Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 20.5.2024
sk
Bernard
cz
Zbyšek

Tejto skupine mladých Slovákov preplatí štát vodičský preukaz. Zisti, či si môžeš dať žiadosť aj ty

Vodičák je v súčasnosti na historickom maxime.


Začiatky dospelosti sú pre mnohých mladých Slovákov ťažšie, pre niektorých viac ako pre iných. Práve vodičský preukaz je nákladnou položkou, ktorú si mladí snažia zabezpečiť v čo najskoršom veku, bežne hneď po dovŕšení plnoletosti. Ako informujú Autoviny, vďaka novému programu preplatí tejto skupine mladých Slovákov štát vodičský preukaz.

Za novým programom stojí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ten má byť súčasťou projektu Vzdelávanie mladých dospelých, pričom určený je najmä deťom, ktoré majú začiatok do dospelého života výrazne ťažší, presnejšie ide o mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v opatere centier pre deti a rodiny (CDR).

O aké skupiny pôjde?

Projekt by mal preplatiť vodičské preukazy na všetky skupiny vozidiel (kvalifikačnej karty vodiča) s výnimkou A, AM, A1 a A2. Nový program tak poskytne financie na náklady pre získanie vodičského preukazu na bežné osobné automobily, ale taktiež aj na úžitkové vozidlá.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

Preplácaný bude celý kurz priamo poskytovateľovi. Ako bonus bude štát preplácať aj paušálny príspevok na pokrytie časti výdavkov žiadateľovi, ak splní všetky podmienky. Maximálne však môže získať príspevok 0,95 eura na jednu vyučovaciu hodinu, celkom 190 eur.

Kto má na žiadosť nárok?

Žiadosť môžu podať ľudia, ktorí sú evidovaní na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny ako uchádzači o zamestnanie, prípadne záujemcovia o zamestnanie, ktorí sú:

  • Mladí dospelí, ktorí zostávajú v programe (CDR) aj po dovŕšení plnoletosti (v súlade s § 55 zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele).
  • Plnoleté osoby, ktoré sa sústavne pripravujú na povolanie, pričom im bol predĺžený pobyt v CDR ( s § 55 ods. 4 zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele) predĺžený pobyt o maximálne 24 mesiacov.
  • Maloleté deti, ktoré sa pripravujú na osamostatnenie, pričom CDR im poskytuje miesto pobytu na základe rozhodnutia súdu nariadení ústavnej starostlivosti, o nariadení neodkladného opatrenia a o uložení výchovného opatrenia podľa § 46 ods. 1 písm. a) bod 3 zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele.
Cena vodičák

Mohlo by ťa zaujímať:

Cena za vodičák je na historickom maxime. Koľko Slováci zaplatia v jednotlivých krajoch?

Žiadosť (respektíve formulár) je dostupná na stránkach samotných úradoch či na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. V prípade záujmu je potrebné, aby žiadatelia poslali svoju žiadosť najneskôr 30 kalendárnych dní pred začiatkom vzdelávania.

Shutterstock

O príspevok môžu požiadať aj neplnoletí

Požiadať o príspevok môžu aj mladí, ktorí ešte nie sú dospelí, potrebujú však podpis zákonného zástupcu, štatutárneho zástupcu CDR alebo súdom stanoveného opatrovníka.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.