Tieto fotky ti dokážu, že nemáš žiadnu predstavu o tom, ako vznikajú obľúbené pochutiny

Raz sa jeden otec spýtal svojej malej dcérky, odkiaľ sa vzala káva. Ona odpovedala: ,,No z plechovky predsa!“ A sme doma.

Zdroj: koláž redakcie EMEFKA

Jedlo sa stalo akousi súčasťou, nad ktorou príliš nepremýšľame. Kupujeme potraviny a z nich potom pripravujeme to, čo nám chutí. Od raňajok, sladkých dezertov až po labužnícke špeciality. Existuje veľa rôznych jedál s jedinečným pôvodom, ktoré považujeme za samozrejmosť každý deň.

Od korenia z inej časti sveta až po raňajšiu šálku obľúbenej kávy. Mnohé z týchto jedál však pochádzajú z regiónov, kde je samozrejmosťou detská práca, otroctvo a tvrdé pracovné podmienky, ktoré zatienila vysoká produkcia. Prinášame vám niekoľko potravín, o ktorých možno ani len netušíte, kde vznikli.

1. Sezamové semienka

Sezam je kvitnúca rastlina, ktorá je pôvodom z tropických oblastí nachádzajúcich sa blízko rovníka. Krajiny, ktoré sú najväčšími výrobcami semien na svete, sú Sudán a India. Je to jedna z najstarších olejnín, ktorá je známa po celom svete. Rastie vo veľkých strukoch podobných hrachu a my ju poznáme najmä vďaka pečivu, kam putuje najviac.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Sesame_in_Hainan_-_05.JPG?utm_source=homealone&utm_medium=facebook&utm_campaign=providr

2. Pistácie

Pistácie sú členmi rodiny kešu. Pestujú sa len na troch hlavných miestach sveta, a to v Turecku, v Iráne a v Kalifornii. Sú vzácne hlavne preto, lebo im trvá veľmi dlhú dobu, pokiaľ dozrejú. Rastline trvá približne sedem rokov, kým poskytne plody.

Pistáciový strom rodí každý druhý rok a pistácie sú vlastne semenom stromu, ktorý pochádza z krásnej kvetiny. Aj preto v obchodoch šomreme, že ich cena je niekedy privysoká.

https://pixabay.com/sk/photos/pist%C3%A1cie-stromu-pist%C3%A1cie-strom-1540123/

3. Vanilka

Vanilková zmrzka, vanilkový puding, koláč a to je tak akurát všetko, čo o tomto druhu potraviny vieme. Jedna z našich najobľúbenejších chutí pochádza z kvitnúcej rastliny orchideí a pestuje sa už celé stáročia. Vanilku ako prvú spoznali obyvatelia Mexika, o ktorých sa hovorí, že boli prví pestovatelia rastlín.

Vanilla planifolia

4. Kiwi

Kiwi rastú vo viniciach ako hrozno. Ovocie je komerčne pestovaná plodina všade na svete, vrátane Číny, Talianska, Nového Zélandu, Čile, Grécka a Francúzska. Ovocie je typické pre väčšinu Číny, aj preto sa mu kedysi hovorili ,,čínske egreše“.

https://sk.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Kiwi_Fruit_Orchard_n.jpg

5. Arašidy

Aj napriek tomu, že ich snáď všetci poznajú, nie všetci si uvedomujú, že je to vlastne celkom pekne vyzerajúca kvetina. Semená sú klasifikované ako olejnaté plodiny kvôli vysokému obsahu oleja. V roku 2014 zaznamenala celosvetová produkcia neuveriteľné číslo – 42 miliónov ton.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Podzemnica_olejn%C3%A1#/media/S%C3%BAbor:Peanut_9417.jpg

6. Ružičkový kel

Pôvod tejto bizarne vyzerajúcej rastliny pochádza z Bruselu, kde aj rastlina získala svoje meno. Je to príbuzná rodiny kapusty, ale namiesto toho, aby sa blížila k zemi, vyrastá smerom hore od zeme. Najčastejšie ich nájdeme v klasickej zeleninovej polievke, no nie všetci ich zbožňujú.

https://pixabay.com/sk/photos/ru%C5%BEi%C4%8Dkov%C3%BD-kel-zelenina-rosenk%C3%B6hlchen-463378/

7. Mandle

Mandľový strom je druh stromu, ktorý sa najčastejšie nachádza na Blízkom východe a v častiach Severnej Ameriky. Pre svoje zdraviu prospešné látky sa stali obľúbené na celom svete, a dokonca sa dajú vypestovať aj doma.

Sú to vlastne orechy z mandľovníka, stromu, ktorý má voňavé ružové a biele kvety. Tak ako aj broskyňa, marhuľa či čerešňa, aj tento strom rodí ovocie s tvrdým semenom. Semeno mandľového ovocia je teda to, čo všetci nazývame orieškom. Mandle sú bielej farby, obalené bielym plášťom.

Tito Luis' almonds

8. Škorica

Toto korenie pochádza z vnútornej kôry stromov. Na svete je známe už veľmi dlho. Poznali ho už starí Egypťania, kam bolo dovezené už v roku 2000 pred n.l. Táto aromatická látka je viditeľná v kultúrach a histórii rôznych štátov po celom svete.

https://pixabay.com/sk/photos/korenie-%C5%A1korica-vianoce-pek%C3%A1re%C5%88-1027958/

9. Šafrán

Šafrán je najdrahšia korenina na svete. Je to ručne zbieraná rastlina a rastie a pestuje sa od západu Španielska až na východ Indie. Šafrán bol kedysi v Egypte vysoko cenenou koreninou, ktorá zbavovala telo všetkých škodlivín, a okrem toho telu dodávala množstvo energie.

https://pixabay.com/cs/photos/%C5%A1afr%C3%A1n-crocus-sativus-%C5%A1afr%C3%A1n-kv%C4%9Btina-2824327/

10. Kešu

Toto divne vyzerajúce ovocie sú plody vždy zeleného stromu, ktoré produkuje semená kešu. Pôvodné kešu oriešky boli šľachtené v severovýchodnej Brazílii. Odtiaľ boli v priebehu 16. storočia dovezené až do Mozambiku. Ide o stromy ľadvinovníka západného, ktorý sa v súčasnosti pestuje na plantážach v tropických oblastiach.

https://pixabay.com/cs/photos/ke%C5%A1u-o%C5%99echy-ke%C5%A1u-strom-351766/

11. Káva

Táto úžasná rastlina je tu s nami už od najstarších vekov ľudstva. Legenda hovorí, že ľudia z Etiópie boli prví, ktorí mali tú česť zažiť účinky kávy. Získava sa mletím pražených semien kávovníka, označovaných aj ako kávové bôby. Do Európy sa káva dostala v roku 1615, keď do Benátok dorazila prvá loď až z Káhiry.

V Európe sa otvorila aj prvá kaviareň a tak sa o chýroch kávy mohli prísť presvedčiť aj ľudia z okolitých európskych miest. Po čaji je káva druhým najkonzumovanejším nápojom na celom svete.

https://www.pexels.com/photo/hand-fruits-rural-gardening-92354/

12. Čokoláda

Kakaový bôb je sušené a fermentované semeno kakaa, z ktorého pochádza kakaové maslo a čokoláda. Existuje dlhý a spletitý proces pestovania a výroby čokolády. Pochádza z týchto podivne vyzerajúcich semien, ktoré rastú v horúcich daždivých klimatických podmienkach pri rovníku.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cocoa_bean#/media/File:Cocoa_Pods.JPG

Zdroj: providr.com


Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Keď sa stretnú zvieratá rôznych druhov, výsledkom sú takéto zábavné fotky

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME