Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Ako správnemu knihomoľovi sa ti už minimálne raz určite stalo, že si si obľúbil nejakého autora natoľko, že si jeho knihy čítal ako na bežiacom páse a bol si ochotný od neho prečítať hoci aj nákupný zoznam.

V takom prípade nie je nič príjemnejšie než zistenie, že autor ešte stále žije a je „spisovateľsky“ aktívny. Občas stačí na novú knihu počkať rok, inokedy sa ten čas natiahne aj na zopár dlhých rokov…

Nakoniec je ale nepodstatné, ako dlho si čakal – záleží iba na tom, že máš danú knihu po nekonečne dlhých rokoch v rukách a môžeš sa pokojne pustiť do čítania.

Spoznávaš ten pocit? Je to presne to, čo posledné roky zažívali fanúšikovia americkej spisovateľskej legendy, „otca“ kultového Hannibala Lectera – Thomasa Harrisa.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Thomas Harris?

Thomas Harris je v súčasnosti celosvetovo uznávaným autorom. Na začiatku kariéry písal články o zločine v Spojených štátoch a Mexiku a pracoval aj ako reportér a editor tlačovej agentúry Associated Press v New Yorku.

Jeho vari najznámejšou kreáciou je postava Hannibala Lectera, vďaka ktorej sa vryl do povedomia nielen čitateľom, ale aj divákom – všetky jeho knihy sa totiž stali filmovými predlohami. Snímka Mlčanie jahniat získala piatich Oscarov a bol to iba tretí film v histórii, ktorý dostal Cenu Akadémie vo všetkých hlavných kategóriách.

https://www.instagram.com/p/CAjq218BbHl/?utm_source=ig_web_copy_link

O čom sú Harrisove knihy?

Mlčanie jahniat

Tento kultový príbeh rozpráva o mladej policajtke Clarice Starlingovej, ktorá dostáva prvú dôležitú úlohu v začínajúcej profesionálnej kariére. Má pomôcť pri pátraní po viacnásobnom vrahovi, ktorý svoje obete sťahuje z kože. Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho viacnásobného vraha – bývalého psychiatra doktora Lectera, ktorý si odpykáva trest vo väzení.

Clarice si postupne získava doktorovu dôveru, a ten jej na základe vlastných skúseností vysvetľuje spôsob myslenia a motívy vraha psychopata. Možné riešenie však iba naznačuje a stavia ju tak pred množstvo problémov, ktoré už musí prekonať sama.

https://www.instagram.com/p/B-7HVTYASo6/?utm_source=ig_web_copy_link

Hannibal

Kniha Hannibal je pokračovaním románu Mlčanie jahniat.

Odvtedy, čo doktor Hannibal Lecter ušiel z väzenia, prešlo sedem rokov. Lenže Mason Verger, jeho šiesta obeť, ktorá prežila, je posadnutý túžbou po pomste. Zistil, že ak chce upútať jeho pozornosť, musí mať ako návnadu to, na čom Lecterovi najviac záleží.

Táto kniha ťa opäť uvedie do spôsobu myslenia vraha a vykreslí mrazivý obraz toho, ako zákerne a nenápadne sa rodí a vyvíja zlo.

https://www.instagram.com/p/B515PWMA-4b/?utm_source=ig_web_copy_link

Hannibal – Zrodenie zla

V tejto knihe sa počas čítania presunieš do Litvy v roku 1941 – do obdobia, keď sa „zrodilo zlo“.

Hannibal musí so svojou rodinou opustiť staré rodinné sídlo a ukryť sa pred hitlerovskými vojakmi v lese. Pri bombardovaní horárne, miesta, kde našli Lecterovci útočisko, však zomrú všetci dospelí.

Nažive zostane len Hannibal a jeho sestrička Mischa, ktorých zajmú miestni banditi. Hannibal prežije, no Mischa padne za obeť hladným banditom. Tu niekde sa začína odvíjať príbeh vraha s kanibalskými sklonmi.

https://www.instagram.com/p/BmtrbF4gTTV/?utm_source=ig_web_copy_link

Cari Mora

Po trinástich rokoch od vydania knihy Hannibal – Zrodenie zla prichádza autor s knižnou novinkou Cari Mora.

Pod vilou na morskom pobreží Miami Beach leží zlatý poklad drogového kartelu v hodnote dvadsaťpäť miliónov dolárov. Dlhé roky po ňom sliedia muži, ktorých vedie Hans-Peter Schneider, zvrhlý sadista. Živí sa zohavovaním mladých dievčat pre bohatých klientov.

Cari Mora utiekla pred násilím a brutalitou z rodnej Kolumbie a vo vile na pobreží pracuje ako gazdiná. V Miami žije iba s dočasným ochranným štatútom, ktorý jej imigračný úrad môže kedykoľvek odobrať. Krásna, vojnou poznačená Cari Mora predstavuje pre Schneidera lukratívnu korisť, no po tom, ako narazí na zlato, aj vážnu prekážku.

Dievčina však dobre pozná zásady prežitia v nehostinných podmienkach. Jej vlastná minulosť ju predurčila na nerovný boj.

Čo nás na novinke Cari Mora zaujalo?

Harrisov štýl vyjadrovania

O autorovi je známe, že nemá problém s nechutnosťami, o čom sa presvedčíš aj počas čítania. Kniha síce na prvý pohľad ponúka priemerný triler z mafiánskeho prostredia, ale už po prvých stranách ti bude jasné, že to bude častokrát miestami až nechutne prehnaná úchylná jazda, nie práve najvhodnejšia pre slabšie žalúdky.

„Potom do nej pomaly zasunul kľúč od Felixa. Príjemne ho mrazilo. Vnímal to veľmi intímne, pritisnúť sa k teplému domu a strčiť kľúč do zámky. Počul šťukanie kolíkov, ako hmyz, keď sa raz po niekoľkých dňoch vrátil k mŕtvej žene v kríkoch, ktorá sa za ten čas krásne zohriala a vďaka hrčiam lariev bola teplejšia než zaživa.“ (Cari Mora, str. 18)

Spojitosť s Pablom Escobarom

V súčasnosti sa s knihami a seriálmi o najznámejšom narkobarónovi Pablovi Escobarovi akoby pretrhlo vrece. Kde sa pozrieš, tam sa spomína. A inak to nie je ani v tejto knihe. Akurát, že v tomto príbehu je už po smrti, a ide skôr o jeho „poklad“ než o neho samotného. Ako pozadie pre mafiánske prostredie však poslúžil výborne.

Čitateľské recenzie

Ako sa dalo predpokladať – ak na niečo čakáš roky, časom nadobudneš presvedčenie, že to bude dokonalé. Neprekonateľné. Úchvatné. Jednoducho majstrovské dielo. Naladíš sa na to tak veľmi, že tvoje očakávania budú vyššie než Mount Everest. A v takom prípade sa ľahko môže stať, že príde tvrdý pád.

Nie vždy sa to musí stať, ale je tu tá možnosť. A niektoré recenzie od čitateľov – skalných fanúšikov – to potvrdzujú. My však odporúčame vytvoriť si vlastný názor až po prečítaní.

Ria Veresová / EMEFKA

Či už si verným fanúšikom tohto autora, alebo je Cari Mora tvoja „prvotina“, dúfame, že si čítanie tejto dlhoočakávanej novinky užiješ, a prajeme príjemné čítanie.

Knihu Cari Mora si teraz môžeš objednať s 14 % zľavou.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť