Do dnešného dňa si ani tí najlepší svetoví vedci nie sú celkom istí, čo za stvorenia sa pohybujú v hlbinách morí a oceánov našej planéty. Nekonečná rozmanitosť morského života dokáže vždy a znova prekvapiť nielen obyčajných ľudí, ale aj odbornú verejnosť.
Veľmi zaujímavým zástupcom morskej fauny je Costasiella kuroshimae, mäkkýš nazývaný tiež kuro alebo morská ovečka. Ako japonsky znejúci odborný názov naznačuje, druh sa hojne vyskytuje v okolí Japonska, konkrétne ostrovov Kurošima, Taketomi, Okinawa a Rjúkjú. Okrem toho ich nájdeme pri Indonézii a Filipínach, uvádza LatinAmerican Post.
Živí sa riasami
Tieto bezulitné mäkkýše sa živia riasami a nenarastajú do väčšej veľkosti ako 5 milimetrov. Okrem toho, že sú na pohľad veľmi roztomilé, by sa mohlo zdať, že v pestrom morskom biotope nejde o ničím výnimočný druh. Je tu však jedna vec, kvôli ktorej sú tieto stvorenia úplný unikát.
Dokáže fotosyntetizovať
Morské ovečky sú výnimočné vďaka svojej schopnosti fotosyntézy. To je niečo, čo im tie suchozemské môžu len závidieť. Ako sa živočích dopracuje ku špeciálnej vlastnosti, typickej pre rastlinnú ríšu? V tomto prípade naozaj platí, že „ste to, čo jete“.
Tajuplné morské zvieratká dokážu prevziať chloroplasty zo skonzumovaných rias a využívať ich ako biologické solárne panely. Tento proces dokonca má svoj pekný vedecký názov – kleptoplastia. Na takýto zdroj energie sa však ovečky nemôžu veľmi spoľahnúť a slúži skôr ako záloha pre prípad nedostatku potravy.