Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Cestovanie za hranice je momentálne hudbou budúcnosti. Musíme si nejaký ten čas počkať na objavovanie nám vzdialených kultúr. Za hranice sa dostaneme akurát tak prstom na mape.

Vďaka tomuto článku sa však o tých najdivnejších zahraničných kultúrnych zvykoch dozvieš aj bez toho, aby si si musel vybavovať letenku. Tak sa pohodlne usaď a čítaj!

1. V Číne existuje tradícia, ktorá spája dve zdanlivo nekombinovateľné veci – žeravé uhlíky a tehotné ženy. Nie, nechceme tým naznačiť, že sa tehotné ženy vedia rozpáliť ako žeravé uhlíky pod vplyvom hormónov. Hlavnú rolu tu hrá otec dieťaťa. Ten by mal svoju tehotnú ženu preniesť v náručí a úplne bosý po ceste zo žeravých uhlíkov. Keď sa mu to podarí, žena bude mať pôrod bez značnej bolesti a komplikácií. Muž totižto vezme časť jej bolesti na seba.

Shutterstock

2. Vedel by si vydržať tri dni bez kúpeľne? To znamená vydržať tri dni bez malej potreby, veľkej potreby a umývania? Asi ťažko. V Severnom Borneu sa manželský pár musí zrieknuť všetkých týchto potrieb na tri dni a tri noci. Túto tradíciu dodržiava kmeň Tidong krátko po svadbe. Kmeň verí, že úspešné splnenie tejto podmienky vedie k dlhému a šťastnému manželstvu s množstvom detí.

3. Niektoré krajiny majú zúbkovú vílu a v niektorých je zvykom hádzať vypadnuté detské zuby na strechy domov. Deti z Grécka, Botswany, Srí Lanky, Brazílie a Etiópie vyhodia vypadnuté zuby na strechu pod vidinou, že ich vezme vták alebo veverička. Pokiaľ sa tak stane, nový zub by mal vyrásť rýchlejšie.

4. Rozmanitá indická kultúra zahrňuje napríklad aj sviatok Thaipusam. Prevažne tamilská kultúra tým oslavuje víťazstvo Murugana nad zlým démonom Soorapadamom. Sviatok neznie na prvé prečítanie vôbec divne, že? Iba dokým sa nezameriame na jeho oslavovanie. Ľudia prinášajú obety, čo môže zahrňovať prenos nádob s mliekom alebo… prepichovanie častí tela. Moment, čo?! Niektorí si prepichujú kožu rôznymi hákmi, ozdobami alebo ihlicami. Rozhodne tak nejde o príjemnú záležitosť.

Shutterstock

5. Väčšina karikatúr, vtipov a skečov predstavuje Nemcov ako nahnevaný národ s neatraktívnou rečou. Možno tomu nahráva aj fakt, že majú sviatok, počas ktorého rozbíjajú veľa vecí, konkrétne porcelán. Pozvaní hostia rozbíjajú porcelánové výrobky počas Polterabend (noc pred svadbou), aby zabezpečili pre budúci manželský párik šťastie. U nás sa na svadbách rozbíjajú taniere pre šťastie, avšak v omnoho menšom množstve ako v Nemecku.

6. Kmeň Yanomami z Amazonského pralesa pripravuje polievku zo svojich zosnulých príbuzných. Do polievky primiešajú zostatkový popol a kostný prach, ktoré zostali po spopolnení. Rodina zosnulého vypije polievku s týmto obsahom. Yanomami zastávajú myšlienku, že na svete nemôže zostať po zosnulom žiadna fyzická pamiatka, pretože by duša nedosiahla svoj pokoj. Vidina vypitia polievky s primiešaným popolom autoritárskej tety Hany z Horných Orešian neznie chutne, čo?

7. V mnohých častiach sveta sa organizujú rôzne nelegálne kohútie a psie zápasy. V Turecku proti sebe bojujú ťavie samce. Udalosť je organizovaná uprostred sezóny párenia, keď majú samce silne zakorenený inštinkt boja s potenciálnymi sokmi. Víťazí ten, kto neustúpi alebo neunikne.

Shutterstock

8. Sviatok La Tomatina je najväčšou paradajkovou vojnou na svete. Tradícia pochádzajúca z Valencie je obrovským červeným zážitkom, keď po sebe obyvatelia mesta Buñol hádžu paradajky len tak pre zábavu. Paradajková vojna sa organizuje už od roku 1945 a má dokonca aj vlastné pravidlá.

9. Rodinní príslušníci z moslimských krajín (prevažne zo Stredného východu a z Južnej Ázie) zvyknú pokresliť budúcu nevestu henou. Niekoľko dní pred svadbou na jej telo takto namaľujú rôzne symboly. Symboly sa maľujú hlavne na nevestine ruky a nohy, pričom na pokožke držia dlhé týždne. Slúžia ako ochrana a zároveň ozdoba budúcej manželky.

10. Opice z Bangkoku sa majú lepšie ako ktokoľvek na svete. Každoročne sa usporadúva festival, počas ktorého sa pripravuje zhruba 3000 kilogramov ovocia a zeleniny. Pýtate sa načo? Nuž, je to preto, aby opice mohli hodovať na 3 tonách obživy. Nie je výnimkou, že narazíte na opice, ktoré si pochutnávajú na ovocí a zelenine ako kultivovaní ľudia na pristavených stoloch.

Shutterstock

11. V Indii hádžu batoľatá zo vzduchu na zem. Znie to dosť drasticky, všakže? V častiach Gujarat, Maharashtra a Karnataka sa batoľatá zhadzujú z celkovej výšky 4 až 9 metrov na deku, ktorú držia účastníci. Tento zvyk je dlhodobo kritizovaný a v roku 2011 sa aktivistom podarilo zakázať túto tradíciu. Napriek tomu niektorí priaznivci pokračujú vo zvyku dodnes.

12. Pokiaľ ste nikdy neboli vo Francúzsku, tak by ste sa mali pripraviť na množstvo bozkov, ktoré vás čakajú. Je úplne bežné bozkávať sa na obe líca. Vítajú sa tak príslušníci všetkých vekových kategórií. Francúzi tým vyjadrujú lásku, rešpekt, pozdrav, gratuláciu a vlastne hocičo pozitívne, na čo si len spomenieš.

13. Na Fidži ti naservírujú „welcome drink“ známy ako Kava. Nebolo by na tom nič zvláštne, ak by ho väčšina krajín nepovažovala za veľmi ľahké narkotikum. Tento nápoj je vyrábaný z koreňov a má zemitú príchuť.

14. Počas festivalu Kanamara Matsuri ulice mesta Kawasaki zaplavia nadrozmerné mužské pohlavné orgány. Veľa mužských pohlavných orgánov. Je to festival úzko súvisiaci s legendou o démonke, ktorá zvádzala mužov a vraždila ich prostredníctvom svojho ozubeného ženského orgánu. Jej koniec spôsobil až mužský pohlavný orgán vyrobený zo železa. Niektorí ľudia venujúci sa najstaršiemu remeslu sa zúčastňujú festivalu, aby sa pomodlili za dobré zdravie a ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami.

15. Tradične vo svete vnímame pohreby ako smútočnú udalosť, na Madagaskare to tak však nie je. Počas sviatku Famadihana rodinní príslušníci vezmú čerstvo zabalené a exhumované telá príbuzných z rodinných krýpt a tancujú s nimi. Áno, čítaš dobre. Tancom prevádzajú mŕtveho okolo rodinnej krypty, kam ho neskôr zase uložia. Touto tradíciou oslavujú uplynulý život zosnulého.

Shutterstock

Poznáš aj ty nejakú divnú zahraničnú tradíciu alebo si niečo podobné zažil? Daj nám vedieť do komentov!


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť