Spánok je jednou z najdôležitejších činností, aké človek musí vykonávať. Ak nie, tak je výsledok jednoduchý. Nedostatok energie a v horšom prípade úplný kolaps organizmu a duševného zdravia. Mnohí ľudia však majú s kvalitným spánkom problémy. Doba je plná stresu a očakávaní a neraz sa kvôli tomu zaspať nedá. Ako informuje web Istream, NASA vyvinula pre svojich astronautov špeciálnu techniku, ktorá môže pomôcť komukoľvek – zvlášť tým, ktorí trpia nespavosťou alebo chrípkou.
Technika nulovej gravitácie, ktorú pôvodne vyvinuli vedci z NASA pre astronautov v stave beztiaže, dokáže prirodzene zrelaxovať telo a zmierni tlak na svaly a chrbticu. Astronauti na medzinárodnej vesmírnej stanici čelili problémom so spánkom, a tak vznikla táto špeciálna poloha.
Rôzni odborníci na spánok odporúčajú, aby si človek ľahol na chrbát, mierne zdvihol hlavu a chodidlá nad úroveň srdca. Táto poloha vraj napodobňuje prirodzenú neutrálnu pozíciu tela v stave beztiaže. Výsledkom by malo byť uvoľnenie chrbtice, lepší krvný obeh a zvýšenie pohodlia počas spánku. Čo viac?
Ako dokáže nulová gravitácia pomôcť človeku?
O ojedinelej technike sa polemizuje už po celom svete. Magazín Men’s Health písal, že technika môže byť nesmierne užitočná aj pri prechladnutí a chrípke. Zľahka zdvihnutá hlava totižto otvára dýchacie cesty, čím sa znižuje riziko chrápania a zlepšuje sa príjem kyslíka počas spánku.
„Spánok je kľúčový na zotavenie organizmu, najmä počas boja s vírusmi. Umožňuje telu sústrediť energiu na imunitné funkcie,“ vysvetľuje doktor Tim Mercer pre denník The Express. Potom ešte dodáva, že lepší krvný obeh môže pomôcť zmierniť opuchy a prispieť k rýchlejšiemu zotaveniu.
Technika nulovej gravitácie však pomôže hlavne tým, ktorí trpia nespavosťou. Pravidelné cvičenie tejto polohy môže pomôcť nielen pri akútnych zdravotných problémoch, ale aj pri celkovom zlepšení kvality spánku. Technika nulovej gravitácie dokazuje, že aj tie najčudnejšie metódy majú svoje použitie aj v reálnom živote. Stačí už iba skúsiť.