Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia
Zdroj: ©Shutterstock

Tieto zákony sú jednoducho divné. Prekvapivé veci, ktoré sú niekde na svete nelegálne

Pri niektorých z týchto zákonov nebudeš veriť, že naozaj existujú.

O tom, že ľudia sú divní a vymýšľajú divné veci, diskutovať nebudeme. Aspoň je tento svet zaujímavý a nikto sa nenudí. Na druhej strane, asi by sa nikto nehneval, keby veci lepšie fungovali, existovala by rovnosť a spravodlivosť pre všetkých a kompetentní by nemuseli vymýšľať nezmyselné zákony pre tých z nás, ktorým príde úplne v poriadku parkovať na chodníku.

Absurdnosti našej legislatívy ako domáci obyvateľ asi poznáš. Ak rád cestuješ, určite bude pre teba užitočné poznať niekoľko z vtipných, pre nás možno hlúpych a nezmyselných zákonov platiacich naprieč svetom.

Pri niektorých zákonoch je ich absurdnosť výsledkom dezinterpretácie ľuďmi, existujú aj také nariadenia, ktoré už od svojho počiatku nedávajú veľký zmysel a väčšina z nich odhaľuje svoj význam až v kontexte. V tomto článku ti ukážeme 13 relatívne bežných vecí, za ktoré ti v niektorých krajinách hrozí trest.

1. Používať farbené ozdoby v spreji

V kalifornskom Los Angeles v roku 2004 zaviedli vyhlášku zakazujúcu používanie tzv. silly string. Do slovenčiny sa táto zábavka používaná pri oslavách prekladá ako tzv. párty rezance alebo serpentíny v spreji. Ide o pestrofarebnú plastovú hmotu umiestnenú v plechovke, ktorou sa na princípe spreja vyzdobí priestor či dokonca ľudia.

Párty rezance poznajú najmä v zahraničí, napríklad sú veľmi obľúbenou zábavkou počas osláv Halloweenu. A s týmto sviatkom súvisí aj spomenutý zákaz z roku 2004. Ten prišiel po tom, keď muselo mesto Los Angeles minúť 200 000 dolárov (188 250 eur) na upratovanie a odstraňovanie zvyškov farbených párty rezancov zo slávnej Hollywood Boulevard po halloweenskej noci.

cestovanie, zákon, zákaz, auto, oslava
Shutterstock
Väčšina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o veľkú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

Mohlo by ťa zaujímať:

Tretina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o nemalú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

2. Používať automat na plyšáky

Podľa televízie Fox News je v Arizone nezákonné hrať sa so žeriavom na hračky, resp. automatom na plyšáky. Zároveň je v tomto štáte nezákonne skresľovať reálnu cenu plyšákov tým, že ich hodnota sa vyrovná sume potrebnej na spustenie automatu.

3. Lososí zákon

Lososí zákon Spojeného kráľovstva obsahuje známu zvláštnu vetu: „Je nezákonné zaobchádzať s lososom za podozrivých okolností.“ Aj keď sa to môže zdať ako hlúpe, zákon obsahuje takúto formuláciu hlavne preto, aby sa zabránilo nelegálnemu lovu lososov.

4. Zákaz žuvania žuvačky

Ďalší zvláštny zákon nájdeme v Singapure. Možno si o tom už počul, ale v tejto krajine sa za nelegálne považuje žuvanie žuvačky. Dôvod je však cnostný. Ide o snahu zabrániť znečisteniu a množeniu odpadkov, t. j. žuvačiek polepených po chodníkoch, cestách a pod. Obmedzenie sa v priebehu rokov trochu uvoľnilo, stále je však nezvyčajné vidieť ľudí v Singapure žuť žuvačku.

cestovanie, zákon, zákaz, žuvačka, žena, žuvanie žuvačky, Singapur
Shutterstock

5. Kŕmenie holubov

Okrem zákazu žuvania žuvačiek má Singapur ešte aj iné zvláštne zákony. Jedným z nich je napríklad zákaz kŕmenia holubov. V prípade porušenia tohto nariadenia ti hrozí pokuta 500 dolár (470 eur).

6. Zákaz nahoty vo vlastnom dome

V Singapure je tiež nezákonné chodiť nahý vo vnútri vlastného bytu v prípade, že máš odtiahnuté závesy. Môže to mať za následok pokutu vo výške 2000 dolárov (1882 eur), odňatie slobody na tri mesiace alebo oboje.

7. Nosenie maskáčov

Podľa cestovnej bezpečnostnej firmy Global Rescue je nosenie maskáčového vzoru nezákonné v niekoľkých karibských krajinách, ako sú Jamajka, Antigua a Barbados. Zákaz sa netýka len oblečenia, ale dokonca aj batožiny, tašiek a iných predmetov.

8. Špecializované ďalekohľady

Tento zákaz má v istom zmysle svoje opodstatnenie a radí sa k tým nariadeniam, ktoré majú význam v rámci celkového kontextu. V krajinách, ktoré trpeli vnútroštátnymi konfliktmi súvisiacimi s pôsobením povstaleckých skupín alebo teroristov, ako napríklad africké krajiny Zimbabwe alebo Zambia, je zakázané používať špeciálne vybavenie. Zákaz sa týka predmetov, ako sú ďalekohľady na nočné videnie a pod.

9. Používanie satelitného telefónu

Ak máš rád horolezectvo, kempovanie alebo turistiku mimo vyznačených chodníkov, daj si pozor. V niektorých krajinách sa totiž nesmú používať satelitné telefóny. Napríklad na Kube ich považujú za prostriedok umožňujúci rozvratnú činnosť a protizákonné konanie.

Taká India má však na tento zákaz opodstatnený dôvod. Satelitné telefóny boli totiž primárnym nástrojom, ktorý používali teroristi pri útokoch v Bombaji z 26. novembra 2008.

cestovanie, zákon, zákaz, vysielačka, komunikácia, telefón, hovor, ruka, muž
Shutterstock

10. Vysielačky

Teroristické útoky a obava o bezpečnosť stoja za zákazom používania nielen satelitných telefónov, ale aj vysielačiek v mnohých krajinách sveta, napríklad aj v Japonsku. Podľa spoločnosti Global Rescue európske krajiny ako Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko prísne regulujú frekvencie využívané na komunikáciu pomocou vysielačiek a od komunikujúcich vyžadujú licencie na ich používanie.

11. Nosenie podpätkov v historických priestoroch

Ak chcete vidieť staroveké miesta v Grécku, noste radšej topánky bez podpätkov. Podľa americkej rozhlasovej stanice NPR je nosenie vysokých topánok v tejto oblasti zakázané, pretože podpätky môžu poškodiť historické povrchy chodníkov.

KVÍZ: Vieš, koľko Oscarov získali títo známi herci a herečky?

Odporúčame prečítať:

KVÍZ: Vieš, koľko Oscarov získali títo známi herci a herečky?

12. Zabíjanie dobytka

Zákaz zabíjania dobytka na Kube platil od roku 1963 do roku 2021. Prvotne vznikol ako dočasné opatrenie s cieľom doplniť množstvo dobytka v krajine po tom, čo hurikán zabil 20 % z neho. V platnosti zostal dlhšie, keďže ostrov čelil nedostatku hospodárskych zvierat.

13. Používanie príliš veľkého množstva halierov

Podľa verejnoprávnej televízie CBC nemôžu Kanaďania pri jednej transakcii použiť viac ako 25 halierov (v originálnom znení ide o peny – pennies). Obmedzenie sa stalo zákonom v roku 2013, keď vláda rozhodla o postupnom vyradení mince tejto hodnoty.

cestovanie, zákon, zákaz, peniaze, centy, haliere, Kanda, platba, hotovosť
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.