The Queen’s Gambit je najsledovanejšou minisériou Netflixu. Spôsobila obrovský šachový boom

Vďaka seriálu sa šachové sady predávajú ako teplé rožky.

Zdroj: Netflix / moviestillsdb.com

Človek by si možno myslel, že šach nepatrí k športom, ktoré by dokázali zaujať masy ľudí. Lenže, ako uvádza aj portál Metro, presne to sa práve stalo.

Aby sme ale boli úprimní, keď si koncom októbra na Netflixe odbila premiéru dramatická miniséria The Queen’s Gambit, asi len málokto tušil, aký obrovský hit sa z nej stane. Adaptácia rovnomenného románu Waltera Tevisa je momentálne najsledovanejšou minisériou na celom Netflixe a treba dodať, že si to plne zaslúži.

Netflix

Nadšenie divákov aj kritikov

Príbeh sa točí okolo siroty Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), ktorá v sebe objaví veľký šachový talent. Teda, aby sme boli presní, nejde „len“ o talent. Zdá sa totiž, že Beth je skutočným šachovým géniom a mohla by pomýšľať aj na titul veľmajsterky. Jej nadanie si ale vyberá svoju daň v podobe závislosti na sedatívach a alkohole a nevyrovnanej psychike. Poraziť tak musí nielen šachových protivníkov, ale aj vlastných vnútorných démonov.

Seriálu sa dostalo nadšených kritických a diváckych ohlasov. Kritické vavríny pozbierala v prvom rade dokonalá Anya Taylor-Joy, výborná audiovizuálna stránka, skvelá dobová atmosféra, napätie aj silné emócie. Chválou sme nešetrili ani my v našej recenzii. The Queen’s Gambit sa dostalo pozitívnej odozvy aj od profesionálnych šachistov. Podľa nich tvorcovia jednotlivé duely zachytili mimoriadne hodnoverne a veľmi dobre tiež dokázali zobraziť rôzne šachové stratégie a techniky.

Netflix

Seriál vzbudil nadšenie pre šach

Miniséria si veľmi rýchlo vybudovala silnú fanúšikovskú základňu a dokonca v mnohých podnietila záujem o šach ako taký. Stránka eBay uviedla, že 10 dní po premiére seriálu vzrástol počet vyhľadávaní šachových súprav o neuveriteľných 273 %.

Podľa Noumana Qureshiho, manažéra kategórie hračiek na eBayi, to môže súvisieť aj s vhodným načasovaním. The Queen’s Gambit totiž dorazil v čase pandémie koronavírusu, keď mnohé štáty zavádzajú lockdowny a rôzne iné obmedzenia. Ľudia tak ostávajú doma a podľa Qureshiho sa veľa z nich rozhodlo venovať sa tradičnej zábave v podobe klasických stolných hier. Šachové sety z nich v tomto období patria k tým vôbec najpredávanejším.

Dokonca aj ľudia, ktorí sa o šachy predtým nikdy nezaujímali, po pozretí seriálu prejavili záujem o to, naučiť sa pravidlá tohto výnimočného a náročného športu. Pokiaľ si The Queen’s Gambit nevidel, mal by si to čo najskôr napraviť. Seriál nájdeš (ako sme už spomenuli vyššie) na Netflixe.

Našu recenziu na tento seriál nájdeš tu

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
16 desivých historiek o príšerných spolubývajúcich, pri ktorých ti zovrie krv v žilách


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME