Tieto knižné novinky by si si v decembri nemal nechať ujsť

Výber toho najlepšieho, čo sa tento mesiac objaví v kníhkupectvách.

Zdroj: pixabay.com

Rok 2019 pomaly končí a ty zisťuješ, že sa ti nepodarilo dodržať ani jedno zo svojich novoročných predsavzatí? Schudnúť už nestihneš (nehovoriac o tom, že pred sviatkami je už hocijaká snaha zbytočná), svoje ťažko ušetrené peniaze minieš na darčeky, známky v škole tiež nie sú bohviečo… je tu ale jedna vec, ktorá by ti mohla pridať na nálade – prečítaj si nejakú knihu.

Že nevieš, čo teraz vo svete čítajúcich ľudí fičí? V nasledujúcich riadkoch nájdeš inšpiráciu.

Ned Vizzini – Niečo ako čistá depka

Keď si myslíš, že knihy v sebe ukrývajú iba rozprávky, kde dobro vždy zvíťazí nad zlom, tak ťa sklamem. Táto kniha je dokonalým príkladom toho, že život veľakrát nie je prechádzka ružovou záhradou.

Craig je odhodlaný 15-ročný chlapec, ktorý je presvedčený, že ak chce, dokáže všetko – dostať sa na najlepšiu školu, vďaka ktorej skončí v dokonalej práci a bude mať perfektný život. Problém nastáva, keď prestane zvládať tlak, ktorý je na neho vyvíjaný a tým pádom nezvláda život.

Po tom, ako sa mu depresívne stavy čoraz viac prehlbujú, skončí na psychiatrii – kde spoznáva iných životom poznačených ľudí. Dokáže Craig nakoniec čeliť svojim úzkostiam a zvládne svoj život? Dozvieš sa, ak dáš tomuto autobiograficky ladenému príbehu šancu.

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Dominik Dán – Nevieš dňa, nevieš hodiny

Čo by to bolo za zimu bez nového príbehu z pera Dominika Dána? Vianoce bez Krauza a jeho kumpánov z oddelenia vrážd sú pre milovníka chlapcov z kancelárie 141 rovnaké, ako Vianoce bez kapra pre bežného smrteľníka. Nepredstaviteľné!

Nevieš dňa, nevieš hodiny ti pripomenie pamätný deň na prelome tisícročí – Silvester 1999. Richard Krauz je síce po mnohých rokoch praxe expert na riešenie osudových problémov, na niektoré z nich je ale na prvý pohľad prikrátky. Dve hodiny pred polnocou ho zavolajú na cintorín k náhrobnému kameňu postriekanému krvou, na ktorom je čerstvo vytesaný zvláštny dátum úmrtia – nasledujúci deň, prvý deň nového milénia.

Celá záležitosť prestane byť vtipná, keď hodinu po polnoci daný človek naozaj zomrie, ale nie vlastným pričinením. A tu začína naháňačka, ktorá ťa prinúti knihu prečítať na jeden záťah (podobne ako všetky predošlé autorove knihy).

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Christian Siedler/flickr.com, slovart.sk (https://www.flickr.com/photos/[email protected]/13190693773)

Sebastian Fitzek – Darček

Ak neznášaš predvídavé príbehy, knihy od Sebastiana Fitzeka sú pre teba ideálne! Nič si z toho nerob, že si ochotný počas čítania staviť celú výplatu na to, že vieš, ako to skončí – efekt padnutej sánky na konci je u tohto autora zakaždým zaručený.

Milan Berg je analfabet, ktorého jedného dňa pred semaforom upúta pohľad na auto, v ktorom sedí vystrašené dievča, pritláčajúce list papiera na okno. Síce nevie čítať, ale zapamätá si tvar písmen a utvrdí sa v tom, že je dievča v nebezpečí.

Vydá sa ju zachrániť, ale pátranie ho privedie na ostrov Rujana a do detských spomienok, ktoré chcel mať do konca života pod zámkom. Keď po ňom začne pátrať, zisťuje, že nevedomosť je občas najväčším darom na svete. Po tejto knihe ti nezostane nič iné, než si autora jednoducho zamilovať.

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Madeline Miller – Spev o Achillovi

Táto kniha má šancu stať sa tvojím favoritom, ak patril dejepis k tvojim obľúbeným predmetom a téma Trójskej vojny pre teba nie je celkom cudzí pojem.

Príbeh rozpráva o spojenectve Achilla – najväčšieho gréckeho hrdinu a Patrokla – jeho pravého opaku. Ich váhavý vzťah prerastie do vrúcneho priateľstva, vyrastú a stanú sa z nich mladí muži – udatný bojovník a nadaný liečiteľ. Ich vzájomná náklonnosť sa čoraz väčšmi prehlbuje – aj napriek tomu, že nad ich šťastím visí hrozba neblahej veštby.

Všetko sa skomplikuje, keď trójsky princ Paris unesie spartskú kráľovnú Helenu. V tomto bode začína tragický ľúbostný príbeh, odohrávajúci sa na pozadí neľútostného boja medzi bohmi a kráľmi, mierom a vojenským uznaním, medzi nesmrteľnou slávou a prostým ľudským citom.

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Soren Sveistrup – Gaštanko

Ak máš pocit, že vonku ešte teploty neklesli dostatočne nízko vzhľadom k pokročilému času, táto severská detektívka ti to isto vynahradí. Zimomriavky zaručené aj v tej najviac vyhriatej miestnosti!

