Čo majú spoločné Star Wars, Pán prsteňov, Piráti z Karibiku, Čeľuste, Piaty element, Kill Bill, Toy Story, Smrtonosná zbraň 4, Titanic, Spider-Man, Simpsonovci, Akty X, Star Trek, Red Dead Redemption, God of War, Team Fortress, Grand Theft Auto a The Witcher? Nič okrem „ahhhhh-uhhhh“.
Wilhelm Scream (Wilhelmov výkrik) je jednorazové zvukové sústo s nepriaznivými začiatkami, ktoré sa po svojej renesancii v 70. rokoch zmenilo na kult akčných scén.
Hoci si tento zvuk počul mnohokrát, možno si si neuvedomil, že ide o rovnakú nahrávku. Wilhelmov výkrik sa používa v akčných scénach nielen v blockbusteroch, nízkorozpočtových filmoch, televíznych reláciách, ale aj vo videohrách už od 50. rokov. Objaví sa, keď niekoho zabijú alebo spadne z veľkej výšky.
Výrazné zvolanie bolo prvýkrát použité v roku 1951 vo westerne Garyho Coopera Distant Drums. Objavilo sa v scéne, kde sa skupina vojakov brodí močiarom a jedného stiahne aligátor.
Ako to býva v prípade mnohých filmových zvukových efektov, krik bol zaznamenaný postprodukčne, so snahou napodobniť rev chrumkaného úbožiaka. Na jeden záznam bolo nahraných šesť výkrikov, no až ten piaty sa stal ikonou. Ostatné boli použité na ďalšie stony v iných častiach filmu.
Po svojom debute v roku 1951 sa efekt stal bežnou súčasťou zvukovej knižnice Warner Bros. Začiatkom 70. rokov sa skupina ešte zauhrovaných zvukárov na čele s Benom Burttom rozhodla, že známy mainstreamový krik si zaslúži svoje meno.
Titulovali ho podľa postavy z filmu, pri ktorom sa všetci spoznali. Ide o western z roku 1963 The Charge at Feather River, v ktorom postava vojaka Wilhelma (herec Sheb Wooley) vydáva bolestivý výkrik po zásahu šípom do nohy.
Mainstreamovo sa zvuk spopularizoval, až keď bol použitý v Hviezdnych vojnách z roku 1977, keď Luke zastrelil stormtroopera. Ben Burtt ho použil v každom filme Star Wars aj v Indiana Jonesovi: Dobyvatelia stratenej archy, čo si fanúšikovia a filmári všimli. Odvtedy ho používajú ako poctu aj ako vtip.
Po Wilhelm Scream siahli najznámejšie esá typu George Lucas, Peter Jackson, Steven Spielberg či Quentin Tarantino na vyjadrenie (vtipnej) pocty Burttovi. Krik sa stal neoficiálnym maskotom zvukových efektov. Dodnes jeho meno nesú mená kapiel, piesní, pív a ďalších produktov.
Prečo ho stále používajú?
Dôvod, prečo je stále v obehu, nie je len samotná skutočnosť, že opätovné použitie zvukových efektov šetrí peniaze a čas. Ide o hold kultovkám a príťažlivosť jeho dvojfarebného potenciálu. „Je to smiech aj výkrik zároveň. Taká malá sranda,“ hovorí filmová spisovateľka a moderátorka Francine Stocková.
Pred pár mesiacmi bola zverejnená čistá verzia celého záberu, z ktorého Wilhelm Scream pochádza. Na nahrávke môžeš počuť Wooleyho alternatívne stvárnenia jeho smrteľnej agónie.