Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Teplári musia vrátiť Slovákom 113-tisíc eur, účtovali si vyššie ceny

Niektoré spoločnosti podnikali v rozpore s platnou legislatívou.


Niektoré teplárenské spoločnosti v minulom roku účtovali svojim odberateľom vyššie ceny za dodávky tepla, ako im schválil regulačný úrad. Teraz musia peniaze odberateľom vrátiť.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz, úrad uložil regulovaným subjektom vrátiť odberateľom tepla finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorá mala byť uplatnená podľa platných predpisov v celkovej výške 112 620 eur.

Regulačný úrad vlani vykonal v regulovaných spoločnostiach kontroly. Dvadsaťdva kontrol v subjektoch, ktoré sa zaoberajú výkonom činnosti v elektroenergetike, osem v plynárenstve, 24 v tepelnej energetike a 5 vo vodnom hospodárstve. V niektorých subjektoch sa kontrolovalo pri jednej kontrole viac regulovaných činností. Úrad v roku 2022 zistil najviac porušení v oblasti elektroenergetiky, konkrétne 37.

Teplári musia vrátiť Slovákom 113-tisíc eur, účtovali si vyššie ceny
Shutterstock

Regulačný úrad v minulom roku uložil celkovo 146 pokút v celkovej výške 353 720 eur. „Najvyššiu pokutu úrad uložil spoločnosti Slovakia Energy, a to vo výške 100-tisíc eur za nevykonávanie regulovanej činnosti v súlade s právoplatným rozhodnutím úradu,“ dodal Igaz.

Regulátor po svojich inšpekciách konštatoval, že niektoré spoločnosti podnikali v rozpore s platnou legislatívou. „Nedodržiavali schválené obchodné podmienky dodávky elektriny a plynu, nedodržiavali určené spôsoby cenovej regulácie a neuskutočňovali dodávky tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami,“ uzavrel Igaz.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.