V posledných rokoch začal rásť záujem o rôzne komunikačné aplikácie, ako sú Signal či Telegram. Ľudia si tieto kanály volili najmä kvôli súkromiu, ale aj voľnosti obsahu, ktorý Messenger, WhatsApp či ďalšie služby blokovali. Ako však informuje portál oPeniazoch, Telegram čakajú veľké zmeny, ktoré upravia to, aký obsah bude môcť na platforme existovať.
Je to práve Telegram, cez ktorý sa mnohokrát šírili hoaxy a dezinformácie či taktiež plno podvodov a nelegálnych činností. Ľudia tam mohli zdieľať takmer čokoľvek bez cenzúry, no to sa bude zrejme už čoskoro zásadne meniť.
Ochrana súkromia používateľov tejto služby si prejde podstatnou úpravou, je to výsledkom nedávneho zatknutia generálneho riaditeľa a zakladateľa Telegramu Pavla Durova. Toho zatkla polícia ešte v auguste vo Francúzsku, kde čelí viacerým obvineniam, medzi ktorými je napríklad aj „umožnenie nezákonných transakcií“.
Durov pôvodne trval na tom, že politika Telegramu v oblasti slobody prejavu a neobmedzovania používateľov sa nebude meniť, za čo mu pribudli aj obvinenia za nespolupracovanie s úradmi. Na jeho podporu si začalo veľké množstvo ľudí aplikáciu sťahovať naprieč celým svetom. Vyzerá to tak, že aplikácia nakoniec predsa len ustúpi a už nebude až taká voľná, ako tomu bolo doposiaľ.
Koniec nelegálnemu obsahu
Po novom by mal Telegram nahlasovať nelegálny obsah. Platforma predstavila nový spôsob, ktorým sa bude nahlasovať nezákonný obsah a zároveň sa zmenila sekcia často kladených otázok, pričom zmizlo tvrdenie, že služba nesleduje súkromné konverzácie a skupinové chaty.
Durov ďalej uviedol, že Telegram nakoniec splní zákonné požiadavky, čo znamená, že bude odovzdávať taktiež aj telefónne čísla a IP adresy svojich používateľov úradom. Zavedená by mala byť aj umelá inteligencia, ktorá by mala mať za cieľ odhaliť nezákonný obsah, pričom bude fungovať tím, ktorý bude takýto obsah mazať.
Očakáva sa, že s príchodom noviniek z platformy zrejme zmizne veľké množstvo používateľov. Zároveň sa debatuje o tom, ako pristúpi Telegram k používateľom, ktorí neposkytujú telefónne číslo či používajú VPN. Možno bude teda v budúcnosti potrebné uviesť aj telefónny kontakt.