Pripraviť sa, nezabiť sa, skáč! Tieto slová by mohli byť mottom toho, čo sa z roka na rok odohráva v bosnianskom mestečku Mostar. Mladí odvážlivci tu skáču z vyše 20-metrovej výšky do rieky Neretvy, aby predviedli svoju šikovnosť a zachovali stáročnú tradíciu.
Keď strela zničí všetko
Mesto Mostar leží v srdci Bosny a Hercegoviny. Návštevníkov upúta svojou dychberúcou krásou a bohatou históriou, ktorá je hmatateľná na každom kroku. Okrem nádhernej prírody a fascinujúcej architektúry je Mostar známy siahodlhou tradíciou skokov dospelosti a pohnutou históriou.
Neprehliadnuteľnou dominantou Mostaru je Stari mosti, dotvárajúci panorámu celého mesta. Historická pamiatka patrí neodmysliteľne k Mostaru ako Koloseum k Rímu. Po stáročia, od dokončenia stavby v roku 1566, most neplnil iba úžitkovú funkciu, ale bol symbolom spájania kultúr žijúcich v Mostare. V mieri tu žili moslimovia, kresťania, Chorváti a Srbi, až kým celú idylu nenarušila občianska vojna.
V osudnom roku 1993 bol most zničený strelou z tanku. Padajúce kusy bieleho mramoru neboli len „architektonickou tragédiou“, ale zmenili doposiaľ pokojnú minulosť mestečka. Symbol Mostaru a niekdajší život sa z mesta načas vytratili. O štyri roky neskôr sa dali veci pomaly do pohybu a začali sa prvé rekonštrukčné práce. Mostarský most bol slávnostne dokončený v roku 2003 a 17. decembra 2005 bol zaradený aj na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Skáče sa už stáročia
Stari most v Mostare láka každý rok zvedavcov, ktorí chcú na vlastné oči vidieť toto jedinečné dielo a vychutnať si atmosféru bosnianskeho mesta. Ďalšou skupinou ľudí, ktorí merajú kilometre do Mostaru, sú tí, ktorí si nechcú nechať ujsť medzinárodnú súťaž v extrémnych skokoch do vody. Most je preto dejiskom nezvyčajného podujatia, ktoré sa koná raz ročne, a to v lete. Pred očami domácich aj zahraničných divákov sa z mosta do studenej Neretvy vrhajú mladíci, aby zachovali takmer stáročnú tradíciu.
Predchodcom súčasnej súťaže boli mladícke skoky dospelosti. Prvé zmienky o skokoch odvážlivcov v Mostare siahajú do roku 1664, približne o storočie neskôr, ako most vystavili Osmani. Odvtedy sa v Mostare skákalo takmer nepretržite, až do chvíle, keď most padol za obeť vojny. S príchodom nového tisícročia a po rozsiahlej rekonštrukcii mosta sa podarilo obnoviť aj túto unikátnu tradíciu skokov do rieky.
Zranenia sú samozrejmosťou
Ak chcú súťažiaci uspieť, musia zvládnuť dve disciplíny: skok nohami napred a skok hlavou napred. To, že súťaž nie je nič pre strachopudov, ale ozajstná skúška odvahy, dokazujú aj nasledujúce čísla. Most je vysoký viac ako 20 metrov a samotný skok trvá približne tri sekundy. Skokani pri zoskoku dosahujú priemernú rýchlosť 85 km/h. Na 0 km/h zabrzdia za menej ako jednu sekundu. Hĺbka rieky v mieste dopadu má najviac päť metrov.
Skoky do vody sú uchvacujúce a nebezpečné zároveň. Do ľadovej vody skáču súťažiaci zo samotného vrcholka mosta a neraz pritom riskujú vlastné životy. Výnimkou nie sú drobné zranenia, ťažšie zlomeniny a zriedka, žiaľ, aj nešťastné udalosti. Dôležité je preto ovládať techniku a veriť svojim skúsenostiam.
Chceš vidieť skok? Zaplať
Medzinárodná súťaž skokanov nie je jediným dňom v roku, keď je možné pozrieť si nezvyčajnú zábavku. Najmä počas letnej sezóny sa na moste premávajú profesionálni skokani, ktorí si zarábajú svojou odvahou a láskou k adrenalínu. Toto živé predstavenie je pre turistov vyhľadávanou atrakciou, a preto neváhajú zaplatiť.
Okrem expertov na skoky do vody sa neraz nájdu odvážlivci aj medzi návštevníkmi mesta. Riziko pri skoku z mosta do rieky je však priveľké a zopár netrénovaných milovníkov adrenalínových zážitkov si z Mostaru odnieslo nielen magnetku, ale aj nepekné zranenie. Preceniť svoje sily sa preto neodporúča, rovnako ako vrhať sa bezhlavo do zradnej vody.