Terénni pracovníci budú počas celého leta pomáhať s registráciou žiakov v prostredí marginalizovaných rómskych komunít, ktorí majú nárok získať príspevok na počítač alebo tablet.
Stane sa tak vďaka národnému projektu Digitálny príspevok pre žiakov SR (Digitálny žiak). Ten pred niekoľkými mesiacmi spustilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v spolupráci s Digitálnou koalíciou (DK). V aktuálnom školskom roku môže získať finančný príspevok na nákup nového počítača či tabletu až 152-tisíc žiakov základných a stredných škôl. V tlačovej správe o tom informuje Tlačové oddelenie Digitálnej koalície.
V záujme doručenia pomoci čo najväčšiemu počtu žiakov preto DK v spolupráci s komunitnými centrami spúšťa terénne práce v prostredí marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Desiatky terénnych pracovníkov po celom Slovensku tak už v najbližších dňoch pomôžu stovkám rodín zo sociálne znevýhodneného prostredia s registráciou i samotným procesom získania a uplatnenia príspevku.
O 350-eurový príspevok na nákup nového digitálneho zariadenia môžu žiaci a ich zákonní zástupcovia požiadať aj počas leta. Nárok na jeho získanie majú primárne štyri skupiny žiakov, a to žiaci prvých ročníkov na stredných školách (v školskom roku 2022/2023), žiaci, ktorí pochádzajú z domácností s nízkym príjmom a v hmotnej núdzi, a tiež žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pochádzajúcimi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Digitálna koalícia aktuálne eviduje už viac ako 114-tisíc zaregistrovaných žiakov.
„Ku dnešnému dňu sme zároveň odoslali už viac ako 42-tisíc odoslaných príspevkov na základe ktorých si žiaci a ich zákonní zástupcovia môžu príspevok uplatniť v niektorej zo stoviek predajní v rámci celého Slovenska,“ skonštatoval predseda DK Mário Lelovský, podľa ktorého vďaka projektu Digitálny žiak má ku dnešku doma svoj vlastný nový počítač či tablet už viac ako 23-tisíc žiakov.
Na pomoc má nárok aj ďalších viac ako 40-tisíc žiakov, ktorí sa doposiaľ neregistrovali. Ide najmä o žiakov pochádzajúcich z domácností zo znevýhodneného prostredia, vrátane marginalizovaných rómskych komunít. „Aktívne spolupracujeme so 139 komunitnými centrami v rámci celého Slovenska. Vďaka úzkej spolupráci s občianskymi združeniami TENENET a ROTA navštívi dvadsať kvalifikovaných terénnych pracovníkov počas leta jednotlivé rodiny so žiakmi, ktorí sú oprávnenými užívateľmi príspevku a prevedú ich procesom registrácie, ktorý je predpokladom na získanie príspevku,“ uviedol expert na prostredie MRK Martin Giertl.
Do aktivít projektu Digitálny žiak je zapojených aj takmer 500 základných a stredných škôl v rámci celého Slovenska. Práve košický región potvrdzuje, že spolupráca so školami je skutočne efektívna a prináša pozitívne výsledky. O príspevok na nákup novej digitálnej techniky môžu žiaci a ich zákonní zástupcovia požiadať jednoducho – vyplnením registračného formulára na www.digitalnyziak.sk. Následne už len stačí počkať na overovací kód a uplatniť si svoj príspevok v niektorej zo stoviek predajní digitálnej techniky v rámci celého Slovenska.