Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©CinemArt SK

Teš sa na humor aj emotívne momenty. 10 zaujímavostí o novom animáku V hlave 2, ktorý práve prichádza do kín

Pokračovanie úspešného hitu je konečne tu.

Animák V hlave z roku 2015 sa právom stal kritickým aj diváckym hitom a stále patrí medzi to najlepšie, čo Pixar vyprodukoval (a že je konkurencia silná!). V podstate už krátko po premiére filmu bolo jasné, že skôr či neskôr dorazí aj pokračovanie.

Počkať sme si naň museli relatívne dlho – takmer desať rokov, ale v týchto dňoch konečne vstupuje do kín. Čo všetko nás v kine čaká a aké zaujímavosti sa s V hlave 2 spájajú?

1. Pre Kelseyho Manna ide o režisérsky debut

Režiséra Peta Doctera z jednotky vystriedal Kelsey Mann. Ide preňho o celovečerný debut, hoci už má za sebou réžiu krátkeho animáku Party Central. Okrem toho sa na rôznych pozíciách podieľal aj na pixarovkách ako Duša, Luca, Rakeťák či Elementy.

2. Pôvodne malo byť nových emócií viac

V sequeli okrem starých známych emócií pribudnú aj nové. Konkrétne Závisť, Nuda, Trapas a Úzkosť. Tvorcovia prezradili, že pôvodne malo byť nových emócií ešte oveľa viac.

V jednom momente plánovali, že sa ich objaví až deväť. Neskôr si ale uvedomili, že je to až príliš veľa a jednotlivé postavy by tak nedostali adekvátny priestor. Ich počet sa tak rozhodli obmedziť.

filmy, V hlave 2, animovaný film, komédia, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
CinemArt SK

3. Prvý trailer zlomil rekord

Prvý trailer k filmu bol zverejnený 9. novembra 2023 a nazbieral viac ako 157 miliónov pozretí len za prvých 24 hodín. Stal sa tak najsledovanejším trailerom k animovanému filmu od štúdia Disney v histórii.

Prekonal aj dovtedajšieho rekordmana Ľadové kráľovstvo 2. Trailer k nemu dokázal za prvý deň nazbierať 116 miliónov pozretí.

4. V originálnej verzii budú diváci počuť známych hercov

Hoci na Slovensku si budeme film môcť pozrieť so slovenským dabingom, v pôvodnom znení budú diváci počuť viacero známych hercov. Z predchádzajúceho dielu sa vrátili Amy Poehler, Phyllis Smith, Lewis Black, Diane Lane a Kyle MacLachlan.

Tých doplnili Tony Hale, Liza Lapira, Maya Hawke, Ayo Edebiri, Adèle Exarchopoulos, Paul Walter Hauser, Kensington Tallman, Lilimar či Yvette Nicole Brown.

filmy, V hlave 2, animovaný film, komédia, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
CinemArt SK

5. Dvaja herci z pôvodného filmu sa nevrátili

Z prvého dielu sa, žiaľ, nevrátili Bill Hader a Mindy Kaling, ktorí prepožičali hlasy Strachu a Nechuti. Dôvodom boli spory ohľadom honoráru. Stojí za zmienku, že hoci Amy Poehler, ktorá dabuje Radosť, za rolu dostala päť miliónov dolárov, zvyšku hercov štúdio ponúklo 100-tisíc dolárov.

6. Príbeh o radosti, ale aj o úzkosti

Film bude opäť zábavnou rodinnou komédiou, ktorej ale nebudú chýbať dojemné momenty. Kým prvý diel sa zameriaval hlavne na emóciu smútku a schopnosť ho prijať, dvojka do popredia stavia úzkosť. Práve s ňou sa bude musieť hrdinka Riley vyrovnať. A rovnako ako prvý film, aj sequel sa snaží deti vzdelať o tejto emócii a o tom, ako sa s ňou vyrovnať.

„Úzkosť sa objavuje z nejakého dôvodu,“ povedala Amy Poehler. „Myslím, že máme tendenciu ju potláčať a hovoriť si: ‚Nerob si starosti, je to v poriadku!‘ Chceme ju z našich životov odstrániť. Ale myslím, že je super, že filmári zobrazili úzkosť ako niečo, čo Riley ochraňuje.“

Ako dodala, malá dávka úzkosti môže byť prospešná, pretože nás upozorňuje na nebezpečenstvo. Problém nastáva, keď naše životy kompletne ovládne.

filmy, V hlave 2, animovaný film, komédia, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
CinemArt SK

7. Na dvojke pracovali aj overení tvorcovia prvého dielu

Aj keď réžia V hlave 2 bola zverená debutantovi, na snímke pracovali aj tvorcovia prvého dielu. Vrátila sa scenáristka Meg LeFauve, ako aj režisér Pete Docter, ktorý sa na dvojke podieľal ako producent. Okrem toho aj navrhol námet. Na dvojke sa podieľal aj producent jednotky Jonas Rivera.

8. Prvých 35 minút sa premietalo na CinemaCone

Prvé ohlasy kritikov síce k dispozícii ešte nemáme, avšak prvých 35 minút sa v apríli tohto roka premietalo na CinemaCone. Ohlasy na túto ukážku boli mimoriadne pozitívne. Kritici si zamilovali nové emócie, humor a pochválili aj perfektnú animáciu.

Zároveň predpovedali, že pokiaľ aj zvyšok filmu bude mať rovnakú kvalitu, tak nás čaká parádny sequel a veľký hit. Dúfajme teda, že sa nemýlili!

filmy, V hlave 2, animovaný film, komédia, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
CinemArt SK

9. Tvorcovia využili aj znalosti klinickej psychologičky

Je známou vecou, že ešte predtým, než sa tvorcovia Pixaru pustia do nového filmu, venujú veľa času štúdiu danej problematiky a zberu materiálu. Inak to nebolo ani v prípade V hlave 2. Filmári sa inšpirovali napríklad aj klinickou psychologičkou Lisou Damour. Tá napísala knihu The Emotional Lives of Teenagers a tvorcom poskytla užitočné rady.

„Keď sme sa rozhodli urobiť film o tínedžerke a chaose, ktorý prichádza s pubertou, vedeli sme, že to musíme prebrať s expertom. Takže sme okamžite zavolali Lise,“ uviedol Kelsey Mann. „Nielenže má neuveriteľnú empatiu a pochopenie pre emotívne životy tínedžerov, ale sama je tiež rozprávačkou príbehov. A tá kombinácia skúsenosti a kreativity bola niečo, čo sme potrebovali.“

10. V hlave 2 ponúkne humor aj emotívne momenty

Aj v pokračovaní sa stretneme s mladou Riley. Tá má už trinásť rokov a stojí teda na prahu divokej puberty. Okrem toho sa s rodičmi sťahuje do nového mesta a snaží sa zapadnúť do kolektívu. Jej emócie Radosť, Smútok, Hnev, Strach a Nechuť tak budú mať rozhodne čo robiť.

V riadiacom centre okrem toho zavládne panika, pretože sa objavia aj úplne nové emócie: Závisť, Trapas, Nuda a Úzkosť. A práve Úzkosť sa chopí vedúcej úlohy.

V slovenskom dabingu budeme počuť hercov ako Monika Hilmerová, Kristína Turjanová, Peter Kollárik, Roman Pomajbo, Helena Geregová, Alena Pajtinková, Lenka Libjaková, Michaela Šaleková, Gréta Luprichová, Natália Baloghová či Miro Jaroš.

Prvý diel máme veľmi radi a dvojka má všetky predpoklady na jeho úspech nadviazať. Zatiaľ sa zdá, že vo filme bude opäť dostatok humoru, kreatívnych nápadov a úprimných emócií.

Snáď sa tvorcom tiež podarí nejako zaujímavo rozšíriť celkové univerzum. Potenciál na výborné rodinné dobrodružstvo je skrátka obrovský. Držíme palce, nech to vyjde. V hlave 2 zamieri do kín už 13. júna.

filmy, V hlave 2, animovaný film, komédia, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
CinemArt SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.