Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Vzhľadom na to, že sa do našich kín v týchto dňoch dostáva zaujímavo vyzerajúci horor Fantasy Island, ktorý sa odohráva na tajomnom exotickom ostrove, rozhodli sme sa, že ti prinesieme rebríček podobne ladených „exotických“ hororov a thrillerov.

Tieto snímky sa odohrávajú buď v temnej džungli alebo na záhadných ostrovoch, kde na hlavných hrdinov rozhodne nič dobré nečaká!

1. The Wicker Man

Kultový britský horor The Wicker Man od Robina Hardyho rozpráva príbeh prísne veriaceho kresťana seržanta Howieho. Ten sa vydáva na odľahlý škótsky ostrov, aby tu pátral po záhadnom zmiznutí mladého dievčaťa. Stretáva sa s komunitou ľudí, ktorí vyznávajú pohanské rituály.

The Wicker Man oplýva skvelou mysterióznou atmosférou, ktorá môže miestami pôsobiť až nevšedne lyricky či psychedelicky. Výrazným prvkom je tiež skvelá hudba a originálne zapojenie speváckych a tanečných vsuviek. Rozhodne stojí za skúšku.

2. Prekliaty ostrov

Slušný mysteriózny thriller Prekliaty ostrov od Martina Scorseseho síce nedosahuje kvalít jeho najlepších diel, ale za pozretie jednoznačne stojí. V centre príbehu je dvojica detektívov Teddy Daniels a Chuck Aule, ktorí prichádzajú na tajomný ostrov, aby tu pátrali po psychicky narušenej vrahyni. Temná atmosféra ostrova však čoskoro začne pôsobiť a oboch mužov vystaví ťažkým skúškam.

Výborne navodená atmosféra, skvelý Leonardo DiCaprio v hlavnej úlohe a zopár solídnych príbehových prekvapení. To sú hlavné tromfy Prekliateho ostrova. Všetkým milovníkom záhad a mysterióznych snímok môžeme tento Scorseseho film vrelo odporučiť.

3. Predátor

Čo dodať? Akčný sci-fi horor Predátor od Johna McTiernana je dnes už zaslúžene kultovým dielom. V čase svojej premiéry sa síce dočkal chladných kritických reakcií, ale v skúške času obstál viac než dobre. Skupina drsných vojakov sa stane v džungli terčom tajomného mimozemského lovca.

Celý film je pretkaný dokonalo temnou a zlovestnou atmosférou a nie je v ňom núdza ani o poriadnu akciu či skvelé hlášky. Samotná postava Predátora vošla do dejín popkultúry a stala sa námetom pre mnohé ďalšie filmy, komiksy či videohry.

4. King Kong

Darmo, King Kong z roku 1933 je nesmrteľná klasika. Film režisérov Meriana C. Coopera a Ernesta B. Schoedsacka však má čo povedať aj dnes. Filmár Carl Denham sa spolu so svojím štábom vydáva na záhadný ostrov, aby tam natočil skvelý dobrodružný film. Filmári však veľmi skoro zistia, že ostrov je obývaný obrovskou gorilou menom Kong.

Na svoju dobu má King Kong vynikajúce efekty a ani dnes mnohé jeho časti príliš nezostarli. Stále ide o skvelú dobrodružnú jazdu, ktorá sa stala zaslúžene legendárnou klasikou.

5. Boh múch

Temný alegorický thriller Boh múch vznikol podľa klasického románu Williama Goldinga. Priaznivci si môžu vybrať hneď z dvoch adaptácií – pod prvou je podpísaný režisér Peter Brook a vznikla v roku 1963, tú druhú natočil Harry Hook v roku 1990. Oba filmy majú svoje plusy a mínusy, ale Hookova verzia je zrejme predsa len lepšia.

Príbeh rozpráva o mladých chlapcoch, ktorí prežijú stroskotanie lietadla, ale uviaznu na neobývanom ostrove. Následne sa rozdelia na dva tábory, z ktorých jeden sa snaží dodržať základy civilizovanej spoločnosti, zatiaľ čo druhý sa prepadá do temných barbarských vekov.

6. Ruiny

Slušná hororová žánrovka Ruiny od Cartera Smitha rozpráva príbeh skupiny Američanov, ktorí sa rozhodnú stráviť dovolenku v mexickom letovisku. Tu sa zoznámia s mladým Mathiasom, ktorého brat sa pred nejakou dobou bez stopy stratil v džungli. Priatelia sa rozhodnú, že túto záhadu odhalia. To ich ale ešte vyjde poriadne draho.

Ruiny síce nie sú hororom, ktorý by sa stal nesmrteľným kultom, ale slušná žánrovka to nepochybne je. Má výborné tempo, sympatické postavy a zopár príjemne mrazivých scén. Odporúčame.

7. Dokonalý únik

Pozoruhodný mysteriózny thriller Dokonalý únik natočil David Twohy. V centre príbehu je skupina dobrodruhov, ktorí sa vydávajú preskúmať odľahlé miesta Havaja, odrezané od civilizácie. Z nevinného výletu sa však čoskoro stane krvavý boj o prežitie.

Dokonalý únik je inteligentne napísaný horor so slušnými hercami (Milla Jovovich, Steve Zahn či Timothy Olyphant) a nádhernou okolitou prírodou. Napätie funguje tak, ako má, a čaká na teba aj niekoľko zaujímavých prekvapení. Fajn thriller.

8. Kanibali

Chválený aj zatracovaný horor Kanibali od Ruggera Deodata rozhodne nie je pre každého. Stretnutie filmového štábu s kmeňom krvilačných kanibalov je totiž natočené veľmi realisticky a naturalisticky. Práve brutalita snímky je dodnes tŕňom v oku mnohým divákom a svojho času bol režisér kvôli filmu postavený pred súd.

Efekty boli totiž také hodnoverné, že si prokurátori mysleli, že film zachytáva skutočné vraždy. Napokon to tak nebolo, ale Deodatovi aj tak mnohí diváci nedokážu odpustiť, že pri natáčaní filmu naozaj zabíjal zvieratá. Za to si vyslúžil štyri mesiace vo väzení a finančnú pokutu.

9. Sweetheart

Trochu nenápadný kúsok J. D. Dillarda s názvom Sweetheart rozpráva o mladej Jenn, ktorá stroskotá na pustom ostrove. Čoskoro sa však ukáže, že ostrov nie je tak celkom neobývaný. Sweetheart je slušná žánrová jednohubka, ktorá síce nejako extra nenadchne, ale rozhodne neurazí a dokonca ponúkne aj nejaké tie zimomriavky.

Kiersey Clemons v hlavnej úlohe je navyše výborná.

10. Smrtiace woodoo

Horor slávneho Wesa Cravena Smrtiace woodoo nás zavedie do temných kútov ostrova Haiti. Práve sem totiž zamieri antropológ Dennis Alan, aby tu vypátral tajomný liek, ktorý by mohol pomôcť miliónom chorých. Jeho získanie ale nebude také jednoduché.

Snímka má fajn atmosféru, atraktívne prostredie ostrova a slušného Billa Pullmana v hlavnej úlohe. Fanúšikovia Cravenovej tvorby by mali byť spokojní. A ostatní milovníci hororov zrejme tiež.

Fantasy Island

Zaradí sa medzi kvalitné horory aj Fantasy Island? To zatiaľ nevieme, hoci fakt, že snímku zastrešilo úspešné štúdio Blumhouse, by mohol napovedať, že nepôjde o zbytočne strávený čas. Snímku režíroval Jeff Wadlow a jej príbeh sa točí okolo mysteriózneho ostrova, ktorý údajne dokáže splniť sny akémukoľvek človeku.

Vydáva sa naň skupina ľudí, ale čoskoro zisťujú, že so splnením ich želaní to nebude také jednoduché a daň bude poriadne krvavá. V hlavných úlohách uvidíme Lucy Hale, Maggie Q, Portiu Doubleday, Michaela Peñu, Austina Stowella či Michaela Rookera. Slovenská premiéra je stanovená na 27. februára 2020.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Itafilm


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť