Vety, ktoré si zaručene vypočuješ, ak nemáš alebo nechceš mať deti

Lebo mať deti je tvoja povinnosť voči tejto planéte, a preto majú ostatní plné právo ti do toho kecať…

Zdroj: 2536477 / pixabay.com

Prednedávnom sme vám prezradili zopár dôvodov, kvôli ktorým mladí nechcú mať deti. Dnes zase prichádzame s frázami, ktoré si takí ľudia vypočujú toľkokrát, až sa im z nich točí hlava.

1. „Zmeníš názor a potom už bude neskoro.“ Odpoveď na otázku, či človek chce mať jedného dňa deti, alebo nie, neprichádza z ničoho nič, zo dňa na deň. Ver tomu, že pokiaľ nejde o pubertálny výrastok, ktorého momentálne hlavnou životnou prioritou je devastácia vlastnej pečene a šetrenie na krabičku cigariet, ale ide o normálneho dospelého človeka, tak si to už poriadne premyslel.

2. „Predstav si, aké by to bolo, keby sa tvoji rodičia rozhodli, že nechcú teba!“ A ty si predstav, aké by to bolo, keby Adolf Hitler nebol takým skvelým rečníkom a psychopatom zároveň. Alebo keby nezodpovední psičkári zbierali po svojich štvornohých chlpáčoch ich malé hnedé poklady. A ty by si sa konečne mohla po mestskom parku prechádzať normálne a nie ako po mínovom poli. Alebo ešte lepšie… predstav si, že by ľudia upustili od týchto „keby bolo keby“ dohadov a starali sa len sami o seba.

Shutterstock

3. „Deti dajú tvojmu životu zmysel.“ Áno, je pravda, že deti sú malé úžasné uzlíčky lásky a radosti, ktoré vedia vniesť šťastie do akejkoľvek situácie. No nech to znie akokoľvek kruto, pravdou je, že ak považuješ za zmysel celej svojej existencie len rodiť deti, piplať ich do dokonalosti a potom pozerať, ako odchádzajú do sveta, tak niečo nie je správne.

A matky s týmto názorom sú potom presne tie, čo si prostredníctvom svojich ratolestí plnia vlastné sny, na ktoré sa vybodli, lebo chceli zakladať rodinu…

4. „Bude ťa škoda. Si celkom dobrý genetický materiál.“ Asi najhlúpejšia zo všetkých hlášok na tomto zozname. Lebo nielen, že rozdeľuje ľudí na pekných a škaredých, ešte aj nepriamo naznačuje, že pre tých pekných je množiť sa povinnosť. Naozaj super.

Akoby nebolo samo o sebe dosť hlúpe snažiť sa niekomu miešať do života v takejto chúlostivej veci, ešte sa aj tvárme, že toto rozhodnutie má niečo spoločné s tým, ako človek vyzerá…

Shutterstock

5. „Ja som na to mala v tvojom veku rovnaký názor, takže aj ty ho časom určite zmeníš…“ Neviem, prečo niektoré tridsiatničky nadobúdajú pocit, že rozdiel medzi nimi a ich o päť rokov mladšími kamarátkami je taký priepastný.

Táto veta by bola akceptovateľná, pokiaľ by sa rozhovor odohrával medzi matkou a jej násťročnou dcérou, ale určite nie medzi dvomi seberovnými dospelými ženami, z ktorých každá je za seba zodpovedná a svojprávna.

6. „Ale kto sa o teba na staré kolená bude starať?“ Toto je veta, ktorá v deväťdesiatich percentách rozhovorov o nechcení potomstva padne ako prvá. Veď čo budeš robiť o štyridsať rokov, keď nebudeš mať ani deti, ani dôchodok, z ktorého by sa dalo normálne vyžiť, a ani silu natrieť si sama chlebík paštétou?!

A odpoveď na túto stupídnu otázku je veľmi prostá – ak si si urobila decko len preto, aby ti mal kto o niekoľko desaťročí utierať zadok a platiť luxusný starobinec, tak si omnoho horší rodič ako ja nerodič.

Shutterstock

7. „Rodičovstvo ťa naučí také veci, ktoré inak nemáš šancu zistiť.“ To je možno pravda, lenže je to aplikované na všetky aspekty života, nie len na rozdávanie genetickej informácie. Aj sporadické stúpanie v hierarchii pracovných pozícií so sebou nepochybne prináša zážitky a skúsenosti, o ktorých taká mamička môže len snívať.

Aj cestovanie, skúmanie iných tradícií a kultúr, ochutnávanie miestnych kuchýň a spoznávanie nových ľudí môže tvoj život zmeniť o stoosemdesiat stupňov. Takže áno, rodičovstvo ťa naučí všelijaké veci, o ktorých by si si nikdy nebola myslela, že ich jedného dňa budeš potrebovať, ale nie pre všetkých je práve toto priorita.

8. „Našla som článok, ktorý by ti mohol pomôcť.“ Vďaka, že si z môjho rozhodnutia o deťoch usúdila, že som vadná a potrebujem pomôcť, ale musím ťa vyviesť z omylu. Ja som v poriadku. A ten článok som už pravdepodobne čítala. A naozaj by som veľmi ocenila, keby si pre mňa robila niečo vtedy, keď ťa o to žiadam, a nie vtedy, keď ti tvoj subjektívny uhol pohľadu hovorí, že som sa asi zbláznila.

Shutterstock

9. „Pre ženu je poslaním byť matkou!“ Áno, rovnako ako udržiavať oheň a starať sa o plný bachor svojho drahého… preboha, veď dnes žijeme v dvadsiatom prvom storočí a žena už viac nie je otrokom ani svojho muža, ani svojich biologických predispozícií. To, že mám maternicu, neznamená, že musím rodiť ako jabloň.

10. „A čo na to hovorí ten tvoj?“ Človek, ktorý chce mať dieťa, a človek, ktorý dieťa mať nechce… takí ľudia nemôžu do konca života tvoriť zaľúbený pár a tváriť sa, že si navzájom neubližujú. V takomto vzťahu vždy príde ten moment, keď  jeden druhému začne vyčítať, že mu zničil život a že takto si to on určite nepredstavoval.

A preto je vhodné tomu predchádzať úprimným rozhovorom, ktorý, bohužiaľ, dosť často vyvrcholí rozchodom. Ale to je úplne v poriadku. Lebo hoci sa to na prvý pohľad nezdá, je to takto lepšie. Každý si konečne môžu nájsť polovičku, ktorá bude spolu s ním zdieľať predstavu o tejto časti budúcnosti. Pretože toto je jedna z mála vecí, v ktorej sa naozaj nedajú robiť kompromisy.

11. „Bola by si skvelým rodičom.“ Vážim si, že máš o mojich schopnostiach v oblasti detí a výchovy takú vysokú mienku, ale naozaj netuším, kde sa vzala. Ako môže niekto prehlásiť o osobe, ktorú takmer ani nepozná (teda minimálne nie po tejto stránke), že by bola dobrým rodičom?! Prečo? Pretože má dobré srdce? Pretože je milá, láskavá, trpezlivá a vždy vysmiata?

Pretože vie naučiť psa aportovať alebo králika používať záchod? Pretože je zodpovedná, usporiadaná a dobre vychádza s ľuďmi? Alebo čo konkrétne vnuklo týmto ľuďom pocit, že niekto, kto NECHCE deti, by bol dobrým rodičom?! Lebo podľa môjho skromného názoru už samotný fakt, že niekto tie deti nechce, z neho robí nedobrého rodiča…

Shutterstock

12. „Už by si mala zhodiť tú masku rozmaznaného dieťaťa a uvedomiť si, že za chvíľu bude neskoro. Už fakt nemáš veľa času!“ Vždy, keď sa niečo vymyká norme, je to len maska, pretvárka, snaha zaujať. Len fáza, ktorá ťa čoskoro prejde, z ktorej sa vyliečiš a uvedomíš si, že napokon predsa len chceš to, čo väčšina. Modré vlasy sú len životná etapa. Byť vegánom je len životná etapa.

Mať inú orientáciu je len životná etapa. Zaľúbiť sa do moslima je len životná etapa. Jednoducho všetko, čo nespĺňa ten najtradičnejší obraz spoločnosti o tvojom živote, je len etapa a skôr či neskôr bude po nej. Tak už by to mohlo prísť aj teraz, nie? Veď keď ti začnú tikať biologické hodiny, už s tým asi veľa nenarobíš…

13. „Budeš to ľutovať.“ Možno. A možno nie. Kto vie? Nikto. V tejto chvíli naozaj nikto na tomto svete nevie, či mu jeho dnešné konanie nebude o niekoľko rokov neskôr na príťaž. Ale čo vieme, je to, ako sa cítime teraz.

A dospelá žena, ktorá otvorene prehlási, že nechce mať deti, vie, že by ju potomok v tomto momente urobil veľmi nešťastnou. Pokojne ju nazývaj sebeckou, egoistickou, zaseknutou v puberte a ustráchanou dospieť, ale jej názor tým nezmeníš.

Shutterstock


Reagujte!
Grr Grr
11
Grr
Fuuj Fuuj
33
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
109
Jeej
Uups Uups
6
Uups
Haha Haha
28
Haha
Woow Woow
14
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
6 vecí, ktoré nás každú jeseň poriadne vyvedú z miery

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME