V histórii kinematografie nájdeme obrovské množstvo najrôznejších prepadákov. Medzi tie najpamätnejšie nepochybne patrí sci-fi western Wild Wild West od Barryho Sonnenfelda. Ten si odbil premiéru v roku 1999 a svojho času išlo o jeden z najdrahších filmov histórie.
Ambiciózna snímka však kriticky aj finančne vybuchla. Ako pripomína aj portál Film Stories, oproti rozpočtu 170 miliónov dokázala na tržbách získať niečo cez 222 miliónov dolárov, čo bol jednoznačný neúspech. Snímke sa navyše vysmiali recenzenti aj diváci. Snímka si odniesla 9 nominácií na anti-cenu Zlatá malina, z ktorých premenila 5 sošiek vrátane tej za najhorší film roka.
Na prvý pohľad by sa pritom mohlo zdať, že tvorcovia mali ingrediencie jasného hitu – výborné obsadenie na čele s Willom Smithom, Kevinom Klineom či Salmou Hayek, skúseného režiséra aj neopozeraný námet (sci-fi kombinované s westernom).
Problémy pri nakrúcaní
Príbeh sa odohrával v roku 1869 a točil sa okolo šialeného generála McGratha (Kenneth Branagh), ktorý začne unášať amerických vedcov a za pomoci ich znalostí chce ovládnuť svet. Zabrániť mu v tom môže len agent James T. West (Smith) a vynálezca Artemus Gordon (Kline).
Nekvality filmu uznal aj režisér Barry Sonnenfeld, ktorý sa o produkcii Wild Wild West zmienil vo svojich memoároch Best Possible Place, Worst Possible Time. Ako dôvod neúspechu vidí komplikovanú produkciu aj výmenu jedného z hlavných hercov.
Pôvodne sa totiž v snímke v úlohe Artemusa mal objaviť George Clooney, ale napokon projekt opustil. Prekážalo mu, že Will Smith má vo filme viac vtipných hlášok než on. Zdá sa však, že s ohľadom na výsledok zrejme urobil dobre. Na jeho miesto nastúpil Kevin Kline, ale objavili sa nové problémy.
Medzi Klineom a Branaghom začala panovať akási rivalita, čo spôsobilo, že Kline svoj výkon až príliš prehrával. S jediným cieľom: prekonať svojím výkonom Branagha. To sa však ukázalo byť skôr kontraproduktívne. Kvôli tomu sa navyše musela upraviť aj postava Willa Smitha.
„Nechceli sme dvoch zábavných chlapíkov a z Kevina sme nikdy nemohli urobiť toho, ktorý nebude zábavný,“ napísal Sonnenfeld. Výsledkom tak bola preplácanosť, ktorá vošla do dejín ako jeden z najväčších filmových nepodarkov.