Tie najúčinnejšie animované dojáky, ktoré z vás obratom vyžmýkajú vedro sĺz

Tieto filmy vám spoľahlivo zabrnkajú na emocionálnu strunu.

Dojákov v animovanom žánri nájdeme skutočne požehnane. Koniec-koncov, stačí sa pozrieť na produkciu takého štúdia Pixar. Bez problémov by sme do nášho rebríčka mohli zaradiť drvivú väčšinu ich filmov.

Aj z tohto dôvodu je logické, že v tomto prípade pôjde skôr o náš subjektívny výber, ktorý bude namiešaný jednak zo známych titulov, ale aj z tých, ktoré súčasná generácia možno až tak dobre nepozná.

WALL-E

Tento krásny animák o maličkom roztomilom robotovi vám je iste dobre známy. Pixar zase trafil do čierneho a doručil nám ďalší veľký hit so skvelou animáciou a nezanedbateľným posolstvom. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, pričom premenila sošku za najlepší animovaný film roka.

Hore

Pôvabný príbeh 78-ročného predavača balónov Carla, ktorý sa po smrti svojej ženy vydá na nezvyčajnú cestu. Na svoj dom priviaže tisíce balónikov a nechá sa nimi unášať až do Južnej Ameriky. K jeho veľkej nechuti sa však k nemu pripojí nadšený 8-ročný chlapec Russell.

Ďalšia animovaná perla od Pixaru vás dostane už dokonalou úvodnou strihovou sekvenciou a nepustí vás až do záverečných titulkov.

Mary a Max

Mary a Max rozpráva príbeh silného priateľstva dvoch osamelých ľudí (40-ročného muža Maxa s Aspergerovým syndrómom a dievčatka Mary z dysfunkčnej rodiny), ktorí sú v kontakte len prostredníctvom dopisov.

Film rozpráva aj o temných fázach ľudského života, ako je depresia, osamelosť, alkoholizmus či samovražda. Napriek tomu však obsahuje množstvo humoru a hlavne obrovskú dávku empatie a ľudskosti. Na jeho konci tak budete nefalšovane dojatí.

Lišiak a pes

Veľmi sympatická disneyovka z roku 1981 podľa nášho názoru tak trochu neprávom zapadla. To je veľká škoda, pretože rozpráva veľmi pôsobivý a citlivý príbeh priateľstva malého psa a lišiaka. Obaja sa však v dospelosti nechtiac postavia proti sebe. Vydrží to ich priateľstvo?

Lišiak a pes je veľmi príjemný protipól k súčasným digitálnym animákom, má citeľne pomalšie tempo a vyžaruje z neho veľká úprimnosť. Odporúčame.

Coco

Aj o smrti sa dá rozprávať s ľahkosťou a humorom. Presne tak, ako to urobili tvorcovia pixarovky Coco. V nej sa malý muzikant Miguel dostane do Ríše mŕtvych, kde sa rozhodne vyhľadať svoj veľký idol: muzikanta Ernesta de la Cruza.

Tvorcovia nám doručili vtipnú, jemne melancholickú, ale hlavne pozitívnymi emóciami nabitú jazdu o oslave života a rodinnej súdržnosti, ktorú si bez problémov zamilujete. Snímka si odniesla dvoch Oscarov, a to za najlepší animovaný film a za najlepšiu pieseň.

Leví kráľ

Ďalšia nestarnúca klasika, ktorú ste, pravdepodobne, všetci videli hneď niekoľkokrát. O jej obrovskej obľúbenosti svedčí aj to, že sa čoskoro dočkáme aj remaku, tentokrát však v šate modernej digitálnej animácie.

Príbeh malého následníka trónu Simbu, ktorý musí dostáť svojmu poslaniu, obsahuje hneď niekoľko scén, pri ktorých sa vám budú tlačiť slzy do očí. Svojho času si film odniesol 2 Oscarov za hudbu a najlepšiu pieseň.

V hlave

Ako sme už povedali, Pixar má obrovské množstvo kvalitných filmov. Animák V hlave však považujeme za jeden z vôbec najlepších diel tohoto štúdia. Máme tu totiž originálny nápad s rôznymi emóciami, ktoré sídlia v hlave každého človeka a k tomu aj príjemne civilný príbeh so sympatickými postavami.

Ako si vycvičiť draka

Tretí diel skvelej animovanej série Ako si vycvičiť draka momentálne valcuje aj slovenské kiná, my sa však vrátime k jeho prvému dielu z roku 2010. Ten sa totiž stal obrovským hitom a podarilo sa mu vyrovnať (alebo aj prekonať) niektoré hviezdne tituly Pixaru.

Snímka si odniesla dve nominácie na Oscara a neskôr sme sa dočkali nemenej kvalitnej dvojky, ako aj spomínaného tretieho dielu. Ten je podľa všetkého zavŕšením ako sa patrí, takže rozhodne zájdite do kina.

Dumbo

Klasická disneyovka, pri ktorej sa ani nechce veriť, že od jej premiéry už ubehlo toľko rokov. Pôvodný animák sa zrodil v roku 1941 a rozprával príbeh malého sloníka Dumba. Tomu sa všetci posmievajú pre jeho veľké uši. Netušia však, že práve s ich pomocou dokáže Dumbo lietať.

Aj v prípade Dumba sa dočkáme jeho hraného remaku, o ktorý sa postará režisér Tim Burton. Dočkáme sa ho už tento mesiac, konkrétne 28. marca 2019.

Posledný jednorožec

Skvelý mix tak trochu netradičnej rozprávky a fantasy príbehu o jednorožcovi, ktorý zistí, že je posledný svojho druhu. Vydá sa teda na cestu, aby zistil, čo sa stalo s ostatnými jednorožcami.

Mnoho z nás na tento animák nedá dopustiť a istú (nezanedbateľnú) rolu v tom hrá aj faktor nostalgie. Napriek tomu však ide o krásny a veľmi zaujímavý príbeh, ktorý si vás svojou nápaditosťou a emóciami určite získa.

Titulná fotka: Pixar Animation Studios

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 jednoduchých hádaniek, s ktorými potrápiš mozgové závity


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME