Európska únia sa púšťa do najväčšej klimatickej transformácie v histórii. Do roku 2040 chce znížiť emisie skleníkových plynov až o 90 % v porovnaní s rokom 1990. Tento ambiciózny plán sa však neudeje bez dopadu na bežné domácnosti – a Slováci to pocítia už o pár rokov.
Téme sa venoval portál Pravda.
Ceny energií porastú už od roku 2027
Jednou z hlavných zmien bude zavedenie systému emisných kvót ETS 2, ktorý sa bude prvýkrát týkať aj domácností a dopravy. To znamená, že palivá ako benzín, nafta, plyn či uhlie budú zdražovať, pretože ich spotreba bude zaťažená uhlíkovou daňou.
Odborníci odhadujú, že cena palív sa zvýši v priemere o 16 centov na liter, pričom vykurovanie uhlím môže zdražieť až o 30 %. Výrazne sa to dotkne aj 2,4 milióna Slovákov, ktorí sú napojení na centrálne zásobovanie teplom. Až polovica tohto tepla pochádza zo zemného plynu.
Podľa Stanislava Janiša zo Slovenského zväzu výrobcov tepla možno očakávať nárast cien plynu o 10 až 12 eur za megawatthodinu. To môže pre rodiny znamenať citeľné zvýšenie výdavkov na kúrenie už v priebehu najbližších troch rokov.
Budúcnosť je zelená – a elektrická
Cieľom Európskej únie nie je len trestať spotrebu fosílnych palív, ale najmä motivovať k prechodu na ekologickejšie riešenia. Jedným z hlavných nástrojov má byť masívna podpora obnoviteľných zdrojov energie a zatepľovania budov.

Tepelné čerpadlá by mali postupne nahradiť plynové kotly, ktoré dnes využíva veľké množstvo domácností. Juraj Melichár z OZ Priatelia Zeme tvrdí, že investície do obnovy budov a zelených technológií dávajú väčší ekonomický aj ekologický zmysel ako dovoz fosílnych palív zo zahraničia.
Slovensko už polovicu cesty zvládlo
Aj keď sa mnohým môže zdať klimatický cieľ do roku 2040 príliš radikálny, Slovensko už teraz znížilo emisie o 56 % oproti roku 1990. To znamená, že krajina má potenciál dotiahnuť transformáciu do úspešného konca – no bude si to vyžadovať rázne rozhodnutia, podporu štátu aj ochotu domácností zmeniť svoje návyky.
Zavedenie cieľov ešte musí schváliť Európsky parlament a Rada EÚ, no je jasné, že zmeny prídu – a budú sa týkať nás všetkých.