Na predmestí Kodane sa nájde mŕtvola ženy, pri ktorej je panáčik z gaštanov. Nález by nebol až tak zvláštny, keby na ňom policajti nenašli odtlačok prsta dievčaťa, ktoré zmizlo a ktorej prípad bol dávno uzavretý. Krátko nato sa nájde ďalšie telo s figúrkou. Objaví sa ich viac? Kto je páchateľ a aký má motív? A čo tá zmiznutá školáčka? Samé otázky, ktoré ťa prinútia knihu neodložiť, kým ju nedočítaš.

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Charlotte Greig – Konšpirácie

Kniha, ktorá už v anotácii upozorňuje, že nepresviedča ani neagituje – ale necháva konečné rozhodnutie, k akému výkladu sa prikloniť, na teba. Ideálny spoločník na iniciovanie siahodlhých rozhovorov s kamarátmi.

V knihe nájdeš mnoho konšpiračných teórií – či už o vražde Kennedyho, o tajomstve Iluminátov, o zisteniach Edwarda Snowdena, o smrti princeznej Diany a mnoho ďalších. Týchto 128 strán textu zamestná tvoje mozgové závity na mnoho hodín a zaručí plodnú konverzáciu s okolím.

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Stephen King – Cyntoryn zvieratiek

Ak máš dostatočne silný žalúdok, nemal by tvojej pozornosti ujsť tento skvost, ktorý sa považuje za Kingov najikonickejší a najobľúbenejší román – divoká, silná a vzrušujúca klasika o zle, ktoré existuje ďaleko za hrobom.

Louis Creed sa vďaka novému zamestnaniu spolu so svojou rodinou presťahuje do idylického vidieckeho mesta Ludlow v Maine. Navonok vyzerá všetko perfektne, v skutočnosti je však v Ludlowe čosi temné a nebezpečné. Je to provizórny cintorín v neďalekom lese, kde celé generácie detí pochovávajú svojich zvieracích miláčikov. Aj napriek tomu, že je Louis presvedčený o tom, aby za hranice cintorína nechodil, nemôže si pomôcť a prichádza na to, že je niekedy lepšie byť mŕtvy…

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Rachel Abbottová – Kde sa začína nenávisť

Triler zasadený do rodinného prostredia, kde veci nie sú také, aké sa na prvý pohľad zdajú byť. Životné osudy, napätie, tajomstvá, nenávisť… kto uverí tvojmu príbehu, ak jediný svedok zomrel?

Niekedy je smrť nevyhnutná, inokedy sa jej dá zabrániť. Občas sa ale odohrávajú aj tragédie, ktoré sa samy vyvíjajú, postupne naberajú silu a spôsobujú jedno zlo za druhým. Marka po smrti jeho ženy vráti do života Evie, ktorá sa k nemu nasťahuje a neskôr mu porodí dcérku.

Priatelia sa o ňu ale časom začnú obávať. Všetko sa skomplikuje, keď raz v noci zavolajú seržantku Stephenie Kingovú do domu na útese a nájde tam dve prepletené telá v zakrvavených posteľných prikrývkach. Kde sa začína vražda a je možné ju obhájiť?

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Mark Manson – Všetko je v p**i

Autor titulu Jemné umenie, ako mať veci v p**i prichystal knihu o tom, že napriek všetkému máš nádej (aj keď sa zdá, že je všetko úplne v p…aži). Už len vďaka názvu si zaslúži, aby si si ju prečítal.

Autor obracia pohľad od prirodzených nedokonalostí jednotlivca k nekonečným pohromám sužujúcim svet okolo nás – posvietil si na náboženstvo a politiku a ich podobnosť, rozoberá vzťah k peniazom, zábave a internetu a ponúka zaujímavý pohľad na negatívne psychologické následky zdanlivo bezstarostného života.

Kniha je plná svojského humoru a ponúka neortodoxný pohľad na bolesť ľudského srdca a nepokoj ľudskej duše.

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Ján Petrovič – Slovenská mafia

Ak ti už mafiánske historky podobné Ezopovým bájkam lezú na nervy, táto kniha bude pre teba stelesnením dokonalosti. Slovenská mafia je najkomplexnejším spracovaním dejín organizovaného zločinu na Slovensku od pádu komunizmu až po súčasnosť.

Autor Ján Petrovič sa tejto téme venuje od začiatku svojej novinárskej kariéry. Bol prítomný na všetkých udalostiach, ktoré opisuje a preštudoval desiatky súdnych spisov, ktoré následne konzultoval s vyšetrovateľmi, právnikmi a prokurátormi.

Ako bonus sa v knihe nachádzajú nezverejnené fotografie, mapa mafiánskych klanov, infografiky, register členov, obetí a bojovníkov proti organizovanému zločinu aj exkluzívne rozhovory s Mikulášom Černákom a policajným prezidentom Milanom Lučanským.

Viac o knižnom titule nájdeš tu.

Archív EMEFKA

Ako sám vidíš, čítanie nemusí nutne znamenať iba utrpenie pri listovaní ošarpaného výtlačku z povinnej literatúry. Kvalitných noviniek vychádza v decembri viac než dosť. Tak si priprav útulné miesto na gauči, hrubú deku, hrnček vriaceho čaju a pusti sa do niektorej z vyššie spomenutých noviniek. Prajeme príjemné čítanie!

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
15
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Deduško bol zatknutý po tom, ako 24-tisíc krát zavolal svojmu operátorovi

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME