Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Generácia za generáciou je iná. Všetkým nám ide na nervy, keď naši rodičia začínajú vetu: „Ja v tvojom veku…‘‘ samozrejme, oni v našom veku boli iní a aj my sme boli iní. Menia sa technológie a s nimi teda aj my. Od toho sa odvíjajú naše časy strávené v škole, s rodinou a kamarátmi.

Síce sa naše školy veľmi nezmenili, odkedy do nich chodili naši rodičia, no aspoň niečo málo sa zmeniť stihlo. Nemôžeme očakávať na školách plastové okná a nové fasády, nebuďme rozmaznaní.

Sú však aj veci, ktoré sa na niektorých školách pohli vpred. Práve preto, si školopovinné decká určite nebudú pamätať na činnosti, ktoré sme robili v školách my, deti deväťdesiatych rokov.

Odpisovanie poznámok zo starého projektora

Najprv ho museli týždenníci zniesť z toho najvyššieho kabinetu v škole a až potom začala zábava. Okrem odpisovania sa aj odkresľovalo.

mailer_diablo, wikipedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:OHP-sch.JPG)

Písanie kriedou na tabuľu

Vo väčšine tried je už tabuľa na fixky a nemusíte sa tak trápiť s utieraním tabule na mokro a na sucho tak, aby vyzerala ako nová. A už vôbec sa nemusíte dusiť tým prachom z kriedy.

Tešenie sa na hodinu informatiky, kvôli internetu

Toto si decká už nevedia ani predstaviť. Ako sme sa tlačili k tomu najlepšiemu počítaču a nevedeli sme sa dočkať, keď si pozrieme internet. Ešte pred jeho vypuknutím nám stačilo bavkanie sa so skicárom posledných desať minút po ukončení hodiny informatiky.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/apple-de-ubergizmo-h91gX9hpmcC3e)

Vyrábanie si obalov na knihy z papiera

Ak sme mali nejaké školské knihy, ktoré nepasovali do obalu z obchodu, alebo si študoval ešte v tom období, keď nebolo bežné mať plastové obaly, tak sme sa museli vynájsť. Skladali sme si na knihy obaly z kadejakého papiera – či to boli noviny, letáky z obchodu alebo papier z maminho kredenca. Občas bol dobrý aj papier z vianočných darčekov. Tomu sa povie zero waste!

Zháňanie podložky do zošita

Keď sme mali čistý zošit na geometriu alebo nejakú inú hodinu, tak sme v ňom museli nosiť aj podložku, na ktorej boli riadky. Pravdepodobne sú učitelia dnes radi, keď sa decká nehrajú na telefónoch a nie, že či píšu do zošita rovno.

lamitec.sk (https://www.lamitec.sk/vykresy-papiere-podlozky/podlozka-a4-plastova-do-zosita-xx000657)

Vyrábanie okrajov v zošitoch

Kedysi nebolo také bežné mať zošit s okrajmi. A ak sme tie okraje nemali, učitelia na tom poriadne bazírovali. Kam by sme si predsa písali dátum?

Zabávanie sa na tom, kto všetko mal tvoju učebnicu

Keď vidíš vzadu v učebnici podpísanú svoju mamku, tak nevieš, či je to smiešne alebo na zaplakanie. Snáď už sa decká učia z novších učebníc.

long overdue

Pozeranie náučných dokumentov na malej telke

Dokumenty, ktoré hovorili o tom, že drogy sú zlé, a v ktorých hral mŕtvolu Dano Dangl, pravdepodobne utkveli v pamäti každému. To, čo sa kedysi pozeralo na mini telke, na ktorú sme skoro nedovideli, sa teraz pozerá vďaka projektoru lepšie.

Vymieňanie si pogov a kartičiek cez prestávky

Nemali sme mobily, nebolo čo scrollovať, mali sme oveľa lepšie zábavky.

Jedenie resanky na desiatu

A toto, pravdepodobne, chýba každému dieťaťu deväťdesiatych rokov najviac.

eduarddanis_photograph(https://www.instagram.com/p/8MOSnDNahA/)

Nosenie pomarančových šupiek, vrchnáčikov a papiera do zberu

Zbieralo sa takmer všetko a doteraz nechápeme, na čo komu tie šupky boli.

Náročné vyberanie si word art nadpisu

Jedna z najväčších výziev, ak sme robili nejaký projekt. Vybrať si ten úchvatný nadpis, ktorý bude zdobiť našu prácu.

makewordart.com

Kvôli zameškanému učivu sme pracne chodili ku spolužiakom

Teraz je to úplne jednoduché – spolužiak ti to odfotí do mobilu, ty si to vytlačíš, prípadne odpíšeš z fotky. Všetko ti to pošle do messengeru a nemusíš ani pohnúť prstom. Vtedy sme prišli, samozrejme, neohlásene ku spolužiakovi domov a jeho mama ťa vítala vo dverách s vetou: „Prišiel si si po úlohy?‘‘

Nevedeli sme sa dočkať na obľúbené seriály v telke

Zaslúžený oddych po škole sme trávili, ak nie práve s kamarátmi, sedením pred telkou a pozeraním obľúbeného seriálu. Boli to naše ‚‚guilty pleasures‘‘, pri ktorých sme si veľa nenavyberali. Buď šla v telke Xena, Hercules alebo Čarodejnice. A nesmieme zabudnúť na Krok za krokom!

giphy.com (https://giphy.com/gifs/hulu-yes-3ohhwAQo6W6qGxg4pi)

Titulná fotka: mailer_diablo, wikipedia/makewordart.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje