Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 15.11.2024
sk
Leopold
cz
Leopold
Zdroj: ©Shutterstock

Tasmánsky tiger vyhynutý v roku 1936 údajne stále prežíva. Môže to byť pravda?

Nebolo by to prvýkrát, čo sa zviera považované za vyhynuté opäť objavilo.

Vakovlk bol obeťou justičného omylu austrálskej vlády

Ponuka Teda Turnera nebola jediná odmena za vakovlka, s ktorou sme sa v dejinách stretli. Odmeny za toto zviera sa vyplácali v minulosti za jeho zabitie. Priamo austrálskou vládou.

Tá totiž priveľmi dlhé obdobie žila v omyle, že tasmánsky tiger napáda a zabíja dobytok. To ale nebola pravda a vinu v tomto prípade niesol pes dingo, ktorý do Austrálie pricestoval pred tisíckami rokov spolu s obyvateľmi terajšej Malajzie.

Austrálska vláda tak urobila z vakovlka nepriateľa štátu a odmenami nanajvýš podporovala jeho vyhynutie v divočine. V okamihu, keď sa kompetentní prebudili, už bola populácia vakovlka skoro na dne. Ani stiahnutie vyplácania odmien nepomohlo, a tak bol vakovlk v divokej prírode s výdatnou pomocou človeka zahubený. Na svete prežívali iba jedince v zoologických záhradách. A tých nebolo mnoho.

Odporúčame prečítať:

Samurajovia, anime a monštrá. 10 najvplyvnejších japonských filmov všetkých čias

Mnohé dôkazy boli sfalšované

Pozorovaní vakovlka je zaznamenaných niekoľko stoviek ročne po celej Tasmánii aj v značnej časti Austrálie, kde vakovlk v dávnej minulosti prirodzene žil. Hmatateľné dôkazy chýbajú, napriek tomu existuje niekoľko svedectiev o jeho prežití. Väčšina z nich sa javí až neuveriteľne.

Sú podporené nepriamymi dôkazmi, ako sú odtlačky labiek v hline. Tie nepatria dingovi, ale väčšiemu zvieraťu, akým bol (alebo je) práve vakovlk. Podľa ľudí, ktorí ho videli, je veľmi opatrný a aktívny hlavne v tme alebo šere. To sťažuje jeho zahliadnutie v bežný jasný deň.

Niektorí farmári dokonca tvrdia, že videli aj samicu v spoločnosti mláďat. Chýba však vzorka srsti, stopa DNA alebo aspoň kvalitný videozáznam, prípadne fotografia. Stretnutia bývajú vždy neočakávané, a preto je na svete tak málo dôkazov.

Naopak, fotografie, ktoré majú vysokú kvalitu, sú podozrivé z falšovania, pretože šanca, že zviera, ktoré už desiatky rokov nikto nevidel, zapózuje pred objektívom profesionálneho fotografa, je nulová.

tasmánsky tiger, vakovlk, vyhynutý živočích, zvieratá, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Zopár faktov na záver

Takmer všetky pozorovania, ktoré boli hlásené, sa odohrali v noci, za šera, skoro ráno, prípadne večer. To všetko nahráva faktu, že tento vačnatec lovil v noci či za šera. Jeho úloha v ekosystéme Austrálie a Tasmánie bola obrovská. Ako vrcholový predátor to je práve on, kto má obrovský vplyv na stabilitu celého ekosystému.

Okrem toho, že ho v minulosti cielene hubil človek, tak jeho populáciu utlačovali aj nové ochorenia, ktoré so sebou priniesli prisťahovalci (napríklad svrab), divoko žijúce psy a kompletná devastácia jeho prirodzeného biotopu.

Ako je vidieť, tak človek využíva priame aj nepriame spôsoby na to, aby dohnal živočíšny druh na okraj vyhynutia, a potom ho cez ten okraj bez milosti nechal padnúť. O desiatky rokov neskôr vynakladá ten istý človek miliardy dolárov na vedu a výskum v úmysle sekvencovať DNA vakovlka a vrátiť ho späť. Ak ľudstvu zostala ešte nejaká sebareflexia, musíme si priznať, že nepatríme práve medzi vydarený živočíšny druh.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.