Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Momentálne máme vo svete nešťastia a pochmúrnych myšlienok viac než obyčajne. Nálada vplyvom koronavírusu neustále klesá a ľudia sa cítia čoraz smutnejšie. Avšak, vďaka karanténe sme dostali príležitosť a čas aj na to, aby sme porozmýšľali na svojím životom a uvedomili si, čo je naozaj dôležité.

Prinášame ti zopár psychologických tipov, ktorých uplatňovaním môžeš do svojho života vniesť viac radosti a naplnenia.

1) Princíp zrkadlenia

Ten hovorí o tom, že naši priatelia, čiže ľudia, ktorými sa dobrovoľne obklopujeme, odrážajú našu osobnosť a charakteristické črty. A nie iba tie pozitívne, ale i negatívne.

Občas to, čo sa nám najviac nepáči na našom kamošovi, je práve tá negatívna vlastnosť, ktorej majiteľom sme i my sami. No, samozrejme, na sebe si ju nevšimneme. Priatelia sú vlastne tí, vďaka ktorým môžeme lepšie spoznať svoje vlastné ja.

Tip: Ak ti niečo vadí na svojom okolí, pozri sa skôr sám na seba, či sa nesprávaš rovnako. A ak áno, snaž sa to zmeniť.

Shutterstock

2) Sila správneho výberu

Problémom mnohých z nás je to, že sa rozhodujeme príliš zbrkle, neprikladáme našim voľbám význam a pritom si s ich pomocou formujeme budúcnosť. Aj malé rozhodnutia spejú k nejakému záveru a koncu. Všetko, čo sa vlastne deje v našom živote, je výsledkom rozhodnutí, ktoré sme urobili v minulosti. To, akých máme priateľov, životných štýl, prácu, to všetko bol náš výber.

Tip: Naplánuj si podrobné kroky k splneniu tvojho cieľa (či už krátkodobého alebo dlhodobého) a sleduj, ako sa k nemu pomaličky približuješ.

3) Zmier sa so svojimi chybami

Priznať si svoju chybu je v tejto egocentrickej dobe skutočný skill. Väčšina ľudí s tým má problém, no uvedomí a prizná si to iba malé percento z nich. Naše presvedčenie iní nemusia považovať za správne, nie iba preto, že by boli tvrdohlaví oni, ale často sme to my sami, ktorí sa mýlime.

Shutterstock

4) Nehádž vinu na iných

Niektoré veci závisia iba od nás, no napriek tomu často hádžeme zodpovednosť na iných a ukazujeme prstom na možných vinníkov. Namiesto toho, aby sme si uznali svoj podiel. Nesťažuj sa zbytočne na druhých ľudí, prácu, šéfa, partnera. Nadarmo tak plytváš energiou, nič tým nezmeníš a, najmä, vôbec si tým nepolepšíš. Radšej pracuj na sebe a svojom živote.

Tip: Ak si myslíš, že si zaslúžiš niečo lepšie, bojuj o to! Zmier sa s minulosťou a tým, čo sa ti nepodarilo, a prevezmi za to zodpovednosť.

5) Pomáhaj nezištne

Bez toho, aby si čakal niečo na oplátku alebo to od dotyčného považoval za dlh. Nie, toto nie je nezištná pomoc. Rob láskavosti bez toho, aby si očakával svoj prospech, resp. chcel nejak z danej dobročinnosti ťažiť. Nerob to. Takých pomocníkov je už na svete priveľa a netreba ďalších.

Tip: Ak chceš byť dobrým človekom, musíš sa naučiť čerpať z dobrých skutkov radosť a pozitívnu emóciu.

Shutterstock

6) Ži v prítomnosti

Nemysli na minulosť, lebo každá ďalšia chvíľa, ktorá ťa čaká, môže byť oveľa krajšia ako to, na čo spomínaš. Nestrachuj sa o budúcnosť, pretože to sú udalosti, ktoré sa ešte nestali, a nie je dôvod, prečo sa kvôli nim cítiť zle. Ak si príliš pripútaný k tomu, čo bolo, alebo zmätený obavami z toho, čo ešte len príde, môžeš sa často cítiť depresívne alebo neisto.

Tip: Snaž sa vylepšovať a spríjemňovať svoju prítomnosť hneď, neodkladaj to na zajtra.

7) Sila optimizmu

Je ešte väčšia, ako si uvedomujeme. Nevšímame si pekné veci, ktoré nás obklopujú, a netešíme sa z nich. Tým pádom už nedokážeme pociťovať nadšenie ani z väčších vecí či našich úspechov. Sme priveľmi kritickí, a to je skvelá cesta k tomu, aby nás obchádzalo šťastie a pozitivita, ktoré tu napriek všetkým negatívnym udalostiam stále sú.

Tip: Venuj sa aj sledovaniu pozitívnych správ, nie iba katastrof. K tomu, aby si sa cítil pozitívne, ti pomôže aj aktivita a činnosti smerujúce k progresu.

Shutterstock

8) Nepodceňuj sa

Úzko to súvisí s porovnávaním sa so svojím okolím. Myslíme si, že tí „druhí“ sú lepší, takí dobrí, že my by sme na ich mieste nikdy nemohli byť. Uprednostňuj svoje ciele pred porovnávaním.

Za čas, ktorý stráviš tým, aby si niekoho nenávidel alebo prehnane obdivoval, sa môžeš reálne v niečom zlepšiť a makať sám na sebe. Mnoho ráz zistíme, že naše vzory nestáli za veľa a popritom sme ich obdivovaním a sledovaním zabili toľko času.

Tip: Zamysli sa nad tým, čo každý deň môžeš urobiť sám pre seba a v čom sa môžeš ešte zlepšiť.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť