Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Táto skupina Slovákov môže prísť o stovky eur. Štedrému bonusu hrozí zánik

Prídu Slováci o štedrý bonus?


Rodičia budú môcť využiť vyšší daňový bonus už len tento rok. Ak sa zákon nezmení, daňový bonus sa od roku 2025 zníži a zároveň sa upraví veková hranica detí, na ktoré sa bude vzťahovať.

Súčasné pravidlá platia len na základe prechodného ustanovenia, ktoré vyprší na konci tohto roka. Tieto zmeny zaviedol bývalý minister financií Igor Matovič (vtedy člen OĽaNO, teraz hnutie Slovensko), píše portál Finsider.

„Avšak zatiaľ nepadlo definitívne rozhodnutie o jeho prípadnej úprave. Je teda predčasné hovoriť o akýchkoľvek podrobnostiach či technických parametroch zmýšľaných zmien. Cieľom ministerstva financií je zefektívniť systém daňového bonusu a nastaviť spravodlivejšie podmienky jeho vyplácania,“ uviedol tlačový odbor ministerstva financií Finsideru.

Výška daňového bonusu je momentálne určená podľa veku detí. Rodičia môžu dostať až 140 eur mesačne na deti do 18 rokov a 50 eur na staršie deti. Ak sú splnené podmienky, rodičia si môžu uplatňovať tento bonus za jednotlivé mesiace do decembra tohto roka. Ak ministerstvo financií nezmení zákon, prechodné ustanovenie prestane platiť a začnú platiť nové pravidlá podľa legislatívy.

V praxi by to znamenalo, že od januára 2025 klesne maximálna výška bonusu na sto eur pre deti do 15 rokov. Pri starších deťoch bude daňový bonus 50 eur. „Aj v prípade, že legislatíva zostane nezmenená, tak daňový bonus od roku 2025 bude sto eur, respektíve 50 eur v prípade dieťaťa nad 15 rokov, čo je viac v porovnaní s nastavením v roku 2022,“ uviedlo ministerstvo financií.

Zamestnanci využívajúci pri pracovnej ceste vlastné auto by mali od mája opäť dostávať vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa.
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.