Temné a mrazivé filmy, ktoré hodnoverne zachytávajú peklo druhej svetovej vojny

10 fantastických vojnových drám.

Zdroj: Summit Entertainment

Na filmy s tematikou prvej svetovej vojny sme sa pozreli v predchádzajúcom článku, takže tentoraz zabrúsime do vôd druhej svetovej vojny. Tá sa odjakživa tešila väčšiemu záujmu filmárov, čo znamená, že sme rozhodne mali z čoho vyberať. Bokom v tomto prípade ostali drámy o holokauste, ktorým sa povenujeme niekedy v budúcnosti.

Iste sa nám do rebríčka nedostalo všetko, túto desiatku však považujeme za povinnú jazdu, pokiaľ sa zaujímaš o filmy z tohto temného obdobia.

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Mel Gibson sa po období vynútenej prestávky vrátil s novým filmom a musíme povedať, že dorazil v excelentnej forme. Jeho vojnová snímka Hacksaw Ridge rozpráva skutočný príbeh Desmonda Dossa. Ten, ako hlboko veriaci, však odmietal zabíjať a nosiť zbraň.

Napriek tomu sa stal hrdinom, ktorý zachránil mnoho ľudských životov. Gibsonova snímka je brutálna a nekompromisná, ale aj herecky brilantná a emocionálne pôsobivá.

Zachráňte vojaka Ryana

Klasická vojnová dráma Stevena Spielberga, ktorú ste určite všetci videli a pokiaľ nie, tak by ste to mali okamžite napraviť. Vojenská jednotka kapitána Johna Millera dostane úlohu nájsť vojaka Jamesa Francisa Ryana, ktorého majú poslať domov.

Brilantne natočený film vám vezme dych už v úvodnej scéne vylodenia v Normandii, ktorá je natočená brutálne, surovo a poriadne intenzívne. Aj zvyšok filmu je však špičkový, silný a rozhodne vám ostane v pamäti. Na Oscaroch sa filmu podarilo pozbierať 11 nominácií, pričom si odniesol 5 sošiek (vrátane tej za najlepšiu réžiu).

Pád tretej ríše

Z vojnového pekla bojových polí sa presunieme priamo do Berlína, konkrétne do bunkra Adolfa Hitlera. Práve prebiehajú posledné dni druhej svetovej vojny a sovietski vojaci sa približujú k Berlínu.

Fantastický pohľad na udalosti záveru vojny zo strany nacistického Nemecka je plný skvelých hereckých výkonov a niekoľkých mrazivých scén. Snímka si právom odniesla nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film.

Zástavy našich otcov + Listy z Iwo Jimy

V tomto prípade odporúčame rovno dva filmy, keďže režisér Clint Eastwood oba natáčal naraz. Zameriavajú sa na jednu udalosť, a síce bitku o ostrov Iwo Jima. Práve tam sa na samom konci vojny odohrali nesmierne krvavé a brutálne boje medzi americkými a japonskými vojakmi.

Zástavy našich otcov sa na túto udalosť pozerajú z amerického pohľadu, pričom Listy z Iwo Jimy sa zameriavajú na japonskú stranu. Oba filmy sú pozoruhodné, hoci Listy z Iwo Jimy sú pravdepodobne o niečo lepšie.

Dunkirk

Na jar roku 1940 sa francúzski, belgickí a britskí vojaci ocitli v obkľúčení nemeckých vojsk na plážach Dunkirku. Veľká Británia však spúšťa pokus o hromadnú evakuáciu, zatiaľ čo vojaci konajú na vlastnú päsť a pokúšajú sa zachrániť.

Silný a výborne natočený vojnový drasťák, ktorý je veľmi obratne rozprávaný v troch časových líniách (na zemi, na mori a vo vzduchu) vám rozhodne naženie tie správne pocity úzkosti a napätia. Snímka si odniesla troch Oscarov z celkovo ôsmich nominácií.

Ponorka

Klasická dráma Wolfganga Petersena rozpráva príbeh posádky nemeckej ponorky U-96. Tú tvorili hlavne mladí ľudia, ktorí mali o vojne veľmi romantické predstavy. Tie sa však priamo v akcii rozsypú ako domček z kariet. Ponorka ponúka fantastickú klaustrofobickú atmosféru a poriadnu dávku napätia.

Anthropoid

Výnimočný čin česko-slovenského protinacistického odboja si vzal na starosť režisér Sean Ellis. Skutočný príbeh rozpráva o vojenskej operácii, ktorej cieľom bol atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Ten bol tretím najvyššie postaveným mužom nacistického Nemecka a jedným zo strojcov holokaustu.

Atentát mal vykonať Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš. Anthropoid je skvele natočeným a napínavým vojnovým trilerom, ktorý k našim historickým udalostiam pristupuje s úctou a nesnaží sa ich lacno „pohollywoodštiť“. Výborné výkony predviedli Cillian Murphy a Jamie Dornan v hlavných úlohách.

Železné srdce

Vynikajúca akčná vojnová dráma Davida Ayera rozpráva o seržantovi Donovi Collierovi a jeho posádke vojakov, ktorí sa v posledných dňoch vojny vrhajú do zdanlivo samovražednej misie priamo v nacistickom Nemecku.

Skvelé herecké výkony na čele s Bradom Pittom, sebavedomá réžia a štedrá porcia realistickosti sú hlavnými prednosťami Ayerovho filmu. Rozhodne sa pri ňom nudiť nebudete.

Valkýra

Valkýra popisuje pokus o atentát na samotného Adolfa Hitlera. Ten zorganizoval plukovník Claus von Stauffenberg spolu s ďalšími vysoko postavenými vojenskými generálmi. Cieľom bolo zavraždenie Hitlera, prevzatie moci v krajine, zrušenie koncentračných táborov a začatie vyjednávania o mieri so Spojencami.

Režisér Bryan Singer doručil skutočne strhujúcu a herecky bezchybnú rekonštrukciu historických udalostí, pri ktorej budete sedieť v napätí, hoci dobre viete, ako operácia napokon dopadla.

Choď a pozeraj sa

Pravdepodobne jeden z najlepších protivojnových filmov všetkých čias a zároveň brutálne depresívna záležitosť. Hlavným hrdinom je 14-ročný Fljora, ktorý sa túži pridať k partizánom a zapojiť sa do vojny. Stret s realitou je však drvivý a zničujúci.

Režisér Elem Klimov natočil možno najrealistickejší vojnový film vôbec, ktorému sa dodnes žiadny iný nepriblížil. O jeho sile a pôsobivosti hovorí aj fakt, že predstaviteľ hlavnej úlohy musel mať počas natáčania po boku psychológa. Poriadne silná káva, ktorú z hlavy len tak nedostanete.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
17
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Záhadné kruhy v obilí neobišli ani Slovensko. Sú správami od mimozemšťanov, alebo ide o podvod?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME