Tiež sa ti nechce po návrate z dovolenky vybaľovať batožinu? Môže to mať hlbšie príčiny

Psychológovia tento fenomén vysvetľujú rôzne.

Zdroj: Brandless / Unsplash

Táto scéna ti bude určite známa. Dorazíš domov z nejakého skvelého výletu a batožinu necháš postávať v izbe a nejako sa ti nechce všetky tie veci vybaľovať. Tašky a ruksaky tak ostávajú nevybalené celé dni, niekedy dokonca až týždne.

Ako podotýka článok na portáli novín Huffington Post, existujú v princípe len dva typy ľudí: tí, ktorí po návrate z dovolenky okamžite veci vybalia a potom tí druhí, ktorí to donekonečna odkladajú.

Možno by si sa čudoval, koľko ľudí spadá do druhej kategórie. Prečo to tak však je? Kde sa berie tá nechuť vybaliť obnosené šaty a suveníry? Podľa psychológov to nie je žiadna záhada.

Pixabay (https://pixabay.com/photos/luggage-vacations-travel-summer-1149289/)

Keď nadšenie opadne

„Keď sa balíme na prichádzajúcu cestu, sme v očakávaní a to nám pomáha pri balení. Máme zoznamy, čo všetko nesmieme zabudnúť a podobne,“ povedala Jessica Norah, blogerka a psychologička.

„Keď sa však vrátite domov, nadšenie a očakávanie je preč a na vybalenie vecí žiadny deadline nemáte,“ dodáva. Tým pádom ľudia necítia tlak na to, aby svoje veci vybalili čo najskôr.

Niektorí odborníci sa nazdávajú, že ľudia sa tým snažia udržať si príjemné spomienky na predchádzajúci výlet či dovolenku. Ak by veci vybalili, vrátili by sa do svojej každodennej rutiny, a mnohým sa do toho ešte krátko po príchode nechce.

Pixabay (https://pixabay.com/photos/hiker-travel-trip-wander-suitcase-1607078/)

Psychológovia podotýkajú, že s vybaľovaním vecí sa často spája aj smútok nad tým, že výlet je na konci a ľudia sa musia opäť vrátiť do svojho bežného života.

„Myslím, že nevybaľovanie je spôsob, akým sa vyhnúť smútku z toho, že zábava skončila,“ prezradila psychologička Tamara McClintock Greenberg. Odborníci zároveň dodávajú, že nejde vždy len o prokrastináciu či túžbu ostať aspoň v myšlienkach na ukončenom výlete.

Vyhýbanie sa vybaľovaniu vecí môže ľuďom spôsobovať skutočne silnú úzkosť či depresívne pocity. Niečo, na čo sa dlho tešili a čo očakávali, je zrazu preč. Pokiaľ sú tieto pocity naozaj extrémne silné, môže to signalizovať nespokojnosť s návratom do bežného života (a teda nespokojnosť s tým, ako sa život vedie).

Pixabay (https://pixabay.com/photos/travel-travel-adventure-adventure-1233762/)

Niektorí ľudia zase argumentujú štýlom, že výletníci si často zbalia obrovské množstvo (často nepotrebných) vecí a je pre nich vysiľujúce zase všetko vybaľovať. Odborníci teda odporúčajú cestovať skôr s menšími taškami a ruksakmi a zbaliť si len tie najnutnejšie veci.

V prípade odkladania vybaľovania môže pomôcť aj zamyslieť sa nad tým, čo je skutočnou príčinou. Ľudia tak môžu zistiť, že nechuť do ich bežného života môže mať hlbšie korene. Napríklad môže ísť o problémy v práci či v rodine. Uvedomenie si týchto problémov môže u dotyčných podnietiť túžbu po zmenení svojho každodenného života.

Zdroj: Huffington Post

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nepopierateľné znaky, ktoré ti prezradia, že ťa žena chce

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME