili a jeden sa pokúsil pobozkať ženskú členku posádky.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.