Pre lákavú výhru 1 000 eur, ktorá visí na vlásku, sa dve desiatky odvážlivcov zaviazali k netradične tradičnému výkonu. Mesiac ležať a nič nerobiť. Ten najšikovnejší (najlenivejší), ktorý vo vodorovnej polohe vydrží 30 dní, vyhrá v prepočte liter na ruku, čo je v krajine ekvivalentom lepšej mesačnej mzdy. Ale dostať výplatu za nič nie je až také jednoduché.
V Čiernej Hore sa koncom leta už 12 rokov koná vytrvalostná súťaž o „Najlenivejšieho občana“. Tento rok sa začala 19. augusta v rezorte obce Brezna. Z pôvodných 21 súťažiacich rapídne ubúda, v súčasnosti sú v hre už iba štyria. Tento rok sa okrem domácich zúčastnili aj ľudia zo Srbska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Ruska i Ukrajiny.
Drakonické pravidlá
Základným a jediným pravidlom je, že musia nonstop ležať. Pred dvoma rokmi sa pravidlá zmenili a už im dovolia 15-minútovú prestávku v kúpeľni každých osem hodín. Jedlo dostávajú trikrát denne, môžu čítať, pozerať TV, používať mobilné telefóny i notebooky. Všetci sú pod ostražitým, aj lekárskym dohľadom. Ak si niekto sadne alebo nebodaj vstane, je diskvalifikovaný.
Minulé roky sa súťaž konala pod veľkým javorom, tento rok sa presunuli do chatrče. Odohráva sa v budove pripomínajúcej stodolu so zatiahnutými závesmi a matracmi rozloženými po drevenej podlahe. Miestnosť je posiata kopami rozhádzaného oblečenia, jedla a prikrývok, zatiaľ čo účastníci zabíjajú čas pozeraním do mobilov alebo snahou zaspať.
„Som tu už 800 hodín,“ cituje The Sun slová 23-ročnej kozmetičky Lidije Markovic.
Skupinka súťažiacich už prekonala 24-dňový rekord z minulého roka, pričom štyria zostávajúci ležia už vyše 35 dní. Medzi nimi je aj 23-ročný Filip Knezevic, z ktorého vyžaruje neochvejná dôvera v konečné víťazstvo.
„Máme tu všetko, čo potrebujeme, spoločnosť je fantastická a čas rýchlo plynie.“
Organizátorka súťaže Radonja Blagojevic, ktorá je zároveň majiteľkou rezortu, kde to celé prebieha, popisuje súťaž hlavne ako psychologickú. Každý účastník je zaujímavá osobnosť, mnohí nadviazali blízke priateľstvá.
„Všetci sa cítime výborne, nemáme žiadne zdravotné problémy, rozmaznávajú nás, musíme len ostať ležať,“ osvetľuje šampiónka z roku 2021 Dubravka Akšić (38).
Aj Jovan Crncanin, 33-ročný marketingový manažér futbalového klubu v srbskom Kruševci, súťaží už druhýkrát. Spočiatku bola jeho motiváciou peňažná výhra, no časom sa z toho stala túžba zistiť, kde sú jeho hranice.
Pozadie lenivého turnaja
Táto nezvyčajná olympiáda vznikla pred 12 rokmi ako vtipná reakcia na stereotyp, že Čiernohorci sú prirodzene leniví. Cieľom bolo vyvrátiť tento nepodložený idióm. Korene má v kultúrnych odkazoch krajiny, jedným z nich sú napríklad Čiernohorské prikázania, komická zbierka neoficiálnych pravidiel, ktoré sa často predávajú ako suveníry. Tieto vtipné prikázania zveličujú čiernohorský životný štýl, ktorý tuzemákov vykresľuje ako bažiacich len po leňošení a ničnerobení.
Pred rokom 2021 bola súťaž oveľa tvrdšia. Súťažiaci nesmeli ani vstať, aby si uľavili. Mesiac ležať, pravidelne jesť a … Asi vedia, prečo to prebiehalo v exteriéri.