Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Tieto potraviny zdraželi za rok najviac zo všetkých. Slováci tak majú opäť hlbšie do vrecka

Ide o tie potraviny, ktoré konzumujeme každý deň.


Zdražovanie sa spomaľuje, inflácia sa zmiernila aj pri cenách potravín, jej miera je však stále poriadne vysoko, informuje televízia Markíza. Výraznejšiemu zdražovaniu čelí Slovensko už dva roky, okrem nákladov na bývanie občanov najviac trápia ceny potravín. Štatisticky tvoria približne jednu pätinu nákladov domácností.

„Medziročné tempo zdražovania v apríli spomalilo v oblasti potravín a nealkoholických nápojov, a to na 25,4 percenta. V prípade bývania prišlo taktiež k spomaleniu cenového rastu, a to na 12,3 percenta,“ uviedla pre Markízu analytička Eva Sadovská.

Mohlo by ťa zaujímať:

Na východe Slovenska si mamička pri pôrode sama vytiahla dieťa z brucha. Ako je to možné?

Mlieko, vajcia a mäso

Slováci v obchodoch platili viac za všetky druhy potravín. Za mlieko, syry a vajcia sme zaplatili viac o 32,9 %, za sladké potraviny o 31,2 %. Chlieb a obilniny zdraželi za rok o 25,9 percenta. Ceny stúpli aj pri mäse, a to o 24,7 %, pri zelenine to je 24,1 %.

„V praxi takéto zdražovanie znamená, že kým v apríli 2022 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín napríklad za 100 eur, tak v apríli 2023 to bolo vyše 125 eur,“ uviedla pre Markízu Sadovská.

​Ako ďalej tvrdí, inflácia bude klesať, ale nie výrazne. „Očakávame, že aj v roku 2023 budeme svedkami pomerne vysokej úrovne inflácie. Počas niekoľkých mesiacov bude inflácia dosahovať stále pomerne vysoké dvojciferné tempá rastu, postupne by sa mala „prehupnúť“ cez hranicu 10 % a následne dosahovať jednociferné úrovne.“


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje