Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Tiež sa občas rýpeš prstom v nose? Podľa odborníkov ti to škodí

Špáraniu v nose sa sem-tam nevyhne nikto z nás. Je ale dobré túto aktivitu obmedziť.


Rýpanie sa prstom v nose je obyčajne prejavom neslušnosti, ale asi by sme nenašli človeka, ktorý by sa tejto činnosti aspoň občas nevenoval. Môže ti to pripadať ako banalita, ale vedz, že sa jej venovali aj renomovaní vedci.

Ako uvádza portál IFL Science, odborníci už v roku 1995 uskutočnili anonymný prieskum v rámci okresu Dane v americkom Wisconsine. Výsledky ukázali, že aspoň občas sa v nose špára 90 % ľudí. 75 % z nich sa navyše priznalo aj k tomu, že to, čo z nosa vydolujú, aj rovno zjedia (odborne sa táto praktika nazýva mukofagia).

Shutterstock

Môže viesť k poraneniu a infekcii

To, že je špáranie v nose mimoriadne rozšírené, ale neznamená, že ide o zdraviu prospešnú činnosť. Vedci na ľudí apelujú, aby sa v nose rýpali čo najmenej. V jeho dôsledku totiž môže dôjsť k jeho poraneniu a prípadnej infekcii spôsobenej baktériami a stafylokokmi. Existujú aj prípady, keď si ľudia špáraním v nose spôsobili naozaj veľké zranenia.

Istú dobu sa tradovalo (a ešte stále traduje), že smrkance je dobré jesť, keďže majú pozitívny vplyv na imunitu a na zdravie zubov. Viacerí rodičia teda nútili svoje deti, aby to, čo vysmrkali, okamžite zjedli. Odborníci ale zdôrazňujú, že táto predstava sa nezakladá na faktoch, resp. že nič také sa nepotvrdilo.

Shutterstock

Ľudia by sa podľa nich mali tomuto zlozvyku vyhýbať. Prečo? Okrem toho, že je to dosť nechutné, tak je to aj nezdravé. Hlieny v nose totiž slúžia na zachytávanie mikróbov a nečistôt, ktorým zabraňujú vstup do tela. Ak teda tieto hlieny prehltneš, tak urobíš presný opak a mikróby sa do tela dostanú. Najlepšie je teda siahnuť po klasickej vreckovke a nos si proste vysmrkať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť