Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.1.2025
sk
Vincent
cz
Běla

Plánované rodičovstvo predstavuje v súčasnosti veľkú tému na Slovensku aj vo svete a otázky spojené s interrupciami či antikoncepčnými prostriedkami sa neustále objavujú vo verejnej debate. Nový vynález z Nemecka môže výrazne zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na problematiku ochrany pred neželaným tehotenstvom, uvádza Upi.

Všeobecne najrozšírenejšími metódami antikoncepcie sú prezervatívy a tabletky hormonálnej antikoncepcie. Predovšetkým v dlhodobých vzťahoch sa veci majú tak, že žena papá tabletky a tým je to vybavené. Čo sa však stane, ak zo zdravotných príčin žena nemôže HAK ďalej užívať? Táto otázka viedla k vzniku zariadenia zvaného COSO.

Slabý výber formy ochrany

Rebecca Weissová, študentka priemyselného dizajnu na Univerzite v Mníchove, nemohla po diagnostikovaní rakoviny viac užívať HAK. Spolu so svojím partnerom študovali ďalšie dostupné formy ochrany a dospeli k záveru, že zoznam je žalostne krátky. Rebecca sa preto rozhodla využiť svoje vzdelanie a sama nájsť riešenie problému, ktorý trápi nielen ju.

Drobná vanička s elegantným dizajnom má za cieľ pomocou ultrazvuku dočasne znefunkčniť mužské spermie a zabrániť tak neželanému otehotneniu. Vynález natoľko zapôsobil na vedeckú obec, že Rebecca zaň získala nemeckú cenu Jamesa Dysona, určenú výnimočným riešeniam problémov.

Ako sa zariadenie používa?

COSO sa napustí množstvom vody na základe veľkosti semenníkov (tu sa mnohí muži budú zrejme preceňovať), zohreje sa na požadovanú teplotu a následne do neho používateľ vloží svoje gonády. Intímnym partiám dopraje niekoľkominútový kúpeľ, počas ktorého na spermie pôsobí ultrazvuk. Ten ich imobilizuje a na niekoľko mesiacov sa stanú príliš lenivými na to, aby dokázali oplodniť vajíčko.

Zariadenie doposiaľ nebolo vyskúšané na ľuďoch. Princípy jeho fungovania sú založené na štúdii z roku 2012, ktorá ultrazvukovú antikoncepciu úspešne otestovala medzi zvieratami. V prípade zisku medzinárodnej ceny, ktorá so sebou prináša 45-tisíc dolárov, by vynálezkyňa tieto peniaze rada investovala do klinických testov.

Zdroj: upi.com


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.