Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard

Tento rok už 20. raz bude Detská Univerzita Komenského

Deti vo veku od 9 do 14 rokov sa toho môžu počas prázdnin veľa naučiť.


V stredu 6. júla štartuje 20. ročník Detskej Univerzity Komenského (DUK). Tento rok sa pre rekonštrukciu priestorov Divadla Aréna presunie do Radošinského naivného divadla. Prednášky budú obvykle každú stredu, pod vedením docentov a profesorov. Celkovo by malo odznieť 9 (resp. 8) prednášok, ktoré budú tematicky korešpondovať s profesným zameraním prednášajúcich. Po prednáškach nebude chýbať ani diskusia. Informuje o tom webstránka DUK.

Účasť na DUK je určená deťom vo veku od 9 do 14 rokov. Pre úspešné absolvovanie DUK sa študent či študentka musia zúčastniť aspoň 6 z 9 prednášok (resp. 5 z 8). Účasť sa im bude zaznamenávať do indexov. Následne dostanú diplom absolventa DUK na slávnostnej promócii. Na študujúcich čaká okrem prednášok aj mnoho ďalších aktivít, napr. workshopov, exkurzií, výletov, ale aj návštev kultúrnych podujatí. Tak ako v predošlom roku, aj v roku 2022 je možné absolvovať DUK prezenčne aj online.

TASR

V júli čakajú študentstvo štyri prednášky, augustovú časť DUK odštartuje 1. augusta exkurziou do bratislavskej ZOO. Exkurzie zavedú účastníkov aj do Energolandu/Infocentra AE Mochovce, a tiež do pobočky kuriérskej spoločnosti DPD, a. s.. S danou spoločnosťou je spojený aj prvý augustový workshop, ktorý sa bude konať online. Tak ako v júli sa bude konať aj Dramatický workshop Slnečný deň. Na ďalších workshopoch sa vyberú Loďou za umením, vo virtuálnej realite sa naučia niečo o tom, ako robiť správne finančné rozhodnutia a na IT workshope so spoločnosťou Lenovo sa pozrú na počítače zvnútra a dozvedia sa niečo nové o kritickom myslení a digitálnej bezpečnosti. Posledným workshopom bude Army workshop s Ministerstvom obrany SR.

Ideu detskej univerzity priniesol v roku 2003 Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna. Inšpiráciou mu boli detské univerzity vo svete, no zároveň išlo aj o snahu využiť počas leta priestory divadla a dať deťom možnosť zmysluplne tráviť čas vzdelávaním a kultúrnymi aktivitami. Práve spojenie s divadlom je jedinečnou črtou DUK. DUK si kladie za cieľ hlbšie edukovať deti a pomôcť im rozšíriť si obzory. Podporuje rozvoj kritického myslenia a schopnosti vnímať súvislosti, poskytuje priestor pre diskusiu a konfrontáciu názorov a chce vzbudiť záujem o vyššie vzdelanie. DUK patrí do siete európskych detských univerzít ECEU.NET..


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť