Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Testovali inteligenciu psích plemien. Ale outsider je aj tak milený

Najnovšie testovanie sklame nejedného priaznivca plemena väčšieho než sedačkový vankúšik.


Výskumníci z Helsinskej univerzity vykonali jednu z najväčších laboratórnych štúdií inteligencie psov. Testovali viac ako 1 000 psov 13 rôznych stredne veľkých a veľkých plemien prostredníctvom batérie kognitívnych testov. Z každého plemena bolo zastúpených minimálne 40 jedincov. Začalo to výzvou majiteľom prísť so svojimi 1- až 8-ročnými miláčikmi.

Testované plemená

 1. Anglický kokeršpaniel
 2. Austrálska kelpia
 3. Austrálsky ovčiak
 4. Border kólia
 5. Belgický malinois
 6. Fínsky laponský pes (lapinkoira)
 7. Hovawart
 8. Labradorský retriever
 9. Nemecký ovčiak
 10. Španielsky vodný pes
 11. Shetlandský ovčiak (Šeltia)
 12. Zlatý retriever
 13. Zmiešané plemeno

Použitá batéria SmartDOG obsahuje desať samostatných testov, ktoré merajú vlastnosti, ako je úroveň aktivity, prieskumné správanie, inhibičná kontrola, schopnosť riešiť problémy, logické uvažovanie a krátkodobá pamäť. V hodnotení sociálnej kognície je majiteľ poučený, aby gestikuloval smerom k miske s jedlom pomocou predpísaných gest, od dôrazného ukazovania až po jednoduchý pohľad. Cieľom bolo zistiť, či pes pochopí signály svojho psovoda. 

V teste logického uvažovania sa psovi ukážu dve obrátené misky a maškrta, potom sa medzi psa a misky umiestni vizuálna bariéra. Do jednej sa vloží pochúťka, odstráni sa bariéra a zdvihne prázdna miska. Ak pes správne vyhodnotí, že pamlsok je pod druhou miskou tým, že sa k nej presunie, dostane maškrtu.

pes, psie plemeno, inteligencia, vedecká štúdia
Shutterstock

TOP a OUT plemeno

Medzi plemenami sa neobjavili žiadne rozdiely v mierach krátkodobej pamäti a logického uvažovania, ale rozdiely sa našli v kategóriách sociálneho poznania, inhibičnej kontroly a priestorovej schopnosti riešiť problémy. Na vrchole alebo blízko vrcholu vo všetkých kategóriách boli border kólie. Toto pastierske plemeno je všeobecne jedno z najšikovanejších. Mnohé sú schopné naučiť sa mená desiatok objektov a sledovať podrobné príkazy.

Labradorské retrievery sa dostali na posledné miesta takmer všetkých testov, najmä v schopnosti riešiť problémy a v inhibičnej kontrole. Jedno z najpopulárnejších plemien je milé, lojálne, priateľské a trénovateľné, ale ako sa ukázalo, nie veľmi bystré.

pes, psie plemeno, inteligencia, vedecká štúdia
Shutterstock

Psy zmiešaných plemien dosahovali najnižšie skóre v sociálnom poznaní a schopnosti riešiť priestorové problémy. Ale v inhibičnej kontrole a schopnosti prestať v nežiadanej činnosti dosahovali dobré výsledky.

Nefér pre ostatné

Avšak táto štúdia inteligencie psov má značné obmedzenie. Pozorované rozdiely neboli založené na genetických rozdieloch medzi plemenami, ale skôr na rozdieloch životných skúseností, výchove a výcviku. Tie majú veľký vplyv na správanie a výsledky v kognitívnych testoch. 

Našou optikou je nezanedbateľným hendikepom malá vzorka jednotlivých plemien. Väčšina testovaných je málo zastúpená v bežnej populácii. Takú lapinkoiru si pravdepodobne musel vygoogliť. ↓FOTO↓. V každom prípade, tento veľký test dáva palec hore borderkám, hanbiť sa môžu labradory.

pes, psie plemeno, inteligencia, vedecká štúdia
Shutterstock

Všeobecne sa za najinteligentnejšie plemeno považuje border kólia, pudel a nemecký ovčiak.

1. Borderka
2. Pudel
3. Vlčiak
4. Zlatý retriever
5. Doberman
6. Šeltia
7. Labrador
8. Papillon
9. Rotvík
10. Dobytkár (Austrálsky dobytkársky pes)


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje