Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Plánované rodičovstvo predstavuje v súčasnosti veľkú tému na Slovensku aj vo svete a otázky spojené s interrupciami či antikoncepčnými prostriedkami sa neustále objavujú vo verejnej debate. Nový vynález z Nemecka môže výrazne zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na problematiku ochrany pred neželaným tehotenstvom, uvádza Upi.

Všeobecne najrozšírenejšími metódami antikoncepcie sú prezervatívy a tabletky hormonálnej antikoncepcie. Predovšetkým v dlhodobých vzťahoch sa veci majú tak, že žena papá tabletky a tým je to vybavené. Čo sa však stane, ak zo zdravotných príčin žena nemôže HAK ďalej užívať? Táto otázka viedla k vzniku zariadenia zvaného COSO.

Slabý výber formy ochrany

Rebecca Weissová, študentka priemyselného dizajnu na Univerzite v Mníchove, nemohla po diagnostikovaní rakoviny viac užívať HAK. Spolu so svojím partnerom študovali ďalšie dostupné formy ochrany a dospeli k záveru, že zoznam je žalostne krátky. Rebecca sa preto rozhodla využiť svoje vzdelanie a sama nájsť riešenie problému, ktorý trápi nielen ju.

Drobná vanička s elegantným dizajnom má za cieľ pomocou ultrazvuku dočasne znefunkčniť mužské spermie a zabrániť tak neželanému otehotneniu. Vynález natoľko zapôsobil na vedeckú obec, že Rebecca zaň získala nemeckú cenu Jamesa Dysona, určenú výnimočným riešeniam problémov.

Ako sa zariadenie používa?

COSO sa napustí množstvom vody na základe veľkosti semenníkov (tu sa mnohí muži budú zrejme preceňovať), zohreje sa na požadovanú teplotu a následne do neho používateľ vloží svoje gonády. Intímnym partiám dopraje niekoľkominútový kúpeľ, počas ktorého na spermie pôsobí ultrazvuk. Ten ich imobilizuje a na niekoľko mesiacov sa stanú príliš lenivými na to, aby dokázali oplodniť vajíčko.

Zariadenie doposiaľ nebolo vyskúšané na ľuďoch. Princípy jeho fungovania sú založené na štúdii z roku 2012, ktorá ultrazvukovú antikoncepciu úspešne otestovala medzi zvieratami. V prípade zisku medzinárodnej ceny, ktorá so sebou prináša 45-tisíc dolárov, by vynálezkyňa tieto peniaze rada investovala do klinických testov.

Zdroj: upi.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť