Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita
Zdroj: ©Shutterstock

Tento muž je údajne sériový vrah Zodiac. Jeho identita je známa už niekoľko rokov, kryla ho polícia?

Ani po mnohých rokoch nemajú rodiny obetí tú najpodstatnejšiu odpoveď.

Zodiac je prezývka amerického vraha, ktorý bol aktívny koncom 60. rokov v Severnej Kalifornii. Polícii sa ho nepodarilo vypátrať. Pripisuje sa mu 5 potvrdených obetí a dvaja zranení, pričom do úvahy prichádza možnosť, že zabil 28 ľudí. On sám v jednom zo svojich listov tvrdil, že zavraždil 37 ľudí.

Polícii a novinárom posielal výsmešné listy a šifry, ktoré údajne mali obsahovať jeho pravú identitu. V čase Zodiacových vrážd sa podarilo rozlúštiť len jednu jeho šifru, druhú rozlúskli špecialisti FBI koncom roka 2020. Tretiu zase podľa vlastných slov za dva týždne rozlúštil Fayçal Ziraoui.

Iní experti ale jeho slová spochybnili. Zodiac v rozkódovaných listoch tvrdil, že ho nikdy nechytia. Zabíja vraj preto, že „je to ohromná zábava“ a ľudia, ktorých zabil, budú jeho „otroci v raji“. Zodiacov prípad ostal bez riešenia a už asi len málokto dúfal, že sa identitu vraha podarí odhaliť.

Identita odhalená?

Novinár Thomas Colbert si myslí, že FBI pochybila a meno Zodiaca mala na zozname podozrivých už v roku 2016. Meno Gary Francis Poste sa objavilo v článkoch o sériovom vrahovi aj pred niekoľkými rokmi, teraz by malo byť podložené silnejšími dôkazmi.

FBI vraj mala vzorku DNA, ktorá podozrivého s vraždami skutočne spájala. Gary Poste zomrel v roku 2018 a FBI naďalej popiera, že by sa prípad podarilo uzavrieť, hoci sa ním opätovne začala zaoberať v októbri 2021. V tom istom roku Colbertova organizácia Case Breakers identifikovala Postea ako hlavného podozrivého.

vrah, Zodiac, šifry, USA, prípad
Profimedia

Priznal sa viacerým ľuďom

Polícia mala jeho meno držať v tajnosti zámerne, navyše mnohé dôkazy prehliadala a ignorovala. Podľa Colberta ho možno spojiť s najmenej piatimi vraždami, ku ktorým došlo v rokoch 1968 a 1969. Organizácia Case Breakers má vraj dôkazy aj o šiestej vražde z roku 1966.

Colbertov zdroj uvádza, že príslušníci FBI majú množstvo nevyriešených prípadov. Ako dôvod uvádza neustále tréningy, kvantá byrokracie a pravidlá, ktoré nedávajú zmysel. FBI pre Fox News uviedla, že prípad je stále živý a naďalej prebieha vyšetrovanie. Viac informácií z úcty k rodinám obetí poskytnúť odmietla.

Poste sa mal najmenej šiestim ľuďom priznať, že on je skutočný Zodiac. Vdova po tomto mužovi povedala, že ľutuje, že o tom, aký bol Gary Francis Poste násilnícky človek, neprehovorila už omnoho skôr. Zdá sa, že záhada sa pomaly blíži k svojmu objasneniu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